x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd
Nivea Kadın Seti
163,14 TL

Aynı Gün Kargo

Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Parfüm ve Deodorant

Parfüm, güzel kokuların birbirine karıştırılmasıyla oluşan bir üründür. Kokulu uçucu yağlar veya aroma bileşikleri, sabitleyici ve çözücüler karışımıdır. Deodorant, vücudun koltuk altı, ayak ve diğer bölgelerinde terlemenin bakteriyel arzından kaynaklanan vücut kokusunu önlemek için vücuda uygulanan bir maddedir. Deodorantların, ter önleyicilerinin bir alt grubu, ter bezlerini etkileyerek kokuyu etkiler ve terlemeyi önler.

Deodorant Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekeneler

Her bireyin mutlaka kişisel bakımına ve hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu durumlara dikkat ederken çeşitli ürünler kullanmamız gerekir. Sıklıkla duş almak ve duş aldıktan sonra bu ürünleri kullanmak daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Bu ürünlerin kişisel bakımımıza faydası olduğu kadar bazen yanlış kullanım sonucunda vücuda karşı olumsuz etkilerde doğurabiliyor. Duş alınmamış ve temiz olmayan bölgeye uygulanacak olan deodorantın sağlayacağı yarardan çok zararı olacaktır. Çünkü terlemiş ve temiz olmayan bölgede kullanılan deodorant o bölgedeki koku ile tepkimeye girerek daha kötü bir koku ortaya çıkaracaktır. Bu da farkında olmadan etrafımızdaki kişileri fazlasıyla rahatsız edecektir. Hiçbir şekilde deodorantı bir parfüm şeklinde kullanmamalıyız.

Deodorant özel bölgeler için tasarlanmış o bölgelere uygun kullanıma sahiptir. Toplu taşımada, kalabalık toplantılarda, sınıflarda hayatımızın her alanında mutlaka gündelik yaşam içerisinde deodorant kullanmalıyız. Unutmayalım ki gün içeresinde bir kereden fazla kullanmamız gereken durumlar olabilir. Bu durumları göz önünde bulundurarak yanımızda bir deodorant bulundurmalıyız. Doğal bir durum olarak terlediğimizde bu ter kokusu giysilerimize de sinmektedir. Bu durum ne kadar deodorant kullansanız da geçmez. Bu yüzden giysilerimizin temizliğine dikkat etmemiz gerekir. Uzmanların tavsiyesine göre, deodorant kullanırken özellikle koltuk altının tamamına sürdüğünüzden emin olmanız gerektiğini öneriyorlar. Acele bir şekilde kullanılan deodorantın bir etki yaratmayacağını ve gün içerisinde sizi rahatsız edeceği görüşündeler.

Deodorant kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri ise sadece koltuk altı bölgesine uygulanmasıdır. Unutmayalım ki sadece koltuk altı terlemez, karın bölgesi altı, fazla kiloya bağlı olarak diz altı ve göğüs altı gibi bölgelerde de terleme olabilir. Bunların önüne geçebilmemiz için bu bölgelere de sıklıkla deodorant kullanmamız gerekmektedir. Gece yatarken de kullanılmasının insan psikolojisine olumlu etki gösterebileceği söyleniyor. Yatmadan önce yapılan bir duştan sonra kullanılacak olan deodorant gün içerisinde ve güne başlamadan önce pozitif bir biçimde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Nasıl Bir Deodorant Kullanmalıyız

Piyasadaki hiçbir deodorant aynı etkiyi oluşturmaz. Önce yapmamız gerekenlerden biri vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu tespit etmemizdir. Antriperspirant (ter önleyici) ve deodorant arasında fark vardır. Deodorantlar, kötü kokuya neden olabilecek ve en iyi kokunuzu almanıza yardımcı olmak için koku içeren bakterileri azaltmaya yardımcı olurken, ter önleyici bir adım daha ileri gider ve terlediğimiz miktarı azaltır. Birçok deodorant bu görevleri yerine getirebilir. Deodorantımızı seçerken bu durumları göz önünde bulundurarak seçim yapmalıyız. Bu durumların dışında yapacağımız seçimler doğrultusunda kullanacağımız deodorantın bize bir fayda sağlamayacağı hatta daha kötü sonuçlar doğurabileceğini unutmamalıyız.

Deodorant Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazın sürekli kullandığımız deodorantları seçerken birçok insan içeriğine bakmadan kokusu için aldığından dolayı doğru deodorantı bulmak güçleşiyor. İçeriğindeki alkol ve parabenlere dikkat edilmediğinde meme kanseri dahil birçok sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Paraben, birçok güzellik ürününde bakteri üremesini azaltıcı etkide bulunduğundan ve genellikle ucuz olduğundan dolayı ürünlerin çoğunda kullanılan bir maddedir fakat kansere neden olma durumu vardır. Uzmanlara göre ürünlerin %85 inde bulunan, bu parabenli ürünleri kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır. Bu parabenli ürünlerin yerine su bazlı yağ içermeyen organiklik oranı daha yüksek olan ürünler veya doğal tuz ve minerallerden oluşan deodorantları kullanmalısınız. Deodorant aldıktan sonra yapılan en büyük hata ise ürünü, giydiğimiz kıyafetin üzerine sıkmakla başlamaktadır. Giydiğimiz her kıyafetin üzerine sıktığımızda, deodorant kıyafet üzerinde lekeler bırakmaya neden olmaktadır. Bu da toplum içerisinde kötü bir görüntü oluşturmamıza neden olmaktadır.

Parfüm Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kokular günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Pek çok insan kendini iyi hissetmek için güzel kokular kullanma ihtiyacı hisseder. Kokunun bir ihtiyaç olmasının dışında koku ve bellek arasında muhtemel bir bağlantı olması durumu vardır. Yapılan çalışmalara göre bazı kişinin ruh halinde değişikliklere, kaygı ve streste azalmalara sebep olduğunu göstermiştir. 

Çoğumuz dışarıya çıkmadan önce, evin içerisinde otururken, arabamızın içerisinde ve gündelik hayatın işlevini sürdürdüğü tüm bölgelerde parfümü kullanırız. Ama parfüm kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Sıktığımız parfümün daha kalıcı ve etkili olabilmesi için doğru bölgelere kullanılması gerekmektedir. Özellikle nabız bölgelerine uygulanacak olan parfümün kalıcılığı daha fazla olacaktır. Bilekler, boyun bölgesi, kulak arkası gibi bölgelerde kokunun kalıcı olduğu konusunda araştırmalar yapılmış ve onaylanmıştır. Bir başka bölge ise saçlardır. Parfümün kokusunu daha yakından hissetmek ve hissettirebilmek için saçlarımıza veya saçlarımızda kullanıyor olduğumuz aksesuarlara sıkmamız etkili olacaktır.

Parfümlerin kalıcı ve güzel kokmasını istiyorsanız temiz olan bir tene kullanmalısınız. Temiz olmayan bir vücuda kullanılmış parfüm tenimizin kokuları ile tepkimeye girerek ortaya daha kötü bir koku çıkarabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için temiz ve yıkanmış bir cilde parfüm sıkılmalıdır. Bulunduğunuz ortam ve çevresel durumlar parfümünüzün kokusunu değiştirerek vücudunuzda alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu tarz olumsuz durumların önüne geçmek için saklanma koşullarına dikkat etmemiz gerekir. Kesinlikle cildinize uygun bir parfüm tercihi yapmanız gerekir. Cildinize uygun olarak seçtiğiniz parfümler diğer parfüm seçimlerine oranlar vücudunuzda kalıcılığı daha fazla yakalayacaktır. Parfüm seçerken içerisinde daha az olan şişelerden tercih etmeniz size daha fazla yarar sağlayacaktır. Verilen istatistiklere göre bir parfümün en fazla kullanım tarihi 3 ay olarak bilinmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak boyutu daha küçük şişelerden tercih etmemiz bizim yararımıza olacaktır.

Parfüm Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Parfüm seçim aşamasında ilk olarak alacağımız parfümü bileğimizin iç tarafına çok az sıkmak ve kokunun cildimize yerleşmesini beklemek olacaktır. Sıktıktan sonra bir müddet beklemeniz gerekir çünkü kokunun teninizin kokusu ile bütünleşmesi gerekmektedir. Parfümü markasına göre değerlendirmeniz sizi tatmin etme konusunda yetersiz olacaktır. Parfümler insanların yaşadıkları ortamlara göre koku değişkenliği gösterebilir. Kendimize en uygun olan parfümü seçmemiz gün içerisinde bize gün içerisinde olumlu etkiler verecektir.

Deodorant ve Parfüm Arasındaki Farklılıklar

Parfümü de deodorantı da genelde güzel kokmak için kullanıyoruz. Bu doğru bir uygulama ama bu iki üründen sadece parfüm güzel koku için kullanılır. Deodorantın görevi ise ter kokularını önlemek ve vücuda bir kalkan oluşturmaktır. Parfümlerin vücuttaki kötü kokular üzerine herhangi bir etkisi yoktur, deodorant ise kötü kokuları engellemek için çalışır.  Zaten deodorant anlam olarak kötü koku önleyicidir. Bundan dolayı güzel kokuyu herhangi bir başka koku engellenmesin diye parfümün her zaman temiz cilde sıkılması önerilir. Ancak deodorant her zaman kullanılabiliyor. Parfüm çıplak tene uygulanabildiği gibi kıyafetlerin üzerine de uygulanabilirken, deodorant sadece çıplak tene uygulanıyor. Parfüm, vücudun her yerine uygulanabiliyor.  Deodorantın sadece yüksek terleme yapan bölgelerde kullanılması daha etkili olmaktadır.

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.