Ofis, Kırtasiye Ürünlerine Sepette 1.000TL ye 50 TL İNDİRİM!
Menü
Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?
18.06.2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Güzelliğiyle bahar aylarına neşe katan papatya, sağlıklı bir yaşam için de güzellikler sunar. Papatya çayı faydaları arasında özellikle sinirleri yatıştırma etkisi kaliteli yaşam standartlarını destekler. Uykuya rahat geçmeyi ve kaliteli uyumayı da destekleyen papatya çayı, insan sağlığına birçok fayda sağlar. 

Günde bir fincan papatya çayı içerek kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Papatya çayının kadınlara faydaları arasında ise regl ağrılarını azaltması öne çıkar. Özellikle regl dönemlerinde içilen papatya çayının kadınların bu dönemi daha rahat geçirmelerine fayda sağladığı oldukça bilinen etkileri arasındadır. Doğal papatya çayını günlük hayatınızın bir parçası yapmak, sağlıklı çay tercihi olur. 

Genel olarak papatya çayı faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Sinirleri yatıştırır, stres ve kaygıyı gidermeye yardımcı olur.

  • Uyku kalitesini artırır.

  • Papatya çayı regl dönemi ağrılarını azaltır.

  • Antioksidan özelliklere sahip papatya, cilde iyi gelir.

  • Gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi şikâyetlerini yatıştırır.

  • Antiinflamatuar etkisi sayesinde özellikle bazı kanser türlerine karşı koruyuculuk sağlar.

  • Kan şekeri kontrolünün sağlanmasında yardımcı olur.

Papatya Çayı Nasıl Demlenmeli?

papatya çayı demleme

Papatya çayı faydalarından yararlanabilmek için demlemeye dikkat etmelisiniz. Yarım litre kaynamış suyun içerisine 2 veya 3 yemek kaşığı kuru papatya ekledikten sonra 5 dakika demlenmeye bırakmalısınız. Sonrasında süzerek çayı içebilirsiniz. İsterseniz bal ekleyerek de ballı papatya çayının faydalarından yararlanarak bu güzel lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Papatya Çayı & Uyku İlişkisi

Uyku sorunları yaşayanlara papatya çayı faydaları önerilir. Papatyada bulunan apigenin adı verilen antioksidan uykunun gelmesini sağlayan ve uyumayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Yatmadan 30 dakika önce içilen papatya çayı sakinleştirici ve uyku getirici etki yaratır. Strese bağlı uyku sorunları için papatya doğal bir antidepresan olarak tercih edilebilir.

Papatya Çayı Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Uzmanlar papatya çayının tüketiminin günde 2 fincanla sınırlandırılması gerektiğini söyler. Günde bir fincan da içilse papatya çayı faydaları etkisini gösterir. Yatmadan önce içilirse uyku kalitesini artırır. Gün içinde sakinleşmek için de tüketilebilir. Yemek sonrasında sindirim sorunları için de içilebilir.

Papatya Çayının Sakinleştirici Etkisi Bulunuyor mu?

Papatya çayı doğal antidepresan olarak görülür. Çünkü papatya çayı faydaları arasında en çok sakinleştirme etkisi öne çıkar. Fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da rahatlamaya yardımcı olur. Apigenin adı verilen antioksidan papatyanın sakinleştirme özelliğini sağlayan maddedir. Papatya bitkisinin yağında bulunur. Doğal bir sakinleştirici olarak etki eder. 

Ayrıca papatya çayının cilde faydaları da çoktur. Papatya ile bakım kürleri yapılabilir. Gözaltı morluklarını gidermek için papatya çayı kullanılabilir. Gözlere papatya çayı koymak da göz yorgunluğuna iyi gelir.  

Papatyanın kas gevşetici ve yatıştırıcı özelliği papatya çayı faydaları arasında ilk sırada yer alır. Papatyanın sakinleştirici etkisi endişe ve kaygılardan kurtulmaya da yardımcı olur. Papatyadaki apigenin gibi bileşenler beyindeki bazı özel bölgelere ulaşarak uykuyu tetikler. Papatya çayında kafein de yoktur. Bu nedenle diğer çaylardan farklı etkiler gösterir.

Papatya Çayı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Mide-bağırsak sorunlarına iyi gelen papatya çayı faydaları arasında kabızlığı gidermeye yardımcı olması da vardır. Vücudu rahatlatan papatya çayı sayesinde bağırsaklar daha iyi çalışır. Sinir-stres ve bağırsak sistemleri arasında bağlantı vardır. Papatya çayı gerginliği azaltarak bağırsak faaliyetlerini iyileştirir. 

Ayrıca bebeklerde papatya çayının faydalarından birisi de bebeğin gaz sorunlarının gidermesidir. Az miktarda papatya çayı bebekler gaz sorununa iyi gelir. Emziren anneler için de papatya çayı faydaları ile tavsiye edilir. Taze papatya çayı bebeğin daha kolay gaz çıkarmasına yardımcı olur. Bebeklerde kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Ama genel olarak papatya çayı, hem bebeklerde ve çocuklarda hem de yetişkinlerde sindirim sorunlarına iyi gelir.

Papatya Çayının Zararları Var mıdır?

Papatya çayının genel olarak sağlığa zararlı bir etkisi yoktur. Ancak farklı bitkilerle birlikte tüketildiğinde farklı etkiler görülebilir. Papatya ve kekik çayının faydalarını bu iki değerli bitkiyi bir arada demleyerek kolayca görebilirsiniz. Sağlık sorunu olmayan kişilerde papatya çayı faydaları ile iyi bir seçenektir. 

Ancak çok fazla papatya çayı içmek uykulu olma haline ve mide sorunlarına yol açabilir. Günde bir fincan papatya çayı oldukça faydalıdır. Papatya çayının bilinen hiçbir zararı ya da yan etkisi yoktur. Ama alerji gibi özel durumlar söz konusu olabilir. Bazı insanların bazı bitkilerin içeriklerine karşı nadiren alerjisi olabilir. Papatya çayının saça faydaları da vardır. Papatya çayı ile saç bakım kürleri yapılabilir. Genel olarak cilde, saça, sindirime, strese iyi gelen papatya çayı faydalarından yararlanmak için günde bir fincan içilebilir.

Papatya Çayı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Papatya çayı doğal olmalıdır. Papatya çayı faydaları ancak doğal içerikle yakalanabilir. Doğadan papatya çayı faydalarıyla doğal içeriğini gösteren bir seçenektir. Papatya çayı alırken tamamen doğal içerikli olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli markaların doğal papatya çaylarını tercih edebilirsiniz. Daha pratik papatya çayı hazırlamak için sallama papatya çaylarından alabilirsiniz. 

Papatya çayı faydalarından yararlanmak için kaliteli ve sağlıklı ürünler tercih etmeniz gerekir. Papatya çayı alırken eski tarihli ürünlerden de uzak durmalısınız. Sallama çay olmayan doğal ürünlerde paketlemeye dikkat etmelisiniz. Hijyenik olması için paketlemenin iyi olması gerekir. Papatya çayı faydaları ile hayatınıza kalite ve sağlık katacak bir çay seçeneğidir. Günde bir fincan papatya çayı içerek daha mutlu ve sağlıklı olabilirsiniz.


Blog Son Eklenenler
Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Paket taşıma arabaları teknik özellikleri, donanım özellikleri, tasarım özellikleri açısından farklı modellerle sunulur. Paket taşıma arabası tercihi yaparken taşınacak malzemelerin ağırlık ve hacmine göre seçim yapmak önemlidir. Farklı yük kapasitesi olanakları sunan modeller vardır. Hacim olarak da büyük hacimli malzemeler için derin ve geniş yükleme kapasitesi sunan modeller tercih edilmelidir. 

Devamını Oku
19.05.2024
Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük işletmeler taşıma sistemlerini planlarken çeşitli teknolojiler ve araçlardan yararlanabilir. Küçük işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için maliyeti azaltan ve iş verimliliğini arttıran seçimler yapması gerekir. Paket taşıma arabaları işletme maliyetlerini düşürebilecek, zamandan ve emekten tasarruf etmeyi sağlayacak işlevsel araçlardır. Güvenli ve pratik şekilde taşıma olanakları sağlayan paket taşıma arabaları ile işletme verimli bir taşıma sistemi oluşturabilir.

Devamını Oku
19.05.2024
Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç buzdolabı çeşitleri teknik donanım ve tasarım özellikleriyle farklı seçenekler sunar. Araç buzdolabı seçimi yapılırken araç tipine göre özellikler belirlenebilir. Aracın iç mekân tasarımı araç buzdolabı ebadını ve şeklini belirlemede etkilidir. 

Devamını Oku
20.04.2024
Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hijyenik ve temiz yaşam alanları oluşturmak için temizliğin en iyi şekilde yapılması gerekir. Temizlik yaparken en sık kullanılan ev aletlerinden biri elektrikli süpürgesidir.

Devamını Oku
20.04.2024
Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları; kompresörlü, termoelektrik ve gazlı olmak üzere üç çeşide ayrılır. Oto buzdolaplarının modeli teknik donanım özellikleri ve tasarım özelliklerine göre değişir.

Devamını Oku
26.12.2023
Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto buzdolapları ticari araçlarda, karavanlarda, teknelerde, kamp alanlarında yiyecek ve içeceklerin taze tüketilmesini sağlar. Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları sayesinde yolculuk sırasında soğutma sistemine sahip olmak mümkün olur.

Devamını Oku
26.12.2023
Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Evlerde en sık karşılaşılan problemler arasında toz problemi yer alır. Toz, evin kirli görünmesine yol açmasının yanı sıra; sağlık açısından da oldukça zararlı bir etkendir. Tozlanmanın önüne geçmek için evin düzenli olarak silinip süpürülmesi oldukça önemlidir. Bu noktada ise süpürgenin performansı önem kazanır. Bu yazımızda evdeki tozlanmanın nedenleri ve elektrikli süpürgenin temizlik konusundaki rolü hakkında bilgi vereceğiz. 

Devamını Oku
15.10.2023
Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Dünya genelinde en çok sevilen ve tüketilen lezzetler arasında filtre kahve yer alır. Jacobs, kaliteli içimi ve eşsiz lezzetiyle filtre kahve severlerin vazgeçilmez tercihlerindendir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan kahvenin lezzetinin altında birçok sır bulunur. Bu yazıda, filtre kahvenin geçmişi ve Jacobs’ın mükemmel lezzet yolculuğu hakkında bilgi vereceğiz.

Devamını Oku
15.10.2023
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.