Ofis, Kırtasiye Ürünlerine Sepette 1.000TL ye 50 TL İNDİRİM!
Menü
Hazır Çorba Nasıl Yapılır? Hazır Çorba Çeşitleri
31.07.2022

Hazır Çorba Nasıl Yapılır? Hazır Çorba Çeşitleri

Hazır Çorba Nasıl Yapılır?

Hayata kolaylık ve lezzet katan hazır çorbalar, pratik hazırlanması sebebi ile sıklıkla tercih edilir. Çok geniş seçeneklerde hazır çorba seçenekleri olsa da hazır çorba nasıl yapılır sorusunun yanıtı neredeyse her çorba için aynıdır. Bu tarz çorbalar genellikle 4 kişilik paket çorbalardır. Bir de tek kişilik olan bardak çorbalar vardır. 4 kişilik hazır bir çorba 1 litre yani 5 su barağı su ile hazırlanır. 4 kişilik hazır çorbanın klasik hazırlanışı şu şekildedir:

 • 1 litre suyu rahat alacak tencere seçilir.
 • Tencere içerisine 5 su bardağı soğuk su eklenir.
 • Tenceredeki suya hazır çorba paketindeki tüm karışım dökülür.
 • Tencerenin altı kısık ateşe ayarlanır.
 • Tenceredeki karışım kısık ateşte yavaşça karıştırılır.
 • Çorba kaynamaya başladığında lezzetli çorbanız hazır olmuş demektir.

Çorbayı daha lezzetli hale getirmek için kıvamı daha yoğun yapabilirsiniz. Bu açıdan da daha yoğun kıvamlı hazır çorba nasıl yapılır diye merak ediyorsanız 5 bardak yerine 4 bardak su ile çorbanızı hazırlamanız yeterlidir. Ayrıca çorba çeşitlerine göre lezzeti artıracak tavuk ya da et bulyon kullanabilirsiniz. Aynı zamanda da bir parça tereyağı atarak da çorbanın lezzetini artırabilirsiniz.

Hazır çorbayı yaparken karıştırmak çok önemlidir. Çorbayı karıştırmasanız kıvam dibe çöker. Kısık ateşte, yavaşça karıştırarak lezzetli çorbaları kolayca yapabilirsiniz. Hazır çorba gibi gıda ürünleri kaliteli içerikle üretilen ürünlerden tercih edilmelidir. Sağlıklı, lezzetli ve pratik hazır çorba tercihini online marketimizden yapabilirsiniz.

Hazır Çorba Nedir?

Dehidre edilmiş gıdaların toz hali olan hazır çorbalar, su ile kaynatıldığında yenilebilir duruma gelir. Hazır bir çorba kurutulmuş sebze, bakliyat gibi ürünlerle hazırlanan, sıcak suyla pişirilen uzun ömürlü hazır gıda seçeneğidir. İlk hazır çorba 1958’de Japonya'daki Nissin Foods tarafından üretilmiştir. Hazır çorba nedir, nasıl üretilir sorusunu cevaplamak için gıda endüstrisinin gelişimine göz atmak gerekir.

Aslında hazır çorba seçenekleri gıda endüstrisine girmeden önce de vardı. Kurutulan sebzelerin kış aylarında tüketilmesi, sıcak suyla çözünmeleri ile sağlanıyordu. Geleneksel çorbalar kurutma öğütme ve muhafaza ile mevsimlik gıda ihtiyacını karşılıyordu. Endüstriyel anlamda hazır çorba nasıl yapılır diye bakacak olursak geleneksel yöntemlerden ilham alındığını söyleyebilirsiniz.

Endüstriyel hazır çorbalar da geleneksel çorbalar gibi temelde gıdaların kurutulup, öğütülmesi mantığı ile üretilir. Üretimde aynı sıcaklıkta pişecek gıdalar bir araya getirilir. Üretim proseslerinde çeşitli aşamalar vardır. Kurutuluşmuş sebze, et, bakliyat dışında hazır çorbalarda buğday nişastası, mısır unu, arpa, yulaf unu ve pirinç unu gibi lipaz enzimi içeren kıvam artırıcı maddelerde bulunur. Tat maddeleri olarak da baharat, çeşni ve aromatik otlar gibi ürünler kullanılır. Yağ olarak genellikle tavuk yağı kullanılır. Şeker, peynir altı tozu, süt tozu ve yumurta diğer bileşenler arasında yer alır. Hazır çorba içeriklerine bakarak daha kaliteli seçimleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hazır Çorbalar Nasıl Yapılıyor?

Hazır çorbaların mikslerindeki içerikler birbirinden farklı olabilir. Ticari hazır çorbalar nasıl yapılır diye bakıldığında öncelikle içeriğinde hangi maddeler olduğunu keşfetmek gerekir. Hazır çorba mikslerinde yer alan içerikler şunlardır:

 • Et, tavuk ve deniz ürünleri
 • Sebzeler
 • Yağlar
 • Süt ve yumurtalar
 • Un, nişasta ve kıvam arttırıcılar
 • Şeker
 • Tat ve aroma maddeleri

Etli kuru çorbalarda kurutulmuş etler kullanılır. Sebzeli çorba çeşitlerinde kurutulmuş sebzeler kullanılır. Et, tavuk ürünleri basınçlarda pişirilir ve elle ayıklanır. Makinelerde ufak parçalara bölündükten sonra sıcak hava ile kurutulur. Sebzeler ise hazır çorba mikslerinde farklı formlarda bulunabilir. Pul, toz gibi çeşitli formlarda olabilirler.

Mısır nişastası gibi kıvam artırıcı maddeler tüm çorba mikslerinde bulunur. Çeşni gibi tat artırıcı maddelerde çorba mikslerindeki içeriğe farklılaşabilir. Yağ, şeker, süt ve yumurta ürünleri içeriğe eklenir.

Son olarak saklamaya uygun paketleme işlemi yapılır. Paketlemede alüminyum folyo, polipiroplen, pliofilm gibi ambalaj çeşitleri kullanılabilir. Hazır çorba çeşitlerinde kullanılan hammaddeler çok çeşitli olabilir. Çorba içeriğine göre farklı karıştırma teknikleri tercih edilebilir. Genel olarak tüm hazır çorbaların üretiminde nem içeriğini azaltmak için ön işlemler yapılır. Çorba karışımının dolum türüne ve karışımın içeriğine göre ambalaj seçilir.

Hazır Çorbaya Kaç Bardak Su Katılır?

Hazır çorba paketi kaç kişilikse hazırlanacak ise kullanılacak malzeme miktarları da buna göre değişir. Hazır çorba nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken genel olarak 4 kişilik paket çorbalar örnek verilir.

Dört kişilik paketlerdeki karışım, su eklenmesiyle kıvamını ortaya koyar. Eklenen suyun miktarı çorba kıvamını belirler. Dört kişilik çorbaya 5 bardak su eklenir. Ancak daha yoğun bir kıvam isteniyorsa 4 bardak su da tercih edilebilir.

Seçtiğiniz bardak 200 ml klasik su bardağı olmalıdır. Kıvam isteğine göre 4 ya da 5 bardak su ekleyebilirsiniz. 4 bardak suyla daha yoğun ve lezzetli bir kıvam elde edebilirsiniz. Hazır kremalı mantar çorbası gibi çorbalar 4 bardak suyla daha kıvamlı olur. Çorba içeriğine göre kıvamı ayarlayabilirsiniz.

Hazır Çorbanın Zararları Nelerdir?

Hazır çorbaların sağlıklı olup olmadığı içeriğine göre belirlenir. Çorba miksinde hangi maddelerin bulunduğu çorba kalitesini belirler. Katkı maddesi bulunmayan hazır çorbalar zararlı değildir. Ancak katkı maddesi bulunan çorbalar zararlı olabilir.

Sentetik kimyasal maddeler hazır çorbalarda koruyucu madde olarak kullanılabilir. Çorba paket içeriğine bakarak koruyucu madde içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. İçeriğinde fazla yağ, tuz veya beyaz un bulunan çorbaların kilo aldırma etkisi olabilir.

Doğal içerikli ve dengeli hazır çorba çeşitleri sağlığa zararlı değildir. Hazır bir çorba tercihi sağlıklı ve hijyenik markalardan yana yapılırsa, pratik ve lezzetli çorba içerken sağlığa zararlarından korkmak gerekmez. Bu noktada süpermarket tercihiz önemlidir. Kaliteli markaların, koruyucu içemeyen hazır çorba çeşitlerini sitemizde bulabilirsiniz. Online marketimizden kaliteli hazır çorba seçeneklerini indirimli fiyatlarla ve ayrıcalıklı olanaklarla güvenle satın alabilirsiniz.

Hazır Çorba Kilo Aldırır mı? Diyeti Nasıl Yapılır?

Besleyici ve doyurucu, koruyucu madde içermeyen hazır çorbalar kilo aldırmaz. Aksine çorba diyeti yaparak da zayıflayabilirsiniz. Hazır şehriyeli tavuk çorbası gibi çorbalarla çorba diyeti yapılabilir. Diyetiniz daha sağlıklı olması için protein içerikli çorba çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Hazır çorba diyeti yaparken sabah, öğle ve akşam bir kâse çorba içilir. Çorbanın yanında salata ve yoğurt yenebilir. Ara öğünlerde elma-yoğurt-yulaf karışımı tercih edilebilir. Yoğurt yerine bir çay bardağı kefir de içmek sindirim açısından yararlı olacaktır. Besin değeri yüksek, düşük kalorili çorbalar diyetin işe yaramasını sağlar. Beş günlük bir çorba diyetinde her gün farklı çorba çeşitleri tercih ederek menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Ara öğünlerde meyve ve yoğurt yenebilir.

Diyet yaparken mutlaka günde yarım saat yürümek diyeti sonucunun başarısı açısından önemlidir. Ayrıca günde en az 2 litre de su içilmelidir. Hazır çorbayı kırmızı pul biberle içmek yağ yakımını hızlandırır. Acı sevme seviyenize göre çorbanıza pul biber ekleyerek tüketebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki çorba diyeti en fazla 7 gün yapılır.

Diyet sona erince menü biraz değiştirilerek sağlıklı beslenmeye devam edilmelidir. Mesela, çorba yanına et-tavuk eklenebilir. Kahvaltıda yumurta yenebilir. Öğle yemeğinde çorba salata, et şeklinde sağlıklı beslenmeye devam edilebilir.

Çorba diyeti yapmak istiyorsanız sağlık sorununuz olup olmadığını bilmelisiniz. Şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları olanlar sade çorbanın ve ara öğünde yoğurt-meyve-yulafın yer aldığı diyeti tercih edecekse mutlaka doktora danışmalıdır.

Eğer sağlığınız müsaitse ve sporla da desteklerseniz beş günlük çorba diyeti hızlı şekilde kilo vermeyi sağlayabilir. Çorba diyeti listesi;

 • Sabah: Bir kâse çorba
 • Ara öğün: Yarım elma - 3 kaşık yoğurt - yulaf karışımı
 • Öğlen: Bir kâse çorba
 • Ara öğün: Bir çay bardağı kefir
 • Akşam: Bir kâse çorba

Beş gün boyunca her gün başka çorba seçilerek diyete devam edilir. Ara öğünlerde meyveli- yulaflı yoğurt karışımı ya da kefir tercih edilebilir. Diyet boyunca bol su içilmesi ve yarım saat yürüyüş yapılması tavsiye edilir. Bu tür diyetler uzun süre uygulanmaz. Bu diyet bitince yine ana öğünlerde çorba–salata-et şeklinde beslenmeye devam edebilirsiniz. Ara öğünlerde de yoğurt-meyve tercih edebilirsiniz.

Hazır Çorba Çeşitleri ve Tarifleri

Hazır çorbalarda çok çeşitli seçenekler bulunur. Geleneksel çorba tariflerine göre yapılan çorba çeşitlerinde alternatif lezzetler denemek mümkündür. En çok tercih edilenler hazır kremalı tavuk çorbası gibi kremalı olan hazır çorbalardır. Şehriyeli tavuk çorbası, mantar çorbası, kremalı sebze çorbası, tarhana, yuvalama çorbası ve mercimek çorbası gibi lezzetler de sıklıkla tercih edilebilir.

Hazır çorba paketlerinde paket içeriği için en uygun olan hazırlama tarifi yazılıdır. Daha lezzetli çorbalar hazırlamak için çorbayı pişirirken içerisine tereyağı koyulabilir. Tavuk çorbalarına kekik eklenebilir. Çorba içeriğine göre baharat tercih edilebilir.

Hazır çorba yaparken mutlaka karıştırmak gerekir. Hazır çorbaların pişirme tarifleri genellikle aynıdır. 5 bardak suya çorba eklenerek, kısık ateşte pişirilir. Ama bazı özel çorbalarda paket üzerindeki özel tarifi uygulamak gerekebilir. Hazır çorbaları özel tarifleri alternatif lezzetlere dönüştürmek de mümkündür.

 • Hazır Kremalı Mantar Çorbası

Hazır kremalı mantar çorbasını daha lezzetli hale getirmek için tereyağı, un ve süt kullanabilirsiniz. Hazır çorbanın kıvamını ve lezzetini artıracak bu ürünler az miktarlarda çorbayı pişirirken eklenebilir. Tuz ve karabiber ekleyerek de hazır çorbayı daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Hazır çorba paketini 5 bardak suya ekledikten sonra bu ek malzemeleri tencereye koyabilirsiniz. Kaynayana kadar karıştırdıktan sonra çorbanız hazır olur. Kremalı mantar çorbasını 4 bardak su ile pişirseniz daha yoğun bir kıvam elde edebilirsiniz.

 • Hazır Şehriyeli Tavuk Çorbası

Hazır şehriyeli tavuk çorbasını 5 bardak ekleyerek pişirebilirsiniz. Daha lezzetli bir çorba yapmak için haşlanmış tavuk parçalarını çorbanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca tereyağı ekleyerek de çorbanızı daha da lezzetlendirebilirsiniz. Eğer tavuk kokusunu sevmiyorsanız, kekik ekleyerek tavuk kokusunu bastırabilirsiniz. Şehriyeli tavuk çorbasını paketten tencere koyduktan sonra 5 bardak soğuk su ile pişirebilirsiniz. Önceden hazırladığınız tavuk parçalarını karışıma ekleyerek çok daha yoğun bir lezzet yakalayabilirsiniz.

 • Hazır Kremalı Sebze Çorbası

Kremalı çorbalarda yoğun kıvam yakalamak için karışıma zeytinyağı ve un eklenebilir. Hazır kremalı sebze çorbası 5 bardak su ile kısık ateşte pişirilerek hazırlanır. Sebzeli hazır çorbalara zeytinyağı eklemek lezzeti artırır. Ayrıca çorbanızı çeşitli baharatlarla da servis edebilirsiniz. Yoğun kıvam istiyorsanız 5 bardak yerine 4 bardak su kullanabilirsiniz. Krema daha az suyla daha yoğun olur.

 • Hazır Kremalı Tavuk Çorbası

Hazır kremalı tavuk çorbasını 5 bardak su ile kısık ateşte pişirebilirsiniz. Tüm hazır çorbalardaki kolay tarifi uygulayabilirsiniz. Krema daha kıvamlı olsun istiyorsanız 4 bardak su tercih etmeniz yeterlidir. Tereyağı, karabiber ve tuzla hazır çorbanızı daha da lezzetli yapabilirsiniz. Kremalı çorbalara tereyağı ve çok az un eklemek krema kıvamını yoğunlaştırır.

 • Yuvalama Çorbası

Antep yöresinin geleneksel mutfağından elen yuvalama çorbası etli bir çorbadır. İçinde minik köfteler bulunur. Yuvalama çorbası protein bakımından çok zengindir.

Minik top köfteler için gerekli olan malzemeler:

 • Az yağlı kıyma (200 gr kadar)
 • Kırık pirinç (1 su bardağı)
 • Un (½ su bardağı)
 • İrmik (2 çorba kaşığı)

Çorbası için gerekli olan malzemeler:

 • İncik (500 gr kadar)
 • Nohut (1 su bardağı)
 • Kuru soğan (1 adet)
 • Su (1,5 litre kadar)
 • Tane karabiber ve tuz

Yoğurt sos için:

 • Süzme yoğurt (300 gr kadar)
 • Yumurta (1 adet)
 • Un (1 çorba kaşığı)
 • Su (4 bardak)
 • Kuru nane, tereyağı

Yuvalama çorbası için nohudu bir gece önceden ıslatmak gerekir. Islatılmış nohut, soğan ve incike karabiber eklenerek düdüklü tencerede haşlanır. Etler soğuduktan sonra doğranır. Top köfteleri yapmak için pirinç, sıcak su ile ıslatılır. Ayrıca irmik de ıslatılır. Kıyma ve pirinç mutfak robotundan geçirilir, un ve irmikle karıştırılıp yoğurulur. Karışım 30 dakika buzdolabında bekletilir. Hazırlanan köfte harcı ikiye bölünür. Bir kısmıyla top köfteler diğer kısmıyla da çorba hazırlanır. Köfte harcının yarısından nohut büyüklüğünde minik toplar yapılır. Süzme yoğurt soğuk suyla ezilir ve üzerine etin suyundan konur. Bu yoğurt sosu çorbaya eklenir. Son olarak nohut ve et de çorbaya eklendikten sonra çorba hazır olur.

 • Mantı Çorbası

Asıl adı yüksük çorbası olan mantı çorbası Adana yöresine ait bir lezzettir. Çok doyurucu ve besleyici bir çorbadır. Mantı çorbası tarifi için gereken malzemeler:

 • Sıvı yağ (3-4 yemek kaşığı)
 • Kuru soğan (1 adet)
 • Sarımsak (2-3 diş)
 • Un (1 yemek kaşığı)
 • Domates salçası (1 yemek kaşığı)
 • Biber salçası (yarım yemek kaşığı)
 • Mantı (1 su bardağı)
 • Haşlanmış nohut (2 su bardağı)
 • Kuru nane (1 yemek kaşığı)
 • Tuz (1 çay kaşığı)
 • Sıcak su (1,5 litre)

Soğan ve sarımsaklar rendelenir ve sıvı yağ ile kavrulur. Salça sonrasında baharat ve un eklenerek yavaşça kavurmaya devam edilir. Su eklenerek karıştırılır. Su kaynamaya başlayınca nohut ve mantılar eklenir. Mantılar yumuşayana kadar pişirmeye devam edilir. Dondurulmuş mantı kullanılıyorsa 15-20 dakika pişirmek yeterli olur. Çorbanın lezzetli ve kıvamlı olması için küçük Kayseri mantısı tercih etmek gerekir.

 • Hazır Tarhana

Orta Asya, Balkanlar ve Anadolu’da geleneksel bir çorba çeşidi olan tarhana çok besleyicidir. Kış için saklanan yoğurt anlamına elen Tar sözcüğünden türeyen tarhana çorbasının ana maddesi yoğurttur. Tarhana kış aylarında gıdasız kalmamak için hazırlanan geleneksel bir çorbadır. İçersinde domates, biber, soğan, un, yoğurt gibi malzemeler bulunur. Vitamini bol, sağlıklı ve lezzetli tarhana çorbasını evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.  Hazır tarhana çorbasının yapılışı;

 • Tarhana bir saat suda bekletilir.
 • Tencerede yağ, salça ve nane karıştırılır.
 • Dört bardak su ve tarhana tencereye eklenir.
 • Tuz eklendikten sonra karıştırılarak pişirilir.

Sonrasında ise afiyetle yemek kalır.

Blog Son Eklenenler
Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Paket taşıma arabaları teknik özellikleri, donanım özellikleri, tasarım özellikleri açısından farklı modellerle sunulur. Paket taşıma arabası tercihi yaparken taşınacak malzemelerin ağırlık ve hacmine göre seçim yapmak önemlidir. Farklı yük kapasitesi olanakları sunan modeller vardır. Hacim olarak da büyük hacimli malzemeler için derin ve geniş yükleme kapasitesi sunan modeller tercih edilmelidir. 

Devamını Oku
19.05.2024
Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük işletmeler taşıma sistemlerini planlarken çeşitli teknolojiler ve araçlardan yararlanabilir. Küçük işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için maliyeti azaltan ve iş verimliliğini arttıran seçimler yapması gerekir. Paket taşıma arabaları işletme maliyetlerini düşürebilecek, zamandan ve emekten tasarruf etmeyi sağlayacak işlevsel araçlardır. Güvenli ve pratik şekilde taşıma olanakları sağlayan paket taşıma arabaları ile işletme verimli bir taşıma sistemi oluşturabilir.

Devamını Oku
19.05.2024
Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç buzdolabı çeşitleri teknik donanım ve tasarım özellikleriyle farklı seçenekler sunar. Araç buzdolabı seçimi yapılırken araç tipine göre özellikler belirlenebilir. Aracın iç mekân tasarımı araç buzdolabı ebadını ve şeklini belirlemede etkilidir. 

Devamını Oku
20.04.2024
Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hijyenik ve temiz yaşam alanları oluşturmak için temizliğin en iyi şekilde yapılması gerekir. Temizlik yaparken en sık kullanılan ev aletlerinden biri elektrikli süpürgesidir.

Devamını Oku
20.04.2024
Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları; kompresörlü, termoelektrik ve gazlı olmak üzere üç çeşide ayrılır. Oto buzdolaplarının modeli teknik donanım özellikleri ve tasarım özelliklerine göre değişir.

Devamını Oku
26.12.2023
Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto buzdolapları ticari araçlarda, karavanlarda, teknelerde, kamp alanlarında yiyecek ve içeceklerin taze tüketilmesini sağlar. Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları sayesinde yolculuk sırasında soğutma sistemine sahip olmak mümkün olur.

Devamını Oku
26.12.2023
Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Evlerde en sık karşılaşılan problemler arasında toz problemi yer alır. Toz, evin kirli görünmesine yol açmasının yanı sıra; sağlık açısından da oldukça zararlı bir etkendir. Tozlanmanın önüne geçmek için evin düzenli olarak silinip süpürülmesi oldukça önemlidir. Bu noktada ise süpürgenin performansı önem kazanır. Bu yazımızda evdeki tozlanmanın nedenleri ve elektrikli süpürgenin temizlik konusundaki rolü hakkında bilgi vereceğiz. 

Devamını Oku
15.10.2023
Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Dünya genelinde en çok sevilen ve tüketilen lezzetler arasında filtre kahve yer alır. Jacobs, kaliteli içimi ve eşsiz lezzetiyle filtre kahve severlerin vazgeçilmez tercihlerindendir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan kahvenin lezzetinin altında birçok sır bulunur. Bu yazıda, filtre kahvenin geçmişi ve Jacobs’ın mükemmel lezzet yolculuğu hakkında bilgi vereceğiz.

Devamını Oku
15.10.2023
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.