Ofis, Kırtasiye Ürünlerine Sepette 1.000TL ye 50 TL İNDİRİM!
Menü
Ihlamurun Faydaları
20.05.2021

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Bitki çaylarının sağlığı destekleyici şekilde kullanılması çok eski dönemlere dayanır. Bu çayların; depresyondan uyku problemlerine, kan şekerini düzenlemeden vücut direncini yükseltmeye kadar birçok alanda faydalı olduğu bilinir. Bitki çayları düzenli olarak tüketildiğinde bazı rahatsızlıkların tedavisine destek olabilmektedir. Başka bir ifadeyle; bitki çayları uygun dozlarda ve dengeli bir şekilde tüketildiğinde hastalıkların tedavi sürecini olumlu etkiler. Ihlamurun faydaları, bitki çayı çeşitleri arasında ön plana çıkmasını ve doğal bir şifa kaynağı olarak herkes tarafından bilinmesini sağlar.

Ihlamur Nedir?

 

Dünya genelinde yaklaşık 40 farklı türü bulunan ıhlamur, ebegümecigiller (Malvaceae) familyasının Tilia cinsini oluşturan bir ağaç türüdür. Ihlamur ağacı, Kuzey yarım kürenin ılıman ve yarı tropik coğrafi bölgelerinde yetişir. Genellikle kıyı bölgelerinde görülen bu ağaç türü oldukça hoş kokuludur. Ihlamur ağaçları kumlu, killi, kireçli gibi farklı toprak çeşitlerinde yetişebilir ancak ideal olan yetiştirme yönteminde humuslu ve kireçli topraklar tercih edilir. Ilıman iklim özelliklerini seven ıhlamur, Türkiye’de çoğunlukla Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Ayrıca ıhlamur, ağaç formunun yanı sıra çalı olarak da görülebilir.

Ihlamur çiçeği beyaz ve sarı renklerde olabilir. Bu çiçeklerin 35 farklı formu bulunur. Ihlamur ne zaman toplanır sorusunun cevabı ise haziran ve temmuz aylarıdır. Ihlamur, bu dönemde kurutularak çay haline getirilir. Ihlamur çayının içeriğinde bulunan etken maddeler, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde destek amaçlı kullanılır. Genellikle ateş düşürmek, grip semptomlarını hafifletmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, boğaz ve mide ağrılarını hafifletmek, sindirim sistemine destek olmak gibi amaçlarla tüketilir. Aynı zamanda ıhlamurun öksürüğe de iyi geldiği bilinir. 

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

 

Ihlamur bitkisinde A, B ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve demir bulunur. Ayrıca ıhlamur antioksidan özelliğine de sahiptir. Ihlamur çayı faydaları geniş bir yelpazeye yayılmış olsa da en çok bilinen özelliği soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı savaşta etkili olmasıdır. Dünyanın farklı coğrafyalarında ateş düşürmek için ıhlamur çayından yararlanılır. Bunun dışında ıhlamurun yapısında doğal olarak bulunan etken maddeler, ıhlamur çayının faydalarının çok çeşitli olmasında rol oynar. Ihlamur; spazm giderici, balgam ve idrar söktürücü, rahatlatıcı ve terletici özelliklere sahiptir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar nedeniyle de vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Ihlamur çayının bilinen diğer faydaları ise şu şekildedir:

 • Ihlamur çayı, kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle kış aylarında hastalıklarla mücadelede bağışıklığı güçlendirdiği düşünülür. Ihlamurdan daha fazla verim almak için içine bal veya limon eklenebilir. Bal, ıhlamurun boğaz yumuşatıcı etkisini artırarak rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur ancak bal, çok sıcak ve yeni kaynamış suya karıştırıldığında özelliklerinin önemli bir kısmını kaybeder. Bu nedenle ıhlamuru demledikten sonra biraz soğumasını beklemek gerekir. Ardından, ıhlamur çayınıza dilediğiniz çeşitte bal karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Stresli ve yoğun geçen bir günün ardından tüketilen ıhlamur çayı, kaygı seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Vücudun ve zihnin rahatlamasına bağlı olarak uyku kalitesi artar. Aynı zamanda strese bağlı oluşan cilt hastalıklarının iyileşme sürecini destekler. Ihlamurun sedatif yani rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için ıhlamur çayı günlük olarak tüketilebilir.
 • Ihlamur; flavonoid ve quercetin gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin hücre yıkımı gerçekleştirmesini önlemeleriyle bilinir. Günde 1 fincan ıhlamur tüketmek vücudunuzun serbest radikallerle mücadele etmesine yardımcı olur ancak doz aşımından kaçınılmalıdır.
 • Ihlamur, solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen öksürük ataklarında vücudu rahatlatarak boğazın tahriş olmasını engeller.
 • Ihlamur antispazmodik özelliğe sahiptir. Kalıcı olmasa da migren ataklarında ve adet dönemlerinde görülen krampları ve kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Cilt ve göz sağlığı gibi konularda da ıhlamurun faydasını görmek mümkündür. Ihlamur çayını bir pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken gözlerinizin mutlaka kapalı olması gerekir. Yorgun görünen gözler, ılık çay uygulamasının ardından rahatlayarak daha canlı ve dinlenmiş bir görünüm kazanır. Aynı zamanda göz çevrenizde biriken bakterilerin doğal bir yolla temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yemeklerden sonra bir fincan ıhlamur çayı tüketmek hazımsızlık ve kabızlık gibi şikayetlerin oluşmasını önleyebilir.
 • Vücutta biriken toksinler; yorgunluk, stres, uykusuzluk, ağrı ve ödem gibi sorunlara yol açabilir. Ihlamur çayı tıpkı yeşil çay gibi idrar ve terleme sıklığını artırır. Böylece vücudun toksin ve ödem atması kolaylaşır.
 • Ihlamur çayı kan basıncını düşürerek kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
 • Pek bilinmese de ıhlamur çayı saç bakımında da kullanılır. Duş sırasında soğuk ıhlamur çayıyla yıkanan saçlar daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.
 • Ihlamur çayı pek çok hastalıktan korunmak ve bu hastalıkların etkisini azaltmak için kullanılsa da medikal bir ilaç değildir. Bu nedenle hastalıkların tedavisinde tek başına ıhlamur çayı tüketilmesi önerilmez. Bunun yerine medikal tedaviye ek olarak ıhlamur çayının destekleyici özelliğinden faydalanılması önerilmektedir. Ihlamur ve diğer bitki çayı çeşitlerinin ne sıklıkla tüketilmesi gerektiği konusunda mutlaka bir hekime danışmanız tavsiye edilir. 

Ihlamur Nasıl Demlenir?

 

Ihlamur oldukça güzel kokulu ve yumuşak içimli bir çaydır. Ihlamur çayını demlik ya da french press ile kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Çayı yaparken ıhlamurun ve suyun aynı anda kaynatılmamasına dikkat etmek gerekir. Önce su kaynatılmalı ardından ıhlamur eklenip demlenmeye bırakılmalıdır. Bu sebeple ıhlamur nasıl kaynatılır diye düşünmemeli yalnızca demleme işlemi yapılacağı bilinmelidir. Her bir bardak çay için bir tutam ıhlamur yaprağı yeterlidir. Ihlamur çayının hazır olması için 6-8 dakika kadar demlenmesi gerekir. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra bir fincana ya da kupaya süzgeç yardımıyla dökerek servis edebilirsiniz.

Soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisini desteklemek amacıyla hazırlandığında ise içine bal ve limon ekleyerek ıhlamurun etkisini artırabilirsiniz. Ihlamur çayını öksürüğü hafifletmek için hazırladıysanız eğer, fincanınıza ayva yaprağı ekleyebilirsiniz. Ihlamur çayı aynı zamanda kişilerin damak zevkine göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Demleme işlemini elma dilimleri, tarçın, limon, zencefil gibi ekstra ürünlerle yaparsanız farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Eğer çayınızı daha pratik bir şekilde hazırlamak ve süzmekle uğraşmak istemiyorsanız, poşet çaylardan da faydalanabilirsiniz.  Poşet ıhlamur çayı hazırlarken de çayınızı bal ya da limonla tatlandırabilirsiniz. 

Ihlamur Çayının Yan Etkileri Var Mıdır?

 

Avrupa İlaç Ajansı ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, orta düzeyde ıhlamur çayı tüketmenin güvenli olduğunu tespit etmiştir. Araştırmalar, güvenli miktarın günde en fazla üç fincan olduğunu belirtmektedir. Ancak yine de tüketmeniz gereken ıhlamur çayı miktarı, yaş ve sağlık gibi faktörlere göre değişim gösterir. Ayrıca ıhlamur çayının hamile veya emziren kadınlarda ne gibi etki gösterdiğine dair araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle hamilelere ıhlamur veya bir başka bitki çayı tüketmeden önce bir hekime danışması önerilir. Ihlamur, sedatif etkisi sebebiyle kişilerin uykusunu getirebilir. Bu nedenle ıhlamur çayı içtikten sonra araba kullanmak gibi çok fazla dikkat gerektiren işlerin yapılması önerilmez. Ihlamur çayının bir diğer önemli özelliği ise idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahip olmasıdır. Bu yüzden ıhlamur çayı içilen günlerde su tüketimine özen gösterilmesi önerilir. Genel olarak ıhlamur çayının zararları vardır denemez ancak bu bahsedilen noktalara dikkat etmek gerekir. 

Bitki Çayları Avantajlı Fiyatlarla Haibrag’da!

 

Çay, ülkemizde ve dünyada en sevilen içeceklerin başında gelir. Özellikle akşam saatlerinde aile ya da arkadaşlarla geçirilen çay saatleri ön plana çıkar. Geç saatlerde siyah çay içmek uykuyu kaçırabileceği için bitki çayı tercih edilebilir. Çay saatlerine ekstra keyif katabilmek için çeşitli atıştırmalıklar da tüketilebilir. Kalabalık aileler ve sık sık misafir ağırlayan kişiler pratik kullanımları nedeniyle poşet çay tercih eder. Poşet çay fiyatı; gramajına, markasına ve poşet çay adedine göre değişiklik gösterebilir. Haibrag’da ise her damak zevkine ve bütçeye uygun çay bulunur. Ihlamur, kuşburnu, ada çayı ve papatya çayı gibi bitki çaylarının yanı sıra akşam saatlerinin vazgeçilmezi siyah çayın da her çeşidine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Blog Son Eklenenler
Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Paket taşıma arabaları teknik özellikleri, donanım özellikleri, tasarım özellikleri açısından farklı modellerle sunulur. Paket taşıma arabası tercihi yaparken taşınacak malzemelerin ağırlık ve hacmine göre seçim yapmak önemlidir. Farklı yük kapasitesi olanakları sunan modeller vardır. Hacim olarak da büyük hacimli malzemeler için derin ve geniş yükleme kapasitesi sunan modeller tercih edilmelidir. 

Devamını Oku
19.05.2024
Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük işletmeler taşıma sistemlerini planlarken çeşitli teknolojiler ve araçlardan yararlanabilir. Küçük işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için maliyeti azaltan ve iş verimliliğini arttıran seçimler yapması gerekir. Paket taşıma arabaları işletme maliyetlerini düşürebilecek, zamandan ve emekten tasarruf etmeyi sağlayacak işlevsel araçlardır. Güvenli ve pratik şekilde taşıma olanakları sağlayan paket taşıma arabaları ile işletme verimli bir taşıma sistemi oluşturabilir.

Devamını Oku
19.05.2024
Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç buzdolabı çeşitleri teknik donanım ve tasarım özellikleriyle farklı seçenekler sunar. Araç buzdolabı seçimi yapılırken araç tipine göre özellikler belirlenebilir. Aracın iç mekân tasarımı araç buzdolabı ebadını ve şeklini belirlemede etkilidir. 

Devamını Oku
20.04.2024
Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hijyenik ve temiz yaşam alanları oluşturmak için temizliğin en iyi şekilde yapılması gerekir. Temizlik yaparken en sık kullanılan ev aletlerinden biri elektrikli süpürgesidir.

Devamını Oku
20.04.2024
Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları; kompresörlü, termoelektrik ve gazlı olmak üzere üç çeşide ayrılır. Oto buzdolaplarının modeli teknik donanım özellikleri ve tasarım özelliklerine göre değişir.

Devamını Oku
26.12.2023
Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto buzdolapları ticari araçlarda, karavanlarda, teknelerde, kamp alanlarında yiyecek ve içeceklerin taze tüketilmesini sağlar. Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları sayesinde yolculuk sırasında soğutma sistemine sahip olmak mümkün olur.

Devamını Oku
26.12.2023
Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Evlerde en sık karşılaşılan problemler arasında toz problemi yer alır. Toz, evin kirli görünmesine yol açmasının yanı sıra; sağlık açısından da oldukça zararlı bir etkendir. Tozlanmanın önüne geçmek için evin düzenli olarak silinip süpürülmesi oldukça önemlidir. Bu noktada ise süpürgenin performansı önem kazanır. Bu yazımızda evdeki tozlanmanın nedenleri ve elektrikli süpürgenin temizlik konusundaki rolü hakkında bilgi vereceğiz. 

Devamını Oku
15.10.2023
Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Dünya genelinde en çok sevilen ve tüketilen lezzetler arasında filtre kahve yer alır. Jacobs, kaliteli içimi ve eşsiz lezzetiyle filtre kahve severlerin vazgeçilmez tercihlerindendir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan kahvenin lezzetinin altında birçok sır bulunur. Bu yazıda, filtre kahvenin geçmişi ve Jacobs’ın mükemmel lezzet yolculuğu hakkında bilgi vereceğiz.

Devamını Oku
15.10.2023
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.