x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Kedi Maması

Kediler her daim hayatımızda, ailemizde yer edinmiş olan bir hayvandır. İnsanın en yakın arkadaşı haline gelmiş olan kedilerin beslenmesi de her şeyden önemlidir. Doğru beslenme şartları meydana gelmemiş olan bir kedi hastalanabilir ya da daha da kötüsü ölebilmektedir. Bu yüzden kedilerin mama seçimi her şeyden önemlidir. Doğru araştırılma yapılmamış olan, kalitesiz mamalar kediler için ciddi sağlık sorunları doğurmaktadır. Bu sağlık sorunlarının meydana gelmesini istemiyorsanız kedinin kilosu, cinsi, yaşı ve kısırlaştırılma durumlarını değerlendirerek mama seçimi yapılması gerekmektedir.

Bir kedi maması seçileceği vakitlerde kedinin yaşı önemli bir faktördür. Bu durumda kedi mamaların üzerinde yer alan ambalajlarda yaş ayrımı belirtilmektedir. Genellikle ‘junior’ ambalajlı kedi mamaları yavru kediler için, ‘adult’ ambalajlı kedi mamaları da yetişkin kediler için uygundur. Gelişim aşamasında olan her kedinin ihtiyaç duyduğu besin değerleri ve vitaminlerde de değişiklikler söz konusudur. Bu sebepten kedi mamalarının üzerinde yazan yağ ve protein değerlerine çokça dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaş faktörü dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir etken de kedinin kilosudur. Kedilerin büyük bir gövdesi olabilir ve bu durumda çeşitli diyetlerden yardım alınabilir. Eğer ki kedi yaşına göre zayıf ya da kiloluysa bu bedene uygun bir mama seçimi yapılması ya da mama değişimine gidilmesi gerekmektedir. Şayet kedi kiloluysa diyet mamaları tercih edilmelidir veya kedi zayıfsa yüksek vitaminlere ev sahipliği yapan mamaları seçmek gerekmektedir.

Aynı şekilde kedi kısırlaştırılmışsa da mama seçimi çok önemlidir. Kısırlaştırma işlemi sonucunda kedilerin metabolizmalarında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler doğrultusunda kedi ya hızlı kilo alarak ya da hızla kilo kaybı yaşayarak sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kısırlaştırılmış kediler için olan özel mamaları tercih edilmesi gerekmektedir. Nitekim kedi cinside mama seçiminde büyük bir önem taşımaktadır. Farklı cins kedilerde farklı vitaminler ve besin değerleri gerekmektedir.
Yavru kediler için de mama seçimi bir denli önemlidir. Bu mamaların ağırlıklı olarak vitamin ve minerallerle zengin olması gerekmektedir.

Kedi Maması Alırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kedi maması alınırken sıklıkla yapılan hatalardan birisi tek tip mamaların satın alınmasıdır. Tek tip mamalar kedilerin sağlığı için pek uygun değildir. Kediler tek tip mamalara zamanla bağımlı olurlar ve vitamin eksiklikleri vücutlarında belli olmaya başlar. Bu nedenle kediler için en az iki tip mama seçilmesi gerekmektedir. Diğer bir yanlış ise mamaların kalitesi hakkında yeterli araştırmaların yapılmamasıdır. Kalitesiz bir mama kedinin fazlaca tüy dökmesine ve sağlıksız bir boşaltım sistemi hastalığına neden olur. Kalitesiz mamalar hoş olmayan kokuların da ana kaynağıdır. Bu yüzden kediler için mama alınırken ihtiyaç duyulan besin değerleri uygun olan mamaları kaliteli bir araştırma sonucunda seçilmesi gerekmektedir.

Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Kedi mamaları yaşlara göre dörde ayrılır. Bunlar:

 • Yavru Kedi Maması: Yavru kediler büyümek için fazlaca yüksek kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle B9 vitaminli, omega 3 ve omega 6 bulunan mamalar tercih edilmelidir.
 • Yetişkin Kedi Maması: Kedilerin yaşı ilerlediği için kalori ihtiyacı azalmaktadır. Bağışıklık sistemlerinin güçlü olması da önemlidir bu durumda. Yetişkin kediler için Taurin, E ve C vitamin barının mamalar tercih edilmelidir. Kedi 12 aylığı doldurduktan sonra yetişkin maması verilebilir.
 • Yaşlı Kedi Maması: Kediler yaşlandıkça aktivite düzeyi azalır ve sağlık sorunları meydana gelmeye başlar. Bu nedenle 7 ila 10 yaş üzeri kediler için özel hazırlanan mamalar tercih edilmelidir. Bu mamaların içerisinde sodyum, fosfor ve kalsiyum bulunmalıdır.
 • Kısırlaştırılmış Kedi Maması: Kediler ırkına göre altıncı aylardan sonra kızgınlık evreleri geçirmeye başlar. Bu durumun ardından kısırlaştırılma işlemi yapılır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında kalori miktarı sınırlanır ve bu durumda fazla kilo alma durumuna engel olunur.

Bu nedendir ki mama tercihi yapılırken mutlaka paket içeriği dikkatlice okunması gerekmektedir. Eğer ki bu durum dikkate alınmazsa kedinin mide sisteminde hastalıklar meydana gelebilir.

Kedilerin Temel Beslenme İhtiyaçları Nelerdir?

Kediler için günlük besin planında hayvansal protein kaynağı, Taurin, bazı değerli vitamin, mineral, enzim ve yağ asitleri bulunmalıdır. Bunlarla birlikte elbette ki kediler için de su tüketimi çok önemlidir.

Hayvansal Protein Kaynağı: Tavuk, balık, sığır, hindi, kuzu ve daha nice besinlerin bulunduğu mama türüdür. Bu mama türü kedilerin beslenmesi için çok değerli olan proteinlerin birleşeninden oluşur. Et yan ürünleri yerine doğrudan et içeren mamaları almak ise her zaman daha kaliteli bir protein kaynağı sunar. Kedilerde kas ve kemik gelişimi önemlidir, bu yüzden protein oranı %50’lerde olması gerekmektedir. Aynı şekilde proteinler kedilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirilir ve direnç kazanmasını sağlar.
Tahıl: Kedilerin beslenmesinde yüksek kaliteli tahıl içeriği olan mamaların tercih edilmesi önemlidir. Bu durumda sadece sebze ve meyvelerden tahıl barınmayan kedi mamaları da tercih edilebilir.

Taurin: Kedilerin sağlığı için Taurin en önemli amino asit kaynağıdır. Bu amino asidi kediler kendi vücudunda üretmediği için dışarıdan alması gerekmektedir. Mama alırken içeriğinde Taurin olan mamaların tercih edilmesi önemlidir bu durumda.

Vitamin ve mineraller: A, B, C, B9 ve B12 vitaminlerinin mutlaka kedi mamaların içerisinde bulunması gerekir. Aynı şekilde kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum ve çinko minerallerinin de kedi mamaların içerisinde bulunması gerekir. Bu vitaminler ve mineraller eklem, kemik ve diş sağlığı açısında çok önemlidir. Kalsiyum %2 oranında bulunursa kedilerin kemik ve dişlerine fayda sağlar. Aynı şekilde fosfor oranı da %1 – 2 seviyelerinde olması gerekmektedir.

Kuru Mama Nedir, İçeriği Nelerden Oluşur?

Kuru mama kedilerin düzenli bir şekilde yediği, aromalı yani farklı içeriklere ev sahipliği yapan mamalardır. Aynı zamanda kuru mama kategorisine ödül mamaları da girmektedir lakin sürekli tüketilmez. Kedi bir komut dinlediğinde ya da doğru bir şey yaptığı zaman verilir. Besin değerleri kuru mamaya göre daha fazladır. Kuru mamaların içeriği kedinin beslenmesi için fazlaca önemlidir. Nitekim dikkatli bir şekilde içerik okunmazsa alerji, sindirim sisteminin bozulması gibi istenmeyen hastalıklar meydana gelmektedir. Kuru kedi mamalarının içerisinde sıklıkla et, tavuk, balık gibi aromalar yer almaktadır.

Yaş Mama Nedir, İçeriği Nelerden Oluşur?

Yaş mama, kuru mamaya göre daha farklı süreçlerle üretilmektedir. Ağırlıklı olarak et yan ürünleri, sebzeler, tahıllar, mineraller, yağlar, su ve jelleştirme maddeleri karıştırılarak üretilir. Besin değerleri tam olan yaş mamalar kedilerin sürekli tüketimi için uygundur.

Kuru Mama ve Yaş Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kuru mama yaş mamalara göre daha ekonomiktir. Aynı şekilde kuru mama yemek kabına konulduktan sonra da uzunca bir süre orada kalabilme özelliğine sahiptir.
Yaş mamada ise uzun süre yemek kabında kalma durumu yoktur. Eğer ki yemek kabında fazlaca bekletilirse bozulmalar meydana gelir ve bu durum kediyi zehirleyebilir.
Kuru mamalar kolayca temizlenebilir. Lakin yaş mamalar yemek kabından kolayca temizlenemez fakat az su tüketen kediler için en ideal seçim yaş mamadır. Yaş mamalar sahip olduğu yüksek protein, kalsiyum ve karbonhidrat içeriğinden dolayı tüketimi gönül rahatlığı ile sağlanabilir. Fiyatları ise kuru mamaya göre daha pahalıdır.

Yaş mamaların sindirimi daha kolaydır ve kedilerin tüyleri ile derisi için birçok fayda sağlar. Kuru mamalar kedilerin diş sağlığı için faydalıdır. O sebeptendir ki kedilerin sürekli kuru mama tüketmesi halinde dişlerinde bulunan tartar seviyesi kontrol altında kalır ve diş sağlığında iyileşmeler meydana gelir.

Hem Kuru Hem Yaş Mama Tükettirmenin Avantajları Nelerdir?

Kedilerin diyetlerinde küçük çeşitlendirmeler her daim olumlu tepki verir. Bununla birlikte yaş ve kuru mamanın karışımından oluşan bir beslenme sağlanması gerekmektedir. Karışık bir beslenme sağlandığı zaman çeşitli dokular meydana gelebilir. Karışık beslenme, kedilerin doğal beslenme davranışlarına uyumludur. Kediler gün boyu farklı öğünler tercih edebilirler ve bu tercihi yapabilmesi için gün içerisinde ayrı kaplarda hem yaş ham de kuru mama karışımlarının verilmesi gerekir.

Kuru Mamalar Nasıl Saklanmalıdır?

Kuru mamalar serin bir yerde saklanmalıdır. Olabildiğince güneş görmemesi ve mümkün olduğunca serin bir yerde tutulması gerekmektedir. Eğer ki fazlaca sıcak bir yerde kalırsa lezzeti ve vitamini kaybolur. Olabildiğince çok ambalajının içerisinde saklamayı tercih edin. Lakin ambalajı atıldıysa ağzı sıkıca kapatılan bir cam ya da koku bırakmayan plastik bir kap içerisinde saklanılması gerekir.

Kedileri Kuru Mama Yemeğe Nasıl Alıştırılır?

Bazı kediler hiçbir koşul altında kuru mama yememektedir. Bunun için kolay yollarda alıştırmalar yapılabilir. Öncelikle yaş mama verileceği sırada içine az da olsa kuru mama konulması lazımdır. Daha öncesinde kuru mama yememiş olan kediler için bu duruma alışmak zor gelebilir. Yaş mama ile vermek istemiyorsanız kuru mamayı birazcık su ile yumuşatarak verebilirsiniz. Lakin asla süt ile karıştırmayınız. Bir diğer alıştırma yolu ise ödül maması niyetine kuru mama vermektir. Kuru mama ile yaş mamayı karıştırarak verdiğiniz her geçen gün kuru mama sayısını arttırarak yaş mamayı azaltmak gerekir.

Yavru Kediler İçin Beslenme İpuçları

Yavru kediler için beslenme konusu her şeyden önemlidir. Doğru besini doğru zamanda verilmesi gerekmektedir. Yaşama gözlerini açtıkları ilk 4 – 5 hafta içerisinde yavru kediler annelerine ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı bir yavru kesi 7 haftalık oluncaya dek anne sütüyle beslenir ve ardından sütten kesilirler. Yavru kedilerin mideleri başlarda küçük olduğu için tek seferden çok fazla yemek yemesi mümkün değildir. Lakin düzenli ve azar azar beslenmesi gerekir. Yavru kediler için her öğün temiz bir tabakta ve oda sıcaklığında sunulması gerekmektedir. Bunun sebebi damaklarına uygun bir lezzet bulmalarını kolaylaştırmaktır. Aynı şekilde yavru kedilerin sürekli su tüketmesi de gerekmektedir.

En İyi Kedi Maması Markaları  

Yavru Kediler İçin

 • Royal Canin Mother & Babycat Anne ve Yavru Kedi Maması
 • Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması
 • N&D Prime Tavuk ve Narlı Yavru Kedi Maması
 • Hills Kitten Ton Balıklı Yavru Kedi Maması 
 • Hills Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması
 • Pro Plan Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

Yetişkin Kediler İçin

 • Acana Wild Prairie Tahılsız Tavuklu ve Balıklı Kedi Maması
 • Acana Pacifica Tahılsız Balıklı ve Sebzeli Kedi Maması
 • Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru ve Yetişkin Kedi Maması
 • Orijen Regional Red Tahılsız Sığır Etli Yavru Yetişkin Kedi Maması
 • Royal Canin Fit 32 Yetişkin Kedi Maması  
 • Royal Canin Sensible 33 Hassas Yetişkin Kedi Maması
 • Royal Canin Exigent Savour Seçici Yetişkin Kedi Maması 
 • N&D Ocean Morina Balıklı Yetişkin Kedi Maması 1.5 Kg 
 • N&D Prime Tavuk ve Narlı Yetişkin Kedi Maması 
 • N&D Prime Domuzlu ve Elmalı Yetişkin Kedi Maması 
 • N&D Ocean Ringa Balık ve Portakallı Kedi Maması 
 • N&D Balkabaklı Bıldırcın ve Narlı Yetişkin Kedi Maması 
 • N&D Prime Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması 
 • Pro Plan Delicate Kuzu Etli Kedi Maması 
 • Pro Plan Somonlu Yetişkin Kedi Maması 
 • Pro Plan Elegant Somonlu Kedi Maması 
 • Pro Plan Delicate Hindili Kedi Maması 
 • Hills Ton Balıklı Yetişkin Kedi Maması 
 • Hills Adult Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 
 • Hills Adult Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması 
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.