sadsad x
asdasd

Türkiye'de İçebileceğiniz En İyi Çay Markaları Nelerdir

25 Haziran 2022
Türkiye'de İçebileceğiniz En İyi Çay Markaları Nelerdir

Çay Markaları Nelerdir?

Kaliteli ve lezzetli çayın keyfi bir başkadır. Türkiye çay tüketimi konusunda dünyada ilk sıralarda yer alır. Kişi başına çay tüketiminin çok yüksek olması farklı çay markalarının rekabetine yol açar. Türkiye’deki en iyi çay markaları içim, lezzet, kalite ile fark yaratan markalardır. Türkiye’de kalitesiyle çayda öne çıkan markaları şöyle sıralayabiliriz (alfabetik sırayla);

 • Ahmad Tea
 • Beta Tea
 • Çaykur
 • Doğadan
 • Doğuş
 • Karali Çay
 • Lipton
 • Ofçay
 • Tirebolu 42

Çayın kalitesini çay bitkisinin yetiştiği bölge, hasat işlemleri, kurutma işlemleri gibi faktörler belirler. Kaliteli çay markaları en iyi çay hasatlarından elde edilen çayları tüketiciyle buluşturur. Türkiye’de Doğu Karadeniz bölgesi en kaliteli çayların yetiştirildiği bölgedir. Yerli çay markaları özellikle Çaykur bu bölgedeki çay hasatının çok büyük bölümünü alır.

Ülkemizde Rize ili çay üretiminin %85’ni karşılar. Çaykur Rize Çayı Türkiye’nin en kaliteli siyah çayları arasında ilk sırada yer alır. Hindistan ve Çin çayları ise dünyanın en iyi çaylarıdır. Türkiye’deki farklı markaların Hindistan, Çin ve başka ülkelerden alınan değişik lezzetlerde çay çeşitleri de vardır.

Türk çay markaları dünya pazarında çok tanınmasa da zamanla bazı yerli markalar Türk çayını dünyaya pazarlamaya başlamıştır. Türkiye’de çok kaliteli siyah çay üretimi yapılır.

Günümüzde artık farklı lezzetlerde ve içeriklerde çaylarda siyah çay kadar tercih edilmektedir. Bu açıdan piyasada geniş bir seçenek yelpazesinde sunulan çaylar arasında seçim yapmakta gittikçe zorlaşır. Bu açıdan alternatif çay çeşitleri arasından seçim yaparken marka kalitesine çayın yetiştiği bölgeye dikkat edebilirsiniz.

Çay Markası Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çay deyince seçenekler biraz karmaşık gelebilir. Çünkü son yıllarda markalar çok çeşitli çay çeşitleri sunar. Markadan markaya hem kalite hem de lezzet değişir. Farklı markalar arasından seçim yaparken özellikle dikkat edilmesi gerekenler;

 • Tozdan arındırılmış, saf çay içeriği sunan markaları tercih etmelisiniz.
 • Kaliteli çayın güzel ve yoğun kokusu olacağından çayın kokusuna dikkat etmelisiniz.
 • Çayın nerede üretildiği ve nasıl hasat edildiğine dikkat ederek daha iyi seçim yapabilirsiniz.
 • Çay üretiminde markanın güvenilirliğine de dikkat etmelisiniz.
 • Markanın sizin damak tadınıza hitap edip etmediğini de keşfetmelisiniz.

Sadece iyi ve kaliteli olan markalar arasından seçim yapmak gerekir. Köklü geçmişi olan çay markaları daha güvenilir olur. Bu açıdan da Türkiye’de Çaykur, Ofçay, Doğadan, Filiz, Lipton gibi markalar kaliteli markalar olarak bilinir. 

çay için

Çay markaları ve fiyatları çayın kalitesine göre belirlenir. Çayın nerede ve nasıl yetiştirildiği, nasıl hasat edildiği, nasıl hazırlandığı çay kalitesini ve fiyatları etkiler. Markaların sunduğu çayların çeşitli serileri de olur. Bu seriler özel içim seçenekleri sunar. Örneğin; Çaykur Tiryaki Çayı gibi özel seriler farklı lezzet odakları sağlar. Bir de hazırlanışına göre çay çeşitleri vardır. Pratik çay hazırlama seçenekleri sunan sallama ve poşet çaylar günümüzde çok popülerdir.

Dökme çay ise her zaman kendine has lezzetiyle ilk tercih edilendir. Kolay ve pratik çay hazırlama imkânı sunan bardak sallama çaylar da kaliteli içim sunabilir. Daha pratik çay hazırlama tercihleri için demlik poşet çay ya da bardak poşet çaylar tercih edilebilir.

Çok Tercih Edilen Çay Markaları & Özellikleri

Bazı çay markaları damak tadı ve kalite olarak çok daha fazla beğeni toplar. Sıklıkla tercih edilen markalar, ürün çeşitleri arasında özel üretim çay seçenekleri sunar. Çok tercih edilen markalar arasında özellikle Çaykur, Lipton, Doğuş, Doğadan, Ofçay öne çıkar. Ancak her marka farklı çay seçenekleriyle de dikkatleri üzerine çeker. Mesela, soğuk çay markaları arasında Lipton oldukça popülerdir. Yeşil çay, ada çayı gibi bitkisel çay markaları arasında ise Doğadan markası daha çok beğenilir. Siyah çayda kaliteyi ise Çaykur ve Ofçay gibi markalar simgeler.

Ayrıca markalarının geniş ürün seçenekleri içerisinde yer alan klasik çay çeşitlerinde öne çıktıkları ürünler vardır. Mesela, sallama çayda öne çıkan markalar arasında Lipton ve Doğuş yer alırken dökme siyah çay tercihinde Çaykur daha popüler bir markadır.

Çaykur, Türkiye’deki çay üretiminin %85’lik bölümüne sahiptir. Türkiye’deki en iyi bölgelerde çay yetiştiriciliği yapan yerli marka olarak kalitesi yüksek çay seçeneklerini sunar. Ancak günümüzde farklı markalarda gelişmiş üretim, toplama ve işleme teknikleri ile pazarda kendilerini göstermişlerdir. Mesela, Ofçay yerli çay markaları arasında oldukça köklü bir markadır. Lipton ise dünya çapında faaliyet gösterir ve kalitelidir. Doğuş çay çok farklı çay seçenekleriyle dikkat çeker. Bitkisel içerikli çaylarda başarılı bir markadır. Çok tercih edilen çay markaları arasında Çaykur’un ilk sırada olmasının ana nedeni geleneksel Türk çayı lezzetini sunmasıdır. Çay keyfi herkes için farklı çay lezzeti demektir.

Çayın üretimi, hasadı, saklanması gibi birçok koşul çayın kalitesini etkiler. Markaların kaliteyi yükseltmek için çay tarımına oldukça fazla önem verirler. Yüksek rakımlarda yetiştirilen kaliteli çaylar elle hasat edilerek çok daha lezzetli hale gelir. Çayın yetiştiği bölge kadar çayın nasıl hasat edildiği ve nasıl işlendiği de kaliteyi belirler. Yüksek kalitede çay üretimi yapan markaların kendi çay tarlaları da vardır. Farklı aroma ve tatlarda çay seçenekleri çay markalarının üretim koşullarına bağlı olarak değişir. Damak tadına göre çay çeşitleri sunan markalar arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Çaykur

Dökme çay dendiğinde akla ilk gelen çay markasıdır. Geleneksel Türk çayı lezzetinin simgesi olan Çaykur çok çeşitli çay seçenekleri sunar. Siyah çay markaları arasında lezzet ve kalite olarak ilk sırada yer alır. Çaykur’da mutlaka denemeniz gereken çay seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çaykur Organik Hemşin Çayı
 • Çaykur Organik Rize Çayı
 • Çaykur Altınbaş Çayı
 • Çaykur Filiz Çayı

 • Doğadan

Başlangıçta yerli bir marka olan Doğadan, şimdi Coca- Cola Company markalarından biri olmuştur. Çay markaları arasında bitki çayları öne çıkan bir markadır. Probiyotik, rahatlatıcı, zayıflamaya yardımcı gibi birçok farklı bitki çayı seçeneği sunar. Siyah çay ve yeşil çay üretimi de yapan markanın özellikle sallama bitki çayları popülerdir. Özellikle de diğer bitki çaylarının yanı sıra yeşil çay markaları arasında öne çıkar.

 • Lipton

Dünyanın önde gelen çay markalarından birisi olan Lipton 1980’den beri çay üretimi yapar. Poşet çayı keşfeden de bu markadır. Ayrıca soğuk çay ve bitkisel çay gibi farkı çay çeşitleri de sunar. Oldukça geniş bir çay çeşitliliği olan markanın çay tarlaları 6 bin metre yüksek rakımda bulunur. Aroma ve zengin tat açısından Lipton çayları oldukça kalitelidir. Dünya çay markaları arasından en köklü ve öncü marka olarak bilinir.

 • Ofçay

1985 yılından beri Türkiye’de yerli üretim yapan bu marka, geleneksel Türk çayı konusunda kaliteli bir markadır. Yüksek kalitede çay üreten Türk çay markasıdır. Dökme çayın ustalarından biri olan markanın köşeli demlik poşet çayları diğer poşet çaylardan farklıdır. Siyah çayda iyi markalar arasında yer alan Ofçay yenilikleriyle de tüketiciye modern seçenekler sunar.

 • Doğuş

Yerli marka Doğuş, 1985’den beri çay üretimi yapar. Kaliteli çay seçenekleri sunan bu marka Rize çıkışlı bir çaydır. Türkiye’de yetişen en kaliteli çay yapraklarından farklı lezzetler üretir. Sürdürülebilir çay tarımı konusunda da çalışmalar yapan markanın kaliteli ve lezzetli çay markalarından biri olduğu söylenebilir. Doğuş Çay’ın çok çeşitli lezzet ve içerikte çay seçenekleri vardır. Bu da herkesin ağız tadına uygun seçeneği markanın ürünleri arasında bulmasını sağlar.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.