sadsad x
asdasd

Nescafe Gold Nasıl Yapılır? Nescafe Yapmanın Püf Noktaları

18 Eylül 2022
Nescafe Gold Nasıl Yapılır? Nescafe Yapmanın Püf Noktaları

Kahve severlerin en lezzetli kahveye ulaşabilmesi için Nescafe yapmanın püf noktalarını da bilmesi gerekir. Her ne kadar su ve kahveyi karıştırarak hazırlandığından basit gibi görünse de bazı dikkat edilecek detaylar vardır. Bu noktalara özen gösterilerek hazırlanan kahveyi içmelere doyamazsınız. 

Nescafe Gold Nedir? Diğer Kahvelerden Ayıran Özellikleri

Nescafe Gold, diğer kahvelerden ayrılan önemli bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, onun eşsiz kokusu ve tadının sebebidir. Size kadar ulaşan kahvenin en iyi lezzeti verebilmesi için marka, özenle çalışır. Yüksek kaliteli kahve çekirdeklerini araştırır, dalından özenle toplar, işler ve fincanınıza kadar bu lezzeti taşır. Nescafe Gold bu özel lezzetini Arabica ve Robusta çekirdeklerinden alır. 

Kahve, aslında bir meyve şeklinde dalda yer alır. Kırmızı renkli bir meyvedir. Olgunlaşan kırmızı kahve meyvesi, dalından özenle toplanır ve dikkatle içi açılarak çekirdekleri dışarı çıkarılır. İşte bilinen kahve çekirdeği de bu aşamada hazırlanmaya başlar. 

Standart çekirdek, açık renklidir. Bilinen kahverengi çekirdek hali içinse öğle vakti kızgın güneş altında doğal yollarla çekirdeği kurutma işlemi yapılır. Bu süreçten sonra Nescafe uzmanlarının Altın Oran olarak adlandırdığı özel bir kavrulma işlemi başlar. İdeal sıcaklık ve kavurma süresi sayesinde çekirdek en güzel şekilde aromasını korur. 

Nescafe Gold size ulaşana kadar granül hale gelir. Bunun öncesi olan çekirdek aşamasında ise dikkatle kavrulduktan sonra özel bir öğütme şekli uygulanır. Öğütülen kahve çekirdeği su ile demlenir ve bu aşamada kahve özü ortaya çıkar. Bu özün lezettini daha da koruması içise soğuk hava ile dondurucuda kurutma işlemi yapılır. Bu işlemin amacı ise kahve çekirdeklerinin kavrulması sırasında ortaya çıkardığı taze kahve kokusunun olduğu gibi saklanmasıdır. Tüm bu özenli süreç, Nescafe Gold’u diğer kahvelerden ayırır. Böylece her fincan kahvede taze kahve kokusu ile eşsiz bir lezzet yakalarsınız. Haibrag ile kahve çeşitleri ve detaylarını görüntüleyerek hemen sipariş verebilir, bu lezzetli deneyimi hemen yaşayabilirsiniz.

https://assets2.rappler.com/2021/02/nescafe-caramel-macchiato.jpg

Sütlü Nescafe Gold Nasıl Yapılır?

Kahve sever olup sütten vazgeçemeyenler için sütlü Nescafe Gold nasıl yapılır sorusu merak edilir. Burada kahveyi hazırlamak kadar sütün nasıl ekleneceği de önem kazanır. Sütlü kahve yapımı kısaca şu şekilde açıklanabilir: Öncelikle standart Nescafe Gold hazırlık aşaması neyse onlar sırası ile yapılmalıdır. 

Sıcak su kaynatılmalı, en sevilen fincan seçilmeli ve süt ısıtmak için gerekli malzemeler hazırlanmalıdır. Süt ısıtıcı kullanıyorsanız bunu ayarlayabilirsiniz veya standart olarak ocak üzerinde süt ısıtabilirsiniz. Sütün miktarı, ne kadar süt sevdiğinize bağlı olarak değişir. Çok sütlü seviyorsanız fincanın yarısı kadar süt kullanabilirsiniz. 

Yapım aşamasında fincana kahvenizden 1 tatlı kaşığı kadar koyup üzerine az miktarda su eklemelisiniz. Bu şekilde yaparak kahvenin daha iyi çözünmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında istediğiniz kadar su ekleyip karıştırın. Bir yandan da ısınan sütü kontrol etmeyi unutmayın. Dilediğiniz miktarda sütü yavaş yavaş ve karıştırarak fincana ekleyin. İşte sütlü Nescafe Gold’unuz hazır. Eğer şeker seviyorsanız sütle buluşan kahvenize bu aşamada şeker de ekleyebilirsiniz. 

Sütsüz Nescafe Gold Nasıl Yapılır?

Sütsüz Nescafe Gold severler, kahvenin asıl kendi tadıyla buluşur. Sade kahvenin baş döndürücü güzelliğiyle birlikte kahve keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Sütsüz veya süt tozsuz olarak hazırlandığında direkt olarak Nescafe’nin kendisiyle buluşursunuz. Sade Nescafe Gold ve suyun birleşmesiyle oluşan kahveniz, espresso olarak da hazırlanır. Nescafe Gold Espresso nasıl yapılır, nasıl hazırlanır gibi sorularınız olabilir. 

Espresso hazırlarken öne çıkan tamamen yoğun kahve tadı olacaktır. Nescafe Gold Espresso, yoğun kahve tadını sizlerle buluşturur. Lezzetli Arabica kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve, espressonuz için aradığınız lezzeti size sunar. Espresso için standart fincanlara nazaran daha ufak olarak fincan seçimi yapabilirsiniz.

Sütsüz Nescafe Gold hazırlarken tıpkı sütlü kahve hazırlığındaki gibi hazırlık yapılmalıdır. Fark olarak süt ısıtmaya ihtiyacınız yoktur. Sade kahve severlerin baş tacı olan bu içecek, yalnızca Nescafe Gold ve su karışımı ile hazırlanır. Kahve yapımında kullanacağınız suyun da temiz su olmasına özen göstermelisiniz. Musluk suyu yerine dinlenmiş, arıtılmış su veya tatlı içme suyu kullandığınızda kahveniz daha lezzetli olacaktır. 

Standart bir porsiyon olarak 200 ml ölçüdeki fincanlar tercih edilebilir. Bunun için suyunuzu ocak veya su ısıtıcıda ısıtmalısınız. Burada önemli detaylardan biri de kaynama derecesindeki suyun direkt olarak kahveye dökülmemesi gerektiğidir. Kaynadıktan sonra yaklaşık 1 dakika beklemeniz yeterli olur. Böylece kahveniz yanmaz, lezzetini tam olarak verir. 

https://mishry.com/wp-content/uploads/2020/05/nescafe-gold-coffee.jpeg

Süt Tozu Kullanarak Nescafe Gold Yapımı

Kahve severlerin tercihleri arasında sade, sütlü veya süt tozlu seçenekler bulunur. Süt olmadığında veya tamamen tadını sevdiğinizden süt tozu kullanmak isteyebilirsiniz. Süt tozu, biraz daha kremamsı tat vererek kahveye ekstra yumuşak içim ve lezzet katar. Nescafe Gold diğer kahvelere oranla daha yoğun bir kahve tadına sahiptir. Yumuşak içimli özel bir formüle sahip olsa da bazı kullanıcılar ekstra tat ve yumuşaklık katmak isteyebilir. Böyle durumlarda süt tozu ile kahve hazırlanabilir. 

Süt tozu kullanarak kahve nasıl yapılır merak edenler için en önemli faktör, kahvenin doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Kahvenizi yoğun tadını da göz önünde bulundurarak istediğiniz kadar fincana eklemelisiniz. Standart olarak 1 - 2 tatlı kaşığı kullanılabilir. Tercihe bağlı daha az kahve de eklenebilir. Süt tozu kullanımı için ölçü, 1 tatlı kaşığı kahveye en fazla 2 tatlı kaşığı şeklindedir. Bu ölçüden daha fazla süt tozu kullanılırsa kahve tadı alınamayabilir ve kahveye kremalı çikolata gibi bir tat verebilir. Böyle olduğunda da enfes lezzetiyle damaklarda unutulmaz lezzet bırakan Nescafe Gold’un tadını tam olarak alamayabilirsiniz. Bu durumu göz önüne alarak süt tozunu az olacak şekilde kullanmak en doğrusudur. Ufak bir ipucu; kahvenizi sütü tozu ile hazırladığınızda şeker miktarını da azaltmayı unutmayın. Çünkü süt tozu da kremamsı bir tat ile birlikte şekerli bir yapıda olacağı için fazla şeker kullanımı kahveyi çok tatlı yapabilir.

Soğuk Nescafe Gold Nasıl Yapılır?

Soğuk Nescafe Gold yapımı için ihtiyacınız olan; kahve, su, buz, tercihe bağlı olarak şeker ve süttür. Tıpkı sıcak kahve hazırlığında olduğu gibi soğuk kahve hazırlarken de sütlü, sütsüt gibi farklı aromalarla kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Sade yaptığınız kahve, Nescafe Gold ile buzlu Americano olarak da bilinir. Sade, Nescafe Gold’un unutulmaz lezzetini buz ile buluşturarak bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Bunun için sıcak suya ihtiyacınız olacaktır. Çünkü kahvenin en iyi şekilde çözünmesi için sıcak su ile kahveyi buluşturmak önemlidir. 2 tatlı kaşığı kahveye, 1 yemek kaşığı kadar sıcak su ekleyerek çözünme işlemi yapılabilir. Ardından bardağa buz küpleri ve soğuk su eklediğinizde soğuk Nescafe Gold kahveniz hazır olur. 

Soğuk, buzlu sütlü Nescafe Gold yapımı içinse tüm bu malzemelere ek olarak süte ihtiyacınız vardır. Bardağa buzu ve kahveyi eklediğinizde, fincanın ¾’ü kadar soğuk su, ¼’i kadar da soğuk süt ilave edebilirsiniz. Tercihe bağlı süt miktarını artırıp su miktarını azaltmanız da mümkündür.

Soğuk Nescafe Gold tariflerinden üçüncü tarif ise, soğuk latte machhiato’dur. Bu tarifi hazırlamak için de sütlü soğuk kahve gibi hazırlık yapmanız gereklidir. Ekstra olarak bir süt köpürtücüye ihtiyacınız vardır. Hazırlık için öncelikle soğuk kahveyi içmek istediğiniz büyük bir bardak seçin. 2 tatlı kaşığı Nescafe Gold’a 2 yemek kaşığı sıcak su ekleyerek çözünmesini sağlayın. Sonrasında bardağa dilediğiniz kadar buz ekleyin. Bu aşamada soğuk su yerine yalnızca soğuk süt kullanılır. Bardağın ¾’ü kadar soğuk süt ekleyin, kalan ¼’lik kısım içinse süt köpüğü hazırlayın. Bunun için ayrı bir bardağa köpürteceğiniz sütü ekleyip süt köpürtücü ile köpürmesini sağlayabilirsiniz. Süt köpüğünü direkt olarak kahveli ve buzlu bardağın üzerine ekleyerek içebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise, bardağa buz, süt, süt köpüğü ve en son kahveyi eklemektir. Her bir tarifte tercihe bağlı olarak şeker ekleyebilirsiniz.

Nescafe Gold ile Birlikte Ne Yenir?

Eşsiz lezzetiyle damaklarda unutulmayan tat bırakan Nescafe Gold ile birlikte kahve yanına yakışacak küçük tatlılar yapabilirsiniz. Küçük kek, tartolet, mini pasta gibi şekerli gıdalar hazırlayabilirsiniz. Tercihe göre tatlı - tuzlu karışık gün tabakları da hazırlanarak kahve ile birlikte servis edilebilir. Sevdiklerinizle birlikte Nescafe Gold keyfini doyasıya yaşayabilmek için Haibrag’tan sipariş verebilirsiniz.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.