sadsad x
asdasd

İnovasyon Nedir?

20 Mayıs 2021
İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir?

 

İnovasyon; toplumsal ve ekonomik alanda yeni ve özgün fikirlerin, bireylerin ihtiyaçlarının çözümüne yönelik kullanılmasıdır. Başka bir ifadeyle inovasyon; yaratıcı fikirleri topluma değer katan çıktılara dönüştürme sürecidir. Ancak her yenilik inovasyon değildir. Bir fikrin inovasyona dönüşebilmesi için teoride olan düşüncenin pratikte karşılık bulması gerekir. Eğer bir fikir ticarileşip, değerli bir ürüne veya hizmete dönüşüyorsa inovasyondan bahsedilebilir. Bu nedenle inovasyonun desteklenmesi, bir ülkenin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi ve toplumsal refahın artırılması için gereklidir.

 

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

 

İnovasyon; temelde aşamalı ve radikal olmak üzere iki başlık altında incelenir. Aşamalı inovasyon, mevcut ürün ya da hizmetler üzerinde küçük iyileştirmeler yaratmak şeklinde tanımlanır. Radikal inovasyon ise yeni bir pazar ya da kategori oluşturmaktır. Radikal inovasyonda, henüz ihtiyaç olarak belirlenmeyen isteklere yönelik ürünler veya hizmetler ortaya çıkarılır. Bu yaklaşım, rekabeti yeniden tanımlayarak yüksek katma değer oluşturan bir kategori yaratır.

 

İnovasyon dediğimiz zaman, genellikle üst düzey teknolojinin kullanıldığı radikal inovasyonlar akla gelse de hayatı kolaylaştıran basit yenilikler de inovasyon kapsamında değerlendirilir. Örneğin; antibakteriyel nevresim takımları, tek kullanımlık tablet sabunlar, vücut ısısıyla çalışan akıllı saatler, basit bir pil ile çalışan akıllı kupalar, yeniden yazılabilen not defterleri günlük hayatta ön plana çıkan inovasyon örnekleri arasında bulunur. 

 

Bu iki başlık dışında inovasyon, yapıldığı alana göre 4 kategoride değerlendirilir:

  • Ürün İnovasyonu
  • Pazarlama İnovasyonu
  • Hizmet İnovasyonu
  • Organizasyonel İnovasyon

 

İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

 

Ürün inovasyonu; ihtiyaçlar çerçevesinde geliştirilen yeni bir ürünün piyasaya sunulmasıdır. Ürün inovasyonu yapmak için mutlaka yeni ve özgün bir ürün geliştirmek gerekmez. Mevcut piyasada bulunan bir ürünün daha iyi, kaliteli ve üstün özelliklerle donatılarak tekrar piyasaya sunulması da ürün inovasyonu kapsamında değerlendirilir. Örneğin elektrikli diş fırçaları, günümüzün en dikkat çeken inovasyonlarından biridir. Elektrikli diş fırçaları temelde normal bir diş fırçasıyla aynı fonksiyonları gerçekleştirir. Ancak elektrikli diş fırçası, kullanıcı dişe baskı yaptığı anda otomatik olarak durur. Bu örnekte, diş fırçası ürünü geliştirilerek ürün ve kullanıcı arasında yeni bir etkileşim şekli oluşturulmuştur. 

 

Pazarlama inovasyonu, piyasa araştırması yaptıktan sonra bir ürünün yeniden tasarlanması, farklı pazarlama yaklaşımlarının kullanılması ve bireylerin istekleri doğrultusunda yeni ürünlerin ticarileştirilmesini kapsamaktadır. Bu inovasyon çeşidinde asıl amaç, pazar başarısıdır. Bu nedenle pazarlama inovasyonu çok geniş bir görev yelpazesi içerir. Örneğin; bir ürünün ambalajının ya da kutu tasarımının değiştirilerek tekrar piyasaya sunulması, başarılı bir pazarlama inovasyonu örneğidir. Bu noktada bebek şampuanları örnek verilebilir. Bebeklere banyo yaptırmak dikkat gerektiren bir süreçtir. Banyo esnasında kapaklı bir şampuan kutusu ebeveynler için zaman kaybı oluşturabilir. Ancak bu şampuan kutusunun pompalı bir şekilde tasarlanması markaya ve ürüne olan ilgiyi artırır.

 

Hizmet inovasyonu; firmaların müşterileri için yeni bir hizmet anlayışı oluşturması ve tanıtmasını içeren bir inovasyon çeşididir. Bu hizmetler insanlara fayda sağlayan ve hayatlarını kolaylaştıran yenilikleri içerir. Güvenilir bir şirketin mobil uygulama üzerinden ev temizliği hizmeti vermesi, internet üzerinden hazır yemek siparişi verilmesi ya da markete gitmeden ihtiyaçların kapıya kadar getirilmesi, hizmet inovasyonunun en başarılı örnekleri arasında bulunur.

 

Organizasyonel inovasyon, şirketlerin yapısal ve yönetimsel anlamda sürekli yenilenme sürecini ifade eder. Şirketler, pazar paylarını korumak için yenilikleri sürekli takip etmek ve farklı uygulamalara kısa sürede adapte olmak durumundadır. Bu süreçte, firmalar belirli noktalarda yetersiz kalıyorsa departman, çalışanlar ve üst yönetim alanında bazı düzenlemelere gidebilir. Örneğin; çalışanlar arasında bilgi akışı kesintiye uğruyor ve bu durum iş akışını etkiliyorsa, her bir çalışanın ortak kullanıma sunulan yeni bir veri tabanı oluşturulabilir.

 

Başarılı Bir İnovasyon Süreci İçin Kullanılan Yöntem ve Araçlar Nelerdir?

 

Bir inovasyonun yol haritasını oluşturmak için her zaman yöntem ve araçlara ihtiyaç duyulur. Hedefiniz yeni bir ürün tasarlamak ya da mevcut olan ürünü geliştirmekse, farklı ve yaratıcı fikirlere açık olmanız gerekir. Ekip içinde fikir alışverişlerinde bulunmak ve ortak projeler yapmak, yaratıcı fikirlerin oluşmasına yardımcı olur.

 

İnovasyon için gerekli alanın sadece şirketlerde değil okullarda da hazırlanması gerekebilir. Okullarda öğrencilerin yeni fikirleri sahiplenmesi için dinamik bir inovasyon ortamı hazırlamak son derece önemlidir. Okullarda inovasyon örnekleri matematik, fen bilgisi ve resim gibi farklı derslerde uygulanabilir. Bu inovasyonlar, bağımsız bilgi edinme sürecini destekleyerek öğrencilerin eleştirel düşünebilmelerini sağlar. Haibrag’ın akıllı filtreleme seçeneği sayesinde resim çantası fiyatları gibi kırtasiye malzemelerinin fiyatlarını inceleyebilir, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Eğer siz de inovasyonda bir başarı hikayesi oluşturmak istiyorsanız, kaliteli okul malzemeleri gibi ihtiyacınız olan her şey Haibrag’da! Sunum malzemeleri, yeni fikirleri pratiğe dönüştürme sürecinde sizin en büyük yardımcınız olur. Toplu iğneden yazı tahtasına ve mantar panolara kadar tüm sunum malzemesi çeşitlerini Haibrag’da tek bir çatı altında inceleyebilir, avantajlı fiyatlardan hemen yararlanabilirsiniz.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.