Ofis, Kırtasiye Ürünlerine Sepette 1.000TL ye 50 TL İNDİRİM!
Menü
Popüler Kahve İsimleri Nelerdir? En Popüler Kahve Çeşitleri
29.11.2022

Popüler Kahve İsimleri Nelerdir? En Popüler Kahve Çeşitleri

En Popüler Kahve Çeşitleri Hangileridir?

Hayata keyif katan kahve çeşitleri tadıyla, içimiyle ve aromasıyla farklı seçenekler sunar. Bazı kahveler tüm dünyada tanır ve sevilir. Her ağız tadına uyması sebebiyle de oldukça popülerdir. Espresso, cappucino, latte ve mocha gibi kahveler en bilinen kahvelerdir.

Kalitesine göre kahve fiyatı seçenekleri de değişir. Kaliteli kahveler, üretimde en baştan sonuna kadar fark yaratan kahvelerdir. Yetiştirilme, toplanma, hazırlanma süreçleri kahvelerin kalitesini belirler. Çekirdeğe göre ve yapılışına göre kahvelerde birbirinden değişik seçenekler bulunur. Kahve hazırlamada makine, french press veya cezve gibi araçlar kullanılabilir. Kahve yapılışı kahvenin lezzetini doğrudan etkiler. Kahvelerde geniş ürün seçenekleri sunan sitemizde her yapılış tarzına göre en kaliteli kahveleri uygun fiyatlara kolayca bulabilirsiniz.

Dünyadaki Popüler Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

Kahve yüzyıllardır tarihi akışta yerini almış önemli bir ticari metadır. Kahve ilk ticareti yapılan içecek olarak da bilinir. Tarihi eski olduğu kadar ülkelere göre çeşitliliği de fazladır. Her ülkenin kendi tarzında popüler kahve çeşitleri vardır. Bazı kahveler hazırlanışıyla fark yaratırken bazı kahveler ise öğütülme şekliyle fark yaratır. Bazı kahvelerin de pişirilme yöntemiyle değişik olur.

Ülkelerde olduğu kadar aynı ülke içerisinde her yörenin de kendine özgü kahve çeşitleri bulunabilir. Kenya kahvesi, Etiyopya kahvesi, Meksika kahvesi gibi geleneksel kahveler dünyaca ünlüdür. Yöresel olarak da kahve hazırlanış biçimlerinde kültürel farklar görülür. Kültürel olarak kahve bir toplumun alışkanlıklarını yansıtır. Popüler kahvelerde öne çıkanları sizler için sıraladık. Yazımızın devamında çok şaşıracağınız oldukça ilginç kahve seçeneklerini de görebilirsiniz.

 • Espresso

İtalyan kahvesi espresso, dünya çapında en çok tanınan kahvelerden birisidir. Koyu kıvamı ve sert içimiyle, özgün aroması öne çıkan özellikleridir. Bu kahvenin tanımını oluşturan şey yapılış biçimidir. Basınçla elde edilen demleme yöntemini ifade eder. Kafein miktarı oldukça yüksektir. Minimal fincanlarda servis edilir.

 • Cappucino

Köpüklü sütün espresso ile buluşmasıyla meydana gelir. Espresso gibi pişirme tekniğinde aynı basınç yöntemi kullanılır. Cappucino da bir İtalyan kahve yapım tekniğidir. Bol köpüklü, sütlü espresso olarak tanımlanabilir.

 • Americano

İtalyanların espresso kahvesini sert bulan Amerikalılar kahveyi yumuşatmak için üzerine sıcak su ekler. Böylece Americano kahve ortaya çıkar. İçimi daha hafif olan bu kahve de kafein olarak yüksek içeriklidir.

 • Türk Kahvesi

Dünyaca ünlü Türk kahvesi telvesi ile ikram edilir. Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemlerinden biriyle pişirilir. Sunumu da hazırlanışı kadar özgündür. Türk kahvesi kaliteli seçilirse bol köpüklü keyfini yaşatır. Közde Türk kahvesi dünyaca ünlü bir kahve çeşidi olarak popülerdir. Şekerli, orta ve sade seçenekleri vardır. Ayrıca isteyenler sütlü olarak da tercih edebilir. Kaliteli Türk kahvesi seçeneklerini sitemizde bulabilirsiniz.

 • Cafe Latte

İtalyan usulü bir kahve çeşidi olan cafe latte içimi yumuşak ve lezzetli bir seçenektir. İtalyancada latte süt anlamına gelir. Bol sütlü ve köpüklü espresso olarak tanımlanabilir.

 • Mocha

İçimi çok yumuşak olan mocha çikolata ile yapılır. Latteye benzer olan bu kahvede süt ve çikolata bulunur. Espresso bazlı çikolata ve sütlü kahvedir. Tatlı kahve sevenler için harika bir seçenektir.

 • Macchiato

İtalyancada macchiato kelimesi lekeli, benekli anlamına gelir. Caffee macchiato kahve sütle, karamelle ve espresso ile hazırlanabilir. Süt lekeli kahve gibi bir anlam taşır. Temelde sütlü, aromalı bir kahve çeşididir.

 • Luwak Kahvesi

Dünyanın en az üretilen ve en pahalı olan kahvesidir. Luwak kahvesi, misk kedisinin yediği kahve çekirdeklerini dışkılaması ile elde edilir. Çok özel ve çok lezzetli bir kahve çeşidi olarak dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliğini de taşır.

 • Flat White

Avusturya kahvesi olan flat white, ristretto espresso ve mikro köpükle hazırlanır. İçimi yumuşak latteye benzeyen lezzetli bir kahvedir.

 • Granita de Cafe

Özel bardaklarda kalın kahve çekirdeklerinin demlenmesi ile elde edilir. Buzla hazırlanan bu lezzetli kahve kremasıyla servis edilir.

Filtre Kahve ve Çeşitleri

Yetiştiği toprak ve üretilme şekline göre kahve çekirdekleri farklı aromalarda ve farklı içim tarzlarında olur. Filtre kahve öğütülmüş kahve çekirdeklerinden çeşitli şekillerde elde edilen kahvedir. French press ve makine en çok kullanılan filtre kahve yapım araçlarıdır.

Filtre kahveler aromasına ve sertliğine göre çeşitlere ayrılır. Yumuşak, sert ve orta içimli kahve seçenekleri vardır. Aroma olarak da çok çeşitli aromalar bulunur. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği yere göre aroma ve tat farkı ortaya çıkar. Hazırlanışına göre de çok farklı seçenekleri mevcuttur. Makinelerde kullanılan filtre çeşitlerine öre de lezzet farkı olur. Örneğin, kağıt filtreyle yapılan kahve ile metal filtreyle yapılan kahve arasında fark vardır. Hazırlanış biçimi ve kahve kalitesi kahve lezzetini etkilediğinden bunlara dikkat edilmelidir.

Doğal içim seviyorsanız french press ile kahve demleyebilirsiniz. Sitemizde french press hediyeli kahve seçenekleri bulunur. Hediye, indirim ve kampanya olanaklarından yararlanarak en kaliteli kahveleri uygun fiyata alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Uygun fiyatlarla yüksek kalite kahve içmek istiyorsanız kahve seçeneklerimize göz atmanız yeterlidir. Hediyeli seçenekleri değerlendirerek french press ile kahve içme zevkiyle de tanışabilirsiniz. Fiyat ve kalite olarak en iyi seçenekleri sitemizde her zaman bulursunuz. Filtre kahve seçeneklerinde en kaliteli çeşitleri sitemizde bulabilir, kahve keyfine kalite katabilirsiniz.

 • Cold Brew

Soğuk demleme anlamına gelen cold brew, buz ve soğuk su ile yapılır. Farklı aroma ve yapılış şekilleri vardır. Kalın kahve çekirdekleri soğuk suda 20 saat kadar bekletilerek orijinal cold brew elde edilir.

 • Sütlü Cold Brew

Soğuk demleme cold brew kahvenin sütle hazırlanan versiyonudur. Soğuk suda bekletilmiş kalın kahve çekirdekleri ve soğuk süt ile hazırlanır.

 • Cafe Misto

Isıtılmış süt ve demlenmiş filtre kahve karışımıdır. Sütlü filtre kahve olarak da tanımlanabilir. Yumuşak içimli filtre kahve sevenlerin tercihidir.

 • Gaelic Coffee

Sert kahve, viski, krema ve şekerle hazırlanan gealic coffee, Irish coffee bardağında servis edilir. İrlanda’nın meşhur kokteyl kahvesidir.

Ülkelere Özel Kahve Çeşitleri

Yüzlerce yıllık tarihiyle kahve çeşitlerinde her ülkeye özgü lezzetler bulunur. Kahvenin yapılışı, sunumu, kahve çekirdeklerinin farkı ülkelerin değişik kahve seçeneklerine sahip olmasını sağlamıştır. Türk kahvesinde olduğu gibi her ülkenin kendi kahve kültürü vardır. Hatta ülkelerdeki farklı bölgelerin, kentlerin de kendin özgü kahve seçenekleri bulunabilir. Bazı kahveler Kenya kahvesi gibi dünya çapında tanınan kahvelerdir. Kahve kültüründe Vietnam, Meksika, İtalya, Finlandiya, Etiyopya, Amerika, Fas ve Tayland gibi ülkeler öne çıkan ülkelerdir.

Doğu ve batının kahve kültürleri de birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar özellikle kahvelerin pişirme yöntemlerinden ortaya çıkar. Bazı pişirme yöntemleri kendi adıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Bunlardan en ünlüsü İtalyan espresso kahvesidir. Meksikalıların cafe de olla kahvesi adını yöresel bir şeker çeşidinden alır. Kil kaplarda hazırlanan ve servis edilen bu kahve geleneksel Meksika kahvesi olarak bilinir. İbikli kap içinde hazırlanan Etiyopya kahvesi de bir başka ünlü kahvedir. Buna adı verilen bu kahve kömür ateşinde pişirilir. İrlanda’nın Irish cafesi özel kokteyl bir kahve çeşididir. Fas kahvesi ise 16 çeşit baharatla harmanlanır. Buz, süt ve aromayla hazırlanan Yunan kahvesi ise frappedir. Badem özüyle hazırlanan Thai iced coffee Tayland yöresel kahvesidir.

Dünyanın birçok yerinde yöresel kahve çeşitleri üretim, pişirme, hazırlanış biçimlerine göre farklı özellikler taşır. Sunum da kültürel farklılıkları gösteren bir detaydır. Bazı kahvelerin sunumuna çok özen gösterilir. Türk kahvesinde olduğu gibi başka ülkelerin farklı yörelerindeki kahvelerin de sunum şekilleri değişik görüntüler ortaya çıkartır. Dünyanın farklı yerlerinde kahve yapılış ve sunum şekilleri kültürel alışkanlıkları yansıtan detaylar olarak görülür. Kahve kültürü başlı başına özel bir konudur. Bazı ülkelerin kahve kültürleri özellikle ilgi çekicidir. İşte bazı ilgi çekici kahveler çeşitleri;

 • Vietnam Yumurtalı Kahve

Vietnam yumurtalı kahvesinin aslında değişik bir hikâyesi vardır. Savaş zamanı yumurta sarısı ve şekerin süt yerine kullanılması bu kahvenin ortaya çıkmasına neden olur. Yumurta sarısı ve şeker çırpılınca süte benzeyen bir lezzet ortaya çıkar. Vietnam kahvesi, tarçın, süt ve yumurta ile yapılan yumurtalı kahve dünyaca meşhurdur. 1946 yılında icat edilen bu kahve özel tadını yumurta sarısından alır. Vietnam’ın özel kahve aroması da fark yaratır.

 • Finlandiya Peynirli Kahve

Kahve ve peynir birbirine yakışır mı diye merak ediyorsanız bu kahveyi deneyebilirsiniz. Finlandiya ve İsveç geleneksel kahvesi olarak popüler olan peynirli kahvede küp peynirler kullanılır. Sıcak filtre kahve peynirin üzerine eklenerek lezzetli bir karışım elde edilir. Çok değişik ve lezzetli bir kahve çeşidi olarak dünya çapında ünlüdür.

 • İspanya Bonbon Kahvesi

Şekerlendirilmiş süt ile hazırlanan bonbon kahvesi İspanyol esintileri taşır. Tatlı ve yumuşak içimli bir kahvedir ama içinde şeker yer almaz. Küçük bardakta sunulan kahve hazırlanırken bardağın alt kısmına şekerlendirilmiş süt, üst kısmına da espresso eklenir. İstenirse kakako tozu ile süslenebilir.

 • Fas Kahvesi

16 farklı çeşit baharatın kahve çekirdekleriyle harmanlanması ile elde edilir. Çok özel bir kahve çeşididir. Cam bardakta servis edilen kahven içimi serttir. Çok çeşitli baharatlardan oluşan egzotik bir tadı vardır. Dünyanın en egzotik kahvelerinden biridir.

 • Kenya Kahvesi

Dünyanın en aromatik kahvesi olan Kenya kahvesinin çekirdekleri deniz seviyesinden 1400 – 2000 metre yüksekte yetişir. Narenciye ve dut notalarına sahip olan b çekirdekler şarap tadında lezzet sunar. French press ile demlendiğinde aroma zenginliğini ortaya koyar.

Blog Son Eklenenler
Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Paket taşıma arabaları teknik özellikleri, donanım özellikleri, tasarım özellikleri açısından farklı modellerle sunulur. Paket taşıma arabası tercihi yaparken taşınacak malzemelerin ağırlık ve hacmine göre seçim yapmak önemlidir. Farklı yük kapasitesi olanakları sunan modeller vardır. Hacim olarak da büyük hacimli malzemeler için derin ve geniş yükleme kapasitesi sunan modeller tercih edilmelidir. 

Devamını Oku
19.05.2024
Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük işletmeler taşıma sistemlerini planlarken çeşitli teknolojiler ve araçlardan yararlanabilir. Küçük işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için maliyeti azaltan ve iş verimliliğini arttıran seçimler yapması gerekir. Paket taşıma arabaları işletme maliyetlerini düşürebilecek, zamandan ve emekten tasarruf etmeyi sağlayacak işlevsel araçlardır. Güvenli ve pratik şekilde taşıma olanakları sağlayan paket taşıma arabaları ile işletme verimli bir taşıma sistemi oluşturabilir.

Devamını Oku
19.05.2024
Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç buzdolabı çeşitleri teknik donanım ve tasarım özellikleriyle farklı seçenekler sunar. Araç buzdolabı seçimi yapılırken araç tipine göre özellikler belirlenebilir. Aracın iç mekân tasarımı araç buzdolabı ebadını ve şeklini belirlemede etkilidir. 

Devamını Oku
20.04.2024
Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hijyenik ve temiz yaşam alanları oluşturmak için temizliğin en iyi şekilde yapılması gerekir. Temizlik yaparken en sık kullanılan ev aletlerinden biri elektrikli süpürgesidir.

Devamını Oku
20.04.2024
Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları; kompresörlü, termoelektrik ve gazlı olmak üzere üç çeşide ayrılır. Oto buzdolaplarının modeli teknik donanım özellikleri ve tasarım özelliklerine göre değişir.

Devamını Oku
26.12.2023
Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto buzdolapları ticari araçlarda, karavanlarda, teknelerde, kamp alanlarında yiyecek ve içeceklerin taze tüketilmesini sağlar. Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları sayesinde yolculuk sırasında soğutma sistemine sahip olmak mümkün olur.

Devamını Oku
26.12.2023
Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Evlerde en sık karşılaşılan problemler arasında toz problemi yer alır. Toz, evin kirli görünmesine yol açmasının yanı sıra; sağlık açısından da oldukça zararlı bir etkendir. Tozlanmanın önüne geçmek için evin düzenli olarak silinip süpürülmesi oldukça önemlidir. Bu noktada ise süpürgenin performansı önem kazanır. Bu yazımızda evdeki tozlanmanın nedenleri ve elektrikli süpürgenin temizlik konusundaki rolü hakkında bilgi vereceğiz. 

Devamını Oku
15.10.2023
Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Dünya genelinde en çok sevilen ve tüketilen lezzetler arasında filtre kahve yer alır. Jacobs, kaliteli içimi ve eşsiz lezzetiyle filtre kahve severlerin vazgeçilmez tercihlerindendir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan kahvenin lezzetinin altında birçok sır bulunur. Bu yazıda, filtre kahvenin geçmişi ve Jacobs’ın mükemmel lezzet yolculuğu hakkında bilgi vereceğiz.

Devamını Oku
15.10.2023
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.