sadsad x
asdasd

French Press Kullanımı ve French Press Kahve için Nihai Rehber

19 Ekim 2022
French Press Kullanımı ve French Press Kahve için Nihai Rehber

Ev ortamına kafe deneyimi getiren french press zengin, dolgun ve lezzetli kahve demleme imkanı sunar. Piston, cam kap, yuvarlak sap ve çelik kapaktan oluşan french press, sadece kahve için değil bitki çaylarını demlemek için de kullanılır.

Basit ve pratik bir tasarıma sahip olan bu alet Fransız icadı olduğu düşünülse de patenti İtalyanlara aittir. Ufak ama çok etkili bir icat olarak tüm dünyada popüler olmuştur. French pressle zengin aromalı, çok kaliteli kahveleri kolayca ve hızlı şekilde demleyebilirsiniz. 80 yıl önce İtalya’nın Milano kentinde icat edilen bu yetenekli alet bu gün dünyanın dört bir köşesinde evler, cafelerde, iş yerlerinde kaliteli demleme deneyimi için tercih edilir. French Press kullanımı ve farklı kahve çeşitleri ile birbirinden lezzetli kahveleri nasıl elde edebileceğinizi merak ediyorsanız yazımızın devamında her şeyi keşfedebilirsiniz.

French Press Nedir?

Sıcak su ile kahve demlemeyi sağlayan pratik demleme aleti french press, metal gözenekli filtresi sayesinde kahveye dolgunluk kazandırır. Başka demleme işleri içinde kullanılsa da bu cihaz temelde kahve demleme cihazıdır.

İçerisinde piston ve gözenekli çelik tel bir ağ bulunan silindirik beher olarak tanımlanabilir. Konsantre aromaları yakalayan french press basınç yoluyla kahvenin en saf haline ulaşmayı sağlar. Derin, koyu ve tam aromalı kahve demlemek için harika bir yol sunar. Kahvenin eşsiz ve doğal lezzetini ortaya çıkaran French Press içersindeki gözenekli piston kısmıdır. Kahve presi olarak da bilinen bu cihaz bitki çayları demlemek içinde sıklıkla kullanılır.

French Press Nasıl Çalışır?

French Press kahve telvesini beher içersinde sıcak su ile demleyerek çalışır. Sıcak su ile kahve demlendikten sonra beherin dibine bastırılan metal ağ filtre kahvede bulunan doğal yağların geçmesini sağlar. Kahvenin daha doygun ve zengin olmasını sağlayan metal gözenekli ağdır.

Kahvedeki doğal yağlar bu filtrenin özel tekniği sayesinde kahveye geçer. Beherin üzerine oturan filtre preslendiğinde behere tam oturacak şekilde tasarlanmıştır. Beher genellikle cam malzemeden yapılmaktadır. French pressin çalışması için herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç yoktur. Sadece sıcak su ve kahve yeterlidir. Basınç uygulayarak kahve demleme işlemi tamamlanır. Cihaz içersindeki piston aşağı ittirilerek presleme yapılır. Mekanizma basit bir mantıkla çalışır. Piston ile filtre kahveye itilir. Kahve pres ile filtrelenir. En önemli fark french presste kahve yağları ve küçük parçacıklar da demlenen kahveye katılır. Böylece kahve çok daha doğal, lezzetli ve kaliteli olur.

French Press Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

French press damla kahve yöntemine göre çok daha lezzetli kahve yapmanızı sağlar. Kahve telvesi uzun süre suda bekletildiğinden ve özel filtreyle yağlar aromaya geçtiğinden kahve kalitesi daha iyidir. Kahvenin en saf ve doğal halini french pressle yakalayabilirsiniz.

Demleme yöntemleri arasındaki fark, kahvenin sıcak sudan nasıl çıkarıldığıdır. French press kahve telvesindeki yağ ve bileşenleri kahveye aktarır. Daha zengin aromalı, lezzetli ve yüksek kalite kahve demlemenizi sağlar. French press kullanımı çok kolaydır. Biraz dikkat ve özenle birkaç dakika içinde kahvenizi demleyebilirsiniz. French press bitki çayları demlemek için de kullanılabilir. Temizlenmesi de çok kolaydır. Kahve demlerken kahvenin en doğal ve saf halini yaşatan bu yetenekli cihaz kahve içme zevkinizi daha kaliteli hale getirir.

Elektrik harcamayan manüel bir alettir. Otomatik makinelerde demlenen kahveden çok daha lezzetli kahve demler. Her yere taşınabilir ve kolay kullanılabilir. Kahveyi istediğiniz sıcaklıkta içebilirsiniz. Birden fazla kişi için kahve ya da bitki çayı demleme imkanı sunar. Evde profesyonel kahve deneyimi yaşatır. Siz de evinizde profesyonel kahve deneyimi yaşamak için french press hediyeli kahve seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

French Press Nasıl Kullanılır?

French pressle kahve demlemek için elinizde öğütülmüş kahve olması gerekir. Kahveyi çekirdek kahve alıp öğütme makinesiyle siz de öğütebilirsiniz. İlk adım olarak su ısıtmalısınız. Kahvenin lezzetli olması için temiz, filtrelenmiş su tercih etmelisiniz. Suyu kaynama noktasına kadar ısıttıktan sonra kaynar su ile french pressi çalkalayarak ısıtmalısınız.

French press sıcak suyla çalkandığında kahve daha lezzetli olur. 200 derecelik ideal demleme sıcaklığına gelene kadar suyu bekletmelisiniz. Dört dakika kaynamış suyu beklettikten sonra kahve demlemeye geçebilirsiniz. Hafif, orta ya da sert içim isteğinize göre kahve ölçüsünü ayarlayabilirsiniz. Fincan başına 7 gram kahve ekleyebilirsiniz.

Dinlenmiş suyu kahvenin üzerine ekleyerek demlemeye bırakmalısınız. 5 dakika bekledikten sonra french press kapağını aşağı doğru ittirebilirsiniz. Ortaya geldiğinizde 2 dakika daha beklemelisiniz. Ardından pistonu tam iterek kahveyi hazır hale getirebilirsiniz. Bitki çayları için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

French Press Kahve Nasıl Yapılır?

French press en saf ve doğal kahve demleme olanağı sunan pratik bir cihazdır. Lezzetli ve kaliteli kahve demlemek için her şeyden önce kahve seçimine dikkat etmek gerekir. Çekirdek kahve alıp öğütmek daha lezzetli sonuçlar verir. French pressle kahve yaparken lezzeti kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Hafif, orta ya da sert içim kahve hazırlayabilirsiniz.

Suyu kaynar vaziyette değil biraz beklettikten sonra eklemelisiniz. French pressi de kahveyi koymadan önce sıcak suyla temizlemelisiniz. Pistonu önce yarıya iki dakika sonra da tam olarak indirmelisiniz. Kahvenin demlenmesi için 5 dakika kadar beklemelisiniz. French press kahve demlerken kahve kalitesi, su ayarı, piston ayarı gibi detaylar lezzeti etkiler.

French Press İçin En İyi Kahve Hangisidir?

Öğütülmüş çekirdek kahve french press için en iyi kahve seçeneğidir. El değirmeninde öğütülen kahve daha da lezzetli sonuçlar almanızı sağlar. Öğütülmüş kahve çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Kalın öğütülmüş çekirdek kahvelerle daha kaliteli demleme yapılabilir.

French press kahvedeki yağı aromaya ekleyerek zengin bir dokunuş yapar. French press zenin lezzet tarzını yakalamak için seçtiğiniz kahveye ve öğütülme stiline dikkat etmelisiniz. İnce öğütülmüş kahveler toz şeklinde kalıntı yaratabilir. Bu nedenle kalın öğütülmüş toz kahveler tercih etmelisiniz. Dilediğiniz aromada ve sertlikte öğütülmüş çekirdek kahve seçimi yapabilirsiniz.

En iyi French Press Kahveyi Yapmak İçin İpuçları Nelerdir?

Kaliteli ve lezzetli kahve deneyimi yaşamak için french presste kahve demleme detaylarına dikkat etmelisiniz. Bazı küçük detaylar kahveye sengin lezzetini kazandırır. Kendi içim tarzınızda kahve yapmanızı sağlar. French pressle iyi kahve demlemek için ipuçları:

  • Kaynayan suyu hemen kullanmayın biraz bekletin.
  • French pressi sıcak suyla ısıtın.
  • French pressin temiz olduğundan emin olun.
  • Kullandığınız suyun temiz olmasına dikkat edin.
  • French presste demleyeceğiniz kahveyi kalın öğütülmüş seçin.
  • Kahveyi demlerken pistonu önce ortada 2 dakika bekletin.
  • Presi ortada beklettikten sonra tamamlayın.
  • Fincanınızı da ısıtarak daha keyifli içim elde edebilirsiniz.

French Press ile Hangi Bitki Çayları Yapılabilir?

Kurutulmuş tüm bitkilerin çayını french pressle yapmak mümkündür. Yeşil çay, ıhlamur, ada çayı, melisa çayı ya da papatya çayı gibi birçok farklı bitki çayını french presste demleyebilirsiniz. Doğal, taze ve sağlıklı bitki çayı demleme yöntemi olarak french pressi kullanabilirsiniz.

French pressle istediğiniz bitki çayını kolaylıkla demlersiniz. Daha doğal ve daha sağlıklı çay tüketmek için bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Hangi bitki çayı olursa olsun kahve demlemedeki gibi french pressi ısıtarak ve tam kaynar olmayan bekletilmiş suyla demlemelisiniz.

French Press Nasıl Temizlenir?

Kullandığınız french press temizlik talimatlarından bulaşık makinesinde yıkanabilir yazıyorsa yıkayabilirsiniz. Genel olarak bu aletler bulaşık makinesinde yıkanabilir. Daha detaylı temizlik için fırça kullanabilirsiniz. Tüm mekanizmayı parçalar halinde temizleyebilirsiniz.

Kimyasal yerine sabun kullanarak daha sağlıklı temizleme yapmanızı tavsiye ederiz. Parçaları çok iyi durulamanız gerekir. Aksi halde kahve tadı kötü olur. Son olarak da tüm parçaları bezle kurutmalısınız. Filtredeki kahve kalıntılarını çıkarmak için en iyi yol fırça ile temizlemektir.

French Press Kullanırken Yapılan Bazı Yaygın Hatalar Nelerdir?

French presste kahve demlerken yapılan en büyük hatalardan biri kötü kahve tercihidir. Kahvenin kalitesiz olması tüm lezzeti bozar. Ayrıca kahvenin kalın çekim olması gerekir. Kaynar su kullanmak da yaygın hatalar arasında yer alır. Kaynayan suyun biraz bekletilerek 92-94derece su sıcaklığı elde edilmelidir.

Kahve ve su oranının ayarlanamaması da bir diğer yanlıştır. Kahve su oranının 1’e 12 olarak ayarlamalısınız. Damak tadına göre sertlik ayarlanabilir. Kahve demlenmesi için 4 dakika bekletilmelidir. Çabuk preslenen kahve lezzetli olmaz. Demleme işleminden sonra kahveyi french presste bekletmek de hatadır. En iyi sonuçları almak için bu detaylara dikkat etmelisiniz. Zengin aromalı, lezzetli kahve demleme ayrıcalığını bu şekilde yaşayabilirsiniz.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.