sadsad x
asdasd

Limonlu Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

25 Haziran 2022
Limonlu Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Limonlu Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Bilimsel adı Camellia Sinensis olan çay bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çayın geleneksel tıptaki faydalarından çok eski zamanlardan beri yaralanılır. Çok güçlü antioksidan etkileri olduğu bilinen yeşil çay ve limon ikilisi çok daha faydalı bir karışımdır. Limonlu yeşil çayın faydaları arasında özellikle yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olması öne çıkar. Limon yeşil çayın faydalarını 7 kat artırır. Bu açıdan da sıklıkla limonlu yeşil çayın tüketilmesi tavsiye edilir.

Değerli ve faydalı bitki olan yeşil çayın içeriğinde bulunan tanin ve catechin bileşenleri antioksidan etkiyi sağlar. Limonlu yeşil çayda catechin miktarı 13 kat kadar artar. Limonlu yeşil çayın faydaları detoks etkisi ile ortaya çıkar. Vücudu toksinlerden temizleyen limonlu yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur.

Bazı kişilerde bu ikilinin içimi zor olabilir. Limonlu yeşil çayın içimini zor bulanlar ballı şekilde tüketilebilir ve ballı limonlu yeşil çayın faydalarından yararlanabilirler. Limonlu yeşil çay nane ve zencefil gibi antioksidan açısından yüksek bitkilerle birleştiğinde daha etkili olur. Her gün bir fincan limonlu yeşil çay içerikli bitki çayı içerek genel sağlığınıza olumlu etkilerini kolayca gözlemleyebilirsiniz.

Limonlu Yeşil Çay

Limonlu yeşil çayın en önemli özelliği çok güçlü antioksidan etkisidir. Antioksidanlar hücrelerdeki hasara neden olan molekülleri temizleyen bileşenlerdir. Toksik olan zehirli olan maddelerin vücuttan temizlenmesini sağlayan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Limonlu yeşil çayın faydalarının bu kadar önemli olmasının nedeni de budur.

Vücudun toksinlerden arınması ve temizlenmesi çok önemlidir. Hücre hasarını önleyen antioksidanlar nane limonlu yeşil çayın faydaları olarak da öne çıkar. Farklı antioksidan etkili bitkilerin bir araya gelmesi limonlu yeşil çayın faydalarını artırır. Örneğin; yeşil limon ya da lime limon daha fazla antioksidan içerdiğinden yeşil limonlu çayın faydaları da daha fazla olur.

Phytochemical bileşikler, karotenoidler, tokoferol, askorbik asit yani C vitamini, selenyum, krom, manganez, çinko, E vitamini içeren yeşil çay limonla birlikte gücünü ikiye katlar. Zencefil de bu içerikler açısından zengindir. Antibiyotik gibi bir etki olarak zencefilli limonlu yeşil çayın faydalarından yararlanılabilir. Nane limonlu, zencefil limonlu yeşil çay hem toksik temizleyici hem de zayıflamaya yardımcı olan etkili çaylardır.

Limonlu Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Limonlu yeşil çayın faydalarından istendiği gibi yararlanılması için cam, porselen, bakır ya da çelik çaydanlık tercih edilmelidir. Yeşil çay demlenirken mutlaka içme suyu yani temiz ve içilebilir su kullanılmalıdır.

limonlu yeşil çay nasıl demlenir

Yeşil çay demlenirken kaynar su kullanılmaz. 60 ile 80 derecelik ısınmış su tercih edilmelidir. Kaynama noktasına ulaşmamış sıcak suyu bir tutam yeşil çaya ekleyerek, bir dilim limon da ekleyerek 1-3 dakika demleyebilirsiniz. Naneli limonlu yeşil çayın faydalarından yararlanmak istiyorsanız aynı şekilde demleme anında yeşil çayla birlikte nane ve limon ekleyebilirsiniz.

Limonlu yeşil çayın en iyi şekilde demlenmesi yöntemi porselen demlikte, kaynamamış sıcak suyla demleme yöntemidir. Gün içersinde yemeklerden 20 dakika sonra limonlu yeşil çay içebilirsiniz. Limonlu yeşil çayın faydalarından etkili şekilde yararlanmak için günde en az 1 fincan en fazla 3 fincan içmelisiniz.

Limonlu Yeşil Çayın Tüm Faydaları

Sağlık açısından en faydalı bitki çaylarından biri limonlu yeşil çaydır. Bu ikilinin faydaları oldukça fazladır. Yeşil çayın içeriğindeki antioksidan bileşenler limonla birlikte çok daha etkili hale gelir. Hem limon hem de yeşil çay metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir. Limonlu yeşil çayın faydaları arasında sıklıkla zayıflama konusu öne çıksa da faydaları çok daha geniş kapsamlıdır. Bu açıdan bu muhteşem ikilinin faydalarını sizler için sıraladık;

 • Yeşil çaydaki polifenoller kanserli hücrelerin yayılmasını önler.
 • Kandaki insülin değerlerini dengeleyerek tok tutar.
 • Epigallokateşin bileşeni sayesinde yağ yakımını hızlandırır.
 • Polifenoller aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürür.
 • Antioksidanlar ve E vitamini cilde iyi gelir.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Sindirim konusunda mideye yardımcı olur.
 • Demir emilimini arttırarak yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji verir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kalp-damar rahatsızlıklarıyla mücadeleyi destekler.
 • TİP 2 diyabete karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kanser riskini azaltır.
Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.