x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd

apple-top-banner.webp (24 KB)

Marka Kategorileri
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Apple

Dünyamız birçok şekilde ve büyük bir hızla gelişmiştir. Bu gelişimin sonucunda yeni piyasalar ortaya çıkarak hayal dahi edilemeyecek paralar tek kalemde harcanmaya başlandı. Özellikle son 20 yılda dünya üzerinde büyük patlamalar yaşanmış ve hayatımız bu yönde etkilenmiştir. Önemli olarak 2.Dünya Savaşı sonrasında sosyalist piyasalar batıdaki kapitalist piyasalara karşı direnç gösterememiş ve bir süre sonra mücadele edemez hale gelmiştir. Son olarak SSCB’nin dağılımı ile sosyalizmin yükselişi tam olarak son bulmuş ve bütün para piyasaları başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde kurulmaya başlanmıştır. Kapitalizm kesin olarak bir zafer kazanmış ve bu dünyanın gelişimi açısında çok önemli bir kırılma noktası olmuştur. Kapitalizm dünyayı bir kanser gibi sarmış ve insanların en ufak ihtiyaçlarına kadar karışmaya başlamıştır. Bu kesin zafer para piyasalarını çok kesin bir yükselişe geçirmiş ve Apple gibi markalar bu dönemde büyük kazançlar elde etmiştir.

Artık yeni bir dünya düzeni kurulmakta ve bu düzenin ana yapıtaşı olarak para seçilmiştir. Eskiden hammadde olarak kabul edilen bu yapıtaşı artık paraya dönmüştür. Bunun sebebi lojistik gibi ulaşım araçlarının çok iyi şekilde gelişmesidir. Bunun doğuracağı en büyük sonuç ise artık hammadde çıkarıldığı yerden dünyanın öbür ucuna çok kolay bir şekilde taşınabilmektedir. Apple markası ise hammaddeye fazla ihtiyaç duyan bir şirket olmamakla beraber asıl ihtiyacı hammadde değil zeki insanlardır. Zira bu Apple markası tamamen işi teknolojiyle alakalı olduğundan dolayı çok ağır bir sanayiye ihtiyaç duymamaktadır. Tabiri caizse Apple parlak demirlere değil parlak zekalara bağımlı bir şirkettir.

İnsanlığın Gelişimi

Günümüz dünyasında her şeyden daha hızlı bir şekilde teknoloji gelişmektedir. Teknolojinin gelişimi her şeyden çok daha hızlı bir şekilde olmaktadır. İnsanlar insanlığın başlangıcından itibaren işlerini daha az zamanda ve daha az emekle yapmak istemektedir. En başından itibaren insanların bütün emekleri bu yöndedir. Tarım yapmaya başladığı zaman insanoğlu daha kolay bir şekilde yapmak amaçlı bin bir türlü alet keşfetti ve hatta hayvanları dahi bu amaçta çalıştırılmak uğruna eğitti. Bütün bunların tek amacı insanların daha rahat yaşamasıydı. İnsanların en temel amacı binlerce yıl boyu bu yönde gelişmiş ve bulunan bütün icatlar bu amaca hizmet etmiştir.

İnsanlar ateşin keşfinden bu yana birçok alanda şuandaki teknolojiye pek benzemeyen gelişmeler yaşamıştır. Madencilik gelişmiş ve çok daha sağlam malzemelerden aletler üretilmiştir. Daha sonraları yerel otoriteler kurulmaya başlanmış ve bu otoriteler şimdilerin devletlerinin temelini oluşturmuştur. İnsanlık bu gelişmelerle beraber suyun akma hızından çok daha hızlı bir şekilde büyümüş bir adım daha ileri gitmiştir. Devletler kurulmuş ve çok hızlı şekilde büyümüşlerdir. Artık insanlar bu otoritelerin kanatları arasına girmiş ve bu otoriteler insanların gelişmesine zaman zaman katkıda bulunmuş zaman zaman zarar vermiştir. İnsanlığın gelişimi bu şekilde ilerlerken günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise işler eskiye göre çok farklıdır. İlk olarak hammadde bir güç olarak tanımlanmış daha sonraları bu paraya dönüşmüş en son olarak ise günümüzde teknoloji hakim güç olarak sayılmaktadır. Apple markası bu hakim gücü yıllardır çok etkin bir şekilde kullanmaktadır. Teknolojinin gücünü daha teknolojinin bir adı dahi yokken tabiri caizse geleceği görerek Apple gibi bir marka kurarak bu yola çıkmıştır. Gelin beraber Apple markasını daha yakından tanıyalım.

Apple Markasının Tarihi

Apple markası 1 Nisan 1976 tarihinde ABD merkezli olarak kurulmuştur. İlk kurulduğu zaman dönemine göre çok iyi teknolojiler üretmiş ve bu teknolojileri üreterek geleceğe ışık tutmuş bir markadır. Herkes bilir ki Apple marka olarak dünyanın teknoloji anlamında bir devi haline gelmiş hatta günümüzde herkes tarafından en iyi olarak gösterilmektedir. Samsung markasından hemen sonra gelen Apple en fazla ciroya sahip ikinci şirket olarak geçmektedir. 2012 yılında Apple markası online mağazalarının yanında 14 farklı ülkede 394 tane perakende satış mağazasına sahiptir. Bu rakam günümüzde özellikle teknolojik ürünler fiyat olarak biraz daha pahalı olmasına rağmen 394 mağazasıyla bir dünya devi haline gelmiştir.

Ayrıca Apple markası dünya üzerinde en büyük istihdama sahip markalardan bir tanesidir. 29 Eylül 2012 tarihi itibariyle 72.800 tam zamanlı ve devamlı işçi ve 3.300 tam zamanlı geçici işçi çalıştıran bir markadır. Bu sayılar özellikle üçüncü dünya ülkeleri için oldukça önemli bir istihdam fırsatı olarak yer almaktadır. Apple marka teknoloji üreten mühendislerini ABD merkezli olarak çalıştırırken fabrikaları Uzakdoğu ülkelerine kurmuştur. Bunun sebebi ise oldukça ucuz bir işgücü sağlamaktır. Bilindiği üzere çoğu Uzakdoğu ülkesi Avrupa ve ABD’ye göre çok daha az gelişmiş ülkelerdir. Bundan dolayı işgücü sağlamak çok daha ucuz bir olay olacaktır.

Apple marka ürünler 2015 Nisan ayı itibariyle 130 milyar doları aşan cirosuyla bir dünya devi olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır. 130 milyar doların ne kadar büyük bir para olduğunu aklımızda daha kolay bir şekilde canlandırmak amaçlı birkaç örnek verelim. 31 Mart 2021 yılı itibariyle Türkiye’nin net dış borcu 260 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Yani bu demek oluyor ki Apple markası eğer 2 yıllık karını ülkemize verirse Türkiye tamamen dış borcundan kurtulmuş durumda olacaktır. 1976 yılında kurulmuş bir teknolojik bir şirketin Türkiye gibi gelişmekte olan bir Avrupa ülkesinin net dış borcunu 2 yıl gibi bir zamanda kapatabilmesi insana garip gelse dahi Apple markasının gücünü en iyi şekilde göstermektedir.

Apple Markası Hangi Ürünleri Üretmektedir?

Apple marka ürünler dünyanın dört bir köşesinde bütün insanlar tarafından çok büyük derecede tercih edilmektedir. Bunun sebebi yıllardır üretim yapması ve kullanan herkesi memnun etmesidir. Apple markasının en büyük farklılığı kendi işletim sistemine sahip ürünler üretmesidir. İOS isimli işletim sistemleri sadece Apple marka ürünlerde bulunmaktadır. Kullanıcılar tarafından çoğu işletim sisteminden daha kullanışlı ve faydalı görülen İOS işletim sistemleri Apple markası tarafından çok ciddi çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Teknolojik ürünler üretmek belki çok ciddi bir birikim gerektirmese dahi işletim sistemleri çok daha komplike ve ciddi şeylerdir. Bundan dolayı herkes teknoloji alanında iyi bir konuma gelse dahi işletim sistemi üretmek her teknolojik ürün üreten şirketin harcı değildir. Gelin beraber Apple markasının hangi ürünleri ürettiğine beraber bakalım

iPod: Ekim 2001 yılında insanlara tanıtılan iPod müzik çalar kısa bir sürede çok fazla ilgi görmüş ve şu anda dünyanın en iyisi sayılan bir üründür. Eylül 2012 yılına kadar 350 milyondan fazla satışa ulaşan iPod dünyanın en iyisi olduğunu müşterilerini son derece memnun ederek ispatlamıştır.

iPhone: Apple markasının telefonu olarak tanıtılan iPhone herkesin dünyanın en iyisi olarak gösterdiği telefondur. Herkes bilir ki iPhone özellikle kamera olarak teknolojisini çok iyi şekilde geliştirmiş ve diğer telefon markalarından açık ara daha iyi bir hale gelmiştir.

iPad: Apple markasının ürettiği büyük ekranlı ve işletim sistemi olarak İOS kullanan tabletlerdir. Elbette Apple markasının ürünlerinin çoğunda olduğu gibi alanında en iyisi olarak anılmaktadır.

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.