sadsad x
asdasd

Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Sütlü Çayın Faydaları Nelerdir?

23 Ağustos 2022
Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Sütlü Çayın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde sadece İngilizler tarafından değil, dünya geneli pek çok insan bu lezzeti merak eder ve denemek ister. İşte burada da nasıl yapılır soruları devreye girer. Yapımı oldukça kolay olan bu lezzetli içeceği kısa sürede hazırlayıp dilediğiniz saatte tüketebilirsiniz. Çay, yeterli miktarda alındığında fayda sağlar. Sütlü olarak tüketildiğinde de farklı faydaları bulunur.

Günümüzde siyah çayı süt ekleyerek içmek İngiliz kültürü asıllı olarak bilinse de, çay ve sütlü çayın tüketimi 17. yüzyılda Hindistan ve Çin kültüründen Avrupa’ya getirilmiştir. Eski dönemlerde özellikle İngiltere’de tüketilen siyah çayın oldukça sert ve acı olması, zamanla çayın süt eklenerek içilmesinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. Eklenen sütün çayı daha hızlı bir şekilde içilebilecek bir sıcaklığa getirmesi de sütlü çayın özellikle işçiler tarafından molalarda tercih edilmesinin sebepleri arasındaydı.

Sütlü Çay Nedir?

Çay çeşitleri oldukça fazladır ve her ülkeye göre değişir. Ülkelerin kendine özgü çay demleme ve servis etme şekilleri de bulunur. Bu durum Türkiye’de farklı, Hindistan’da farklı ve İngiltere’de de farklı şekildedir. 

İngilizlerin baş tercihleri arasında yer alan sütlü çay, standart çayla benzerlik gösterir. Siyah çaya ne katılır diye düşünülebilir. Ancak tamamen damak tadına bağlı olarak çaya istenen malzemelerin katılması mümkündür. 

Siyah veya yeşil çaya süt ekleyerek elde edilen bu içecek, yumuşak içimiyle damaklarda hoş bir tat bırakır. Sütün yapısı gereği içildiğinde tokluk hissi oluşturur. Bu sebeple de kilo kontrolü yapmak isteyen kişilerin de tercihlerinin başındadır.

https://pickledplum.com/wp-content/uploads/2021/02/royal-milk-tea-1-1200.jpg

Sütlü Çay Nerenindir?

Sütlü çay hangi ülkeye ait merak konusudur. Özellikle Türkiye’de yaygın bir siyah çay kullanımı vardır. Durum böyleyken sütlü hali kulaklara biraz tuhaf gelebilir. Ancak, ön yargılı olunmaması gereken bir içecektir. Köken olarak İngiltere’ye ait olan bu çay, pek çok farklı ülkede de sevilerek tüketilir. 

Siyah çaya da düşkün olan İngilizler, süt ekleyerek özel bir çay elde ederler ve yanında ufak ikramlıklarla bunu servis ederler. Beş çayı kavramı da buradan gelir. Zaman içerisinde gelenekselleşmiş bir lezzettir. Eskiden yalnızca dizi veya filmlerden aşina olunan bu tat, günümüzde pek çok kişinin sofralarında yer alır. Yemek öncesi veya sonrası tercih edilebilir. Tokluk hissi oluşturduğundan aç karnına, ara öğün gibi de tüketilebilir.

Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Sütlü Çay Tarifi

Sütlü çay yapımı genel olarak merak edilen bir konudur. Aslında standart siyah çay yapmak kadar basittir. Siyah çay hazırlamayı bilen herkes, kolaylıkla sütlü halini de yapabilir. Çayı hazırlarken bu adımlar izlenebilir:

 • Ocakta yapılacaksa öncelikle su kaynatılmalıdır.

 • Kaynayan sudan demliğe biraz alınıp demliğin iyice ısınması sağlanır. 

 • Isınan demlik içinde bulunan su dökülür ve istenen miktarda siyah çay demliğe eklenir. Bu şekilde yapıldığında çay daha lezzetli olacaktır.

 • Kaynamış ve ilk harlı hali dinmiş olan su, demlikteki çayın üzerine yavaş olarak boşaltılır.

 • 5 - 10 dakikalık bir demlenme süreci beklenmelidir. Tercihe göre bekleme süresi artırılabilir.

 • Demlenen çay artık hazırdır. Bundan sonraki süreçte süt ekleme işlemine geçilir.

 • İsteğe bağlı olarak demliğe veya bardağa konulan çayın üzerine istenen miktarda süt eklenir. 

 • Süt ekleme işleminden sonra çay içim için hazırdır.

Görüldüğü üzere standart siyah çay demleyip süt ekleyerek bu lezzete kavuşabilirsiniz. Yalnızca toz ve yaprak halindeki çayla değil, poşet sallama çay kullanarak da bu güzel tada ulaşılabilir. 

Poşet sallama çay kullanılacaksa öncelikle kettle veya ocakta su kaynatılmalıdır. Çay içilecek fincan veya bardağa poşet çay konulur ve üzerine kaynar su eklenir. Çayın demlenmesi için yaklaşık 5 dakika beklenir. Burada açık veya demli severler kendine göre süreyi ayarlayabilirler. Demlendikten sonra poşet çay bardaktan çıkarılır ve istenen miktarda sıcak veya soğuk süt eklenir. Böylece süt lezzetiyle buluşan çay, tadıma hazır olur. 

https://i.pinimg.com/originals/f9/4c/c1/f94cc1dfdb8508409b72916ca3634df3.jpg

Bir başka anlatım ile sütlü çay nasıl yapılır sorusunun yanıtını da paylaşıyoruz.


Sütlü çay yapımı
, her kültürün çay tüketme geleneğine göre değişiklik gösterir. Örneğin; sütlü çay Hindistan ve çevre ülkelerde Masala baharatları ile hazırlanırken, Moğolistan’da süt ve su bir tencerede kaynatıldıktan sonra çay eklenir ve tarife tuz ilave edilir. İngiliz usulü sütlü çay tarifi ise kıyasla oldukça pratik ve kolaydır. İlk olarak demliğe yeterli miktarda siyah çay yaprakları eklenir. Ardından çay yapraklarının üzerine kaynamış su dökülür ve 4-5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Tercihe göre ya demliğin içine ya da fincana sıcak süt ilave ederek servis yapılır. Eklenecek süt miktarı isteğe göre ayarlanabilir. Ancak sütün fazla olması çayı, çayın fazla olması ise sütün tadını bastırabilir. İsteğe göre sütlü çay servis edilirken toz şeker de ilave edilebilir.

Bazı coğrafyalarda sütlü çaya kakule, tarçın ve zencefil gibi baharatlar da eklenir. “Chai” olarak isimlendirilen bu sütlü çayın yapımı biraz daha karışık olsa da lezzeti oldukça tatmin edicidir. Chai yapmak için öncelikle iki su bardağı suyun içinde bal, şeker, vanilya, tarçın, ince dilimlenmiş taze zencefil ve kakule tohumları kaynatılır. Kaynayan bu karışım ocaktan alındıktan sonra poşet veya dökme çay eklenerek demlenmesi beklenir. Karışımdan zencefil dilimleri ve tarçın çubuğu çıkarıldıktan sonra iki su bardağı süt eklenir ve çay istenilen sıcaklığa göre tekrardan ısıtılır.

Sütlü Çayın Yararları Nelerdir?

Klasik siyah çaydan farklı hazırlanmasıyla dikkat çeken sütlü çay, sütün siyah çay ile buluşmuş halidir. İki lezzetli ürünün birleşimiyle ortak bir tat elde edilir. Sütün kattığı tat ile daha lezzetli bir içecek ortaya çıkar. Hem çay hem sütün ayrı ayrı yararları bulunur. İkili birleşimde de vücut için pek çok fayda sağlanır. Sütlü çay faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çayın içinde oksalik asit bulunur ve bu madde, vücut kalsiyum akışı üzerinde olumsuz etki gösterebilir. Süt ekleyerek içilen çayda ise bu durumun önüne geçilir.

 • İçine eklenen süt, yüksek miktarda kalsiyum içerir. Dolayısıyla kemik sağlığına da direkt olarak olumlu etkisi bulunur.

 • Dişlerin çürümesini önler ve daha iyi bir duruma gelmesine yardımcıdır. 

 • İçerisindeki besin değeri sayesinde herhangi bir hastalık sonrası vücudun dinçlik kazanmasında etkilidir.

 • Sıcak ya da soğuk olarak eklenen süt, çayın içimini daha da yumuşak hale getirir.

 • İstenen ısı seviyesinde süt elendiğinden süre kaybetmeden içim kolaylığı sağlar.

 • Kan akışını dengeler ve normal seyretmesini sağlar.

 • Vitamin ve mineral açısından zengin yapıdadır. Böylece vücudun yenilenmesinde etkilidir.

 • Metabolizmayı hızlandırır.

 • Stresle baş etmede yardımcıdır. Sakinleştirici etkisi bulunur.

 • Çay içildiğinde uyku problemi yaşanıyorsa süt eklendiğinde bu durum yumuşak içimiyle ortadan kaybolur. Uyku normal seviyesinde devam eder.

 • Çayda bazı antioksidanlar bulunur. Bu özelliğiyle de enfeksiyon giderici bir yapıdadır.

 • Karın bölgesi yağlarında etkilidir. Bu yağların erimesini sağlar.

Sütlü Çayın Zararları Var mıdır?

Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi sütlü çay konusunda da birtakım dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bazı kişilerde olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden dikkatli tüketilmeli veya uzmana danışılmalıdır. Bitki çayları kategorisinde yer alan bu içecek için araştırma yapmak ve vücudu dinlemek önemlidir. 

Hamilelik dönemlerinde nasıl ki bitki çayı tüketmek sakıncalı ise süt eklenen siyah çay da gebelik sürecinin durumuna bağlı olarak sakıncalı olabilir. Emin olmak için uzman doktor ile görüşmekte fayda vardır. Ayrıca süte karşı intoleransı olan bireyler de bu içecekten uzak durmalıdır. Laktoz alerjisi durumlarında da laktozsuz süt ile bu çay demlenebilir. 

Diğer bitki çayları için geçerli olan maddeler, bu çay için de geçerlidir. Üç fincandan fazla tüketimi kalpte çarpıntıya, vücutta çeşitli reaksiyonlara sebep olabilir ve süt kaynaklı şişkinlik hissi verebilir. Taze demlenmiş ılık bir sütlü çay dikkatli tüketildiğinde vücuda sağladığı faydalarla önerilen içecekler arasında yer alır.

 

https://www.lipton.com/content/dam/unilever/lipton_international/united_states_of_america/general_image/hero2_how_to_milky_tea_17344-1686394-jpg.jpg

Sütlü Çay Zayıflatır mı?

Bitki çayı tüketimi pek çok kişi için akıllara kilo kaybını getirir. Durum böyle olunca sütlü çay zayıflatır mı sorusu da akıllarda yer alır. İçerisinde bulunan süt sayesinde tokluk hissi veren çay, uzun süre acıkmadan devam edebilmenizi sağlar. Dolayısıyla yağsız süt ile demlenen bu içecek diyet listelerinde de yer alabilir. 

Bir çay bardağının kalori değeri ortalama 17’dir. Zayıflamak amacıyla tüketildiğinde siyah yerine yeşil çay sıklıkla tercih edilir. Hatta diyetisyenler de ara öğünlerde yeşil çaya alternatif olarak sütlü halini önerirler. Zayıflamaya ve özellikle karın bölgesi yağlanmalarının azalmasına yardımcıdır. Sütlü yeşil çay detoksu olarak da yapılabilir. Böyle yapıldığında öncelikte ocakta süt kaynatılır, kaynayan sütün ılık olması beklenir. Ilıyan süte istenen miktarda yeşil çay katılır. Yeşil çay ve sütün buluşmasının ardından kabın üzeri kapatılarak yaklaşık 25 dakika dinlendirilir. Dinlenme işleminin ardından sütlü çay hazırdır. Süzgeç yardımıyla süzerek bu şekilde tüketebilirsiniz.

Sütlü Çay Faydaları 

Lezzetiyle bilinen sütlü çay faydaları sebebiyle de tercih edilen sıcak içeceklerden biridir. Siyah ve yeşil çayda flavonoid ismi verilen bileşikler bulunur. Flavonoidler; serbest radikallerin neden olduğu, hücre hasarına karşı savaşan antioksidanlar olarak işlev görür. Bu türdeki antioksidanlar kan basıncı ve kolesterol seviyelerini ideal seviyede tutmaya yardımcı özelliktedir.  Öte yandan süt; protein, kalsiyum ve potasyum açısından zengin bir besindir. Her iki içeceğin besin değerleri göz önüne alındığında sütlü çayın oldukça faydalı olduğu söylenebilir. Sütün katılmasıyla birlikte besin bakımından zenginleşen sütlü çay, aynı zamanda tok tutma özelliğine de sahiptir.

İndirimli Çay Fiyatlarının Adresi: Haibrag

Haibrag online marketteki çok çeşitli ürünler arasından her bütçeye ve damak zevkine uygun çay çeşitleri ve diğer gıda ürünlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Kullanıcılarına sadece kontrolden geçmiş, güvenilir markaların satışını yapan Haibrag ile aradığınız tüm kaliteli ürünler tek tıkla adresinize gelir. Satın alıp memnun kalmadığınız ürünler için kolay iade ve değişim imkânı sunulur. Haibrag, İstanbul ve İzmir illerindeki siparişleri kendi araç filosuyla bir gün içinde hızlı ve güvenli bir şekilde teslim eder. Diğer bölgelerden verilen siparişler ise 1-3 gün içinde adresinize ulaşır. Eğer siz de kampanyalar, 100 TL üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo imkânı ve hijyenik teslimat gibi avantajlardan yararlanmak istiyorsanız Haibrag’a üye olabilir, güvenli alışverişin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz!

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.