x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd

Antetli Kağıt Nedir? Antetli Kağıt Ölçüleri

30 Temmuz 2022
Antetli Kağıt Nedir? Antetli Kağıt Ölçüleri

Antetli Kağıt Nedir?

Şirketin logosu ve iletişim bilgilerinin yer aldığı antetli kağıt, şirketlerin tüm dış yazışmalarında kullandığı resmi bir belgedir. Standart antetli kağıtlar A4 boyutlarında olur. Antet kelimesi Fransızcada başlık anlamına gelir. Antetli kağıtlar şirketlerin belge ve evrak dosyalarındaki adres başlıkları olarak kullanılır. Bu kağıtlar şirketin/markanın kimliğini ve imajını yansıtan sunum kağıtlarıdır. Bu açıdan da antetli kağıt tasarımı şirketin vizyon ve imajına uygun olmalıdır.

Genel olarak bu tarz kağıtların görünümü birbirine benzese de her bir şirketin kendine özeldir. Genel olarak antetli bir kağıdın üst kısmında firmaya ait logo ve alt kısmında da adres-iletişim bilgileri bulunur. Antetli kağıt bir kez tasarlandıktan sonra baskısı alınarak tekrar tekrar kullanılabilir. Firmanın kurumsallığını temsil eden antetli kağıtların çok dikkatli hazırlanması gerekir. Çünkü yazışmalarda ilk görünen şey bu kâğıttır.

Firmalar kendi vizyonlarına göre antetli kağıt hazırlama özgürlüğüne sahiptir. Günümüzde klasik kağıt ortamı terk edilmeye başlansa bile dijitalde antetli kağıtlar yazışmalarda halen devam eder. Bu açıdan da ofis malzemeleri arasında antetli kağıdın önemli bir yeri vardır. Firmanın kurumsallığını ortaya koyan antetli kağıtlar firma içi kullanım için de tercih edilir. Bir şirket ya da firma iç ve dış yazışmalarında kurumsal kimliğini antetli kağıtla ortaya koyar. Her bir firmanın kurumsal kimlik tasarımı farklıdır. Bu nedenle antetli kağıtların tasarımında da farklı örnekler görülür.

Firmayla ilgili yapılan her türlü belge işinde antetli kağıt kurumsal kimliliği yansıtan önemli bir detaydır. Çünkü bu kağıt firmanın vizyon ve kimliliğini ortaya koyan bir belge niteliğindedir. Tasarımından baskısındaki kaliteye kadar her bir noktaya dikkat etmek firma imajını olumlu etkilerken dikkatsiz seçimler yapmak firmanın imajına da zarar verebilir. Bu nedenle de tasarımında, çoğaltılmasında ve sunulmasında bazı kurallara dikkat etmek gerekir.Antetli Kağıt Hazırlama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antetli kağıt, firmanın/markanın prestijini etkileyen önemli bir belgedir. Tasarımı, kalitesi ve düzenlemesi firmanın kurumsal kimliğini ortaya koyar. Bu nedenle de antetli kağıt tasarım planı çok dikkatli şekilde yapılmalıdır.

Tasarımda kesinlikle hata olmamalıdır. Çünkü tasarımdaki olası herhangi bir hata firmanın imajını olumsuz etkiler. Kartvizit gibi tasarımlarda dikkat çekici tarzlar, etkiler kullanılabilir. Ancak antetli kağıtların tasarımında göze fazla görünen bir şey olmamalıdır. Sade, basit ve özgün olmalıdır. Bu tarz kağıtların hazırlanma sırasında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tasarım minimalist ve sade olmalıdır.
 • Kağıt üzerinde gözü yorucu detaylar olmamalıdır.
 • Yazı fontları ve renkler şirketin vizyonuna uyumlu olmalıdır.
 • Logo gereğinden büyük olmamalıdır.
 • İçeriği odaklayan kenar boşluk stili olmalıdır.
 • Diğer firmalarından farklı, özgün tasarım tercih edilmelidir.
 • Baskı kalitesi yüksek olmalıdır.

Antetli kağıtlar yazıcıdan çıktı alınacaksa kesinlikle baskı kalitesi yüksek olmalıdır. Rengi solmuş, yazıları okunmayan kötü baskılı antetli kağıt örnekleri dikkate alınmaz.

Firmanın kurumsal kimliğini ortaya koyan antetli kağıtta renk seçimleri de oldukça önemlidir. Pazarlanan ürüne göre algıyı olumlu etkileyecek renkler tercih edilebilir. Örneğin; bir gıda firması zihinde yemekle özdeşleştirilen sarı rengi kullanabilir. Antetli kağıt boyutu A4 boyutunda olmalıdır. Ancak bazı özel dosya planları için farklı boyutlarda basılabilir.

Şirketin hizmet politikasını tamamlayan tasarım bütünlüğüne dikkat etmek bu süreçte gereklidir. Basit bir yapıda kullanılan minimal ve özgün tasarım detayları beğeni toplar. Kağıtta resim olmaması gerekir. Firma logosu da çok büyük olmamalıdır. Sade tasarım kurallarına uymak, kurumsal kimliği doğru yansıtmak için önemlidir. Firmaların yaptığı en büyük hatalardan biri antetli kağıtları yeniden kullanım için basarken kalitesiz seçimler yapmaktır.

Eğer antetli kağıt örneği yeniden kullanım için çoğaltılacaksa çok yüksek kalite baskı olanakları tercih edilmelidir. Yüksek kalitede yazıcı ve yüksek kalitede fotokopi kağıtları tercih etmek firma imajı açısından dikkat edilmesi gereken kriterlerdir. Rengi solmuş, yazı fontları kalitesiz antetli kağıtlar firma imajına zarar verir. Bu nedenle antetli kağıt kullanımında orijinal örnekteki baskı kalitesinde bir baskı tercih edilmelidir.

Antetli Kağıt Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimliğin göstergesi olarak antetli kağıt, firmanın vizyonuna uygun olarak tasarlanmalıdır. Resmi belge niteliği taşıyan bu kağıtlarda genel tasarım kuralları vardır.

Antetli kağıt nasıl hazırlanır sorusunu soruyorsanız o zaman bu özel kağıtların tasarımında profesyonel tercihler yapmanız faydanıza olacaktır. Firmaya özel antetli kağıdın hem genel kurallara uygun olması hem de özgün tasarıma sahip olması gerekir. Tasarımda firma logosu odak noktasıdır. Logo kağıdın üst tarafında yer almalıdır. Logonun ne çok büyük ne de çok küçük olmamasına dikkat edilmelidir.

Antetli kağıt ölçüleri 297 mm x 210 mm yani A4 kağıt ölçüleridir. Kurumsal kimliğiniz için antetli kağıtların tasarımını profesyonel tasarımcılara yaptırmanız firma imajı açısından daha doğru olur. Firmanın yaptığı iş, yazıştığı diğer firma ve kurumlar, firmanın vizyonu tasarımı belirleyen faktörlerdir. Kağıdın okunaklı ve özenli olması çok önemlidir. Yazı fontları ve renkleri buna göre ayarlanmalıdır. Yapılan işe ve sektöre uygun bir tasarım tercih edilmelidir.

Firmanın özgünlüğünü ortaya çıkaracak tasarım detayları tercih edilebilir. Antetli kağıt nasıl yapılır diye merak eden firmaların öncelikle logo tasarımlarını yapmış olmaları gerekir. Kağıtta kullanılan logo ve tasarım sürdürülebilir olmalıdır. Firma bu belgeyi yıllarca resmi belge yazışmalarında kullanacağından temel kimlik kriterlerine göre tasarım yaptırmalıdır.

Tasarım olarak hazır şablonlardan fikir edinilebilir. Ancak özgün tasarımlar her zaman daha fazla prestij sağlar. Firmanın sektörel standartları da önemlidir. Her sektörde tercih edilen resmi tasarım detayları farklı olur. Gıda sektöründe tercih edilen logo renkleri ve tasarımları nasıl farklıysa antetli kağıtların tasarımları da farklıdır. Bir turizm şirketi ile bir avukatlık firmasının antetli kağıtlarının tasarımları farklı detaylara sahiptir.

Genel olarak antetli bir kağıt tasarım kuralları belli olsa da sektöre ve firma hizmet standartlarına göre doğru tercihler yapmak için başka etkenler de vardır. Sade, minimal, özgün ve kurallara uyun antetli bir kağıt tasarımı firmanın kurumsal kimliğini güçlü sunmasını sağlar. Antetli kağıtların tasarımını online tasarım araçlarıyla tasarlamak da mümkündür. Dijital araçlar kolay tasarım imkanı sunar. Dijital kolaylıklardan yararlanarak kendi firmanız için antetli kağıt tasarlayabilirsiniz.

Online Antetli Kağıt Hazırlama Seçenekleri Nelerdir?

Online olarak antetli bir kağıt tasarlarken uygulama tarafından sunulan alternatif şablonlar da kullanılabilinir. Şablonlarda logo ve adres bilgilerinin yerleştirileceği kısımlar bellidir. Dijital kolay tasarım yöntemleriyle seçilen şablona firma kendi tasarımını uygulayabilir. Örnek şablon antetli kağıtlar birbirinden farklı birçok örnekle tasarım kolaylığı sağlar. Bu şablonlarda logonun yeri ve adres bilgilerinin yeri değişebilir. Yazı fontu ve renkleri alternatif seçenekler sunar. Tasarım tercihi yapılarak antetli kağıtlar hazırlanabilir.

Online antetli kağıt tasarımları tercih edilirken dikkat edilmesi gereken şey firma kimliğine uygunluk ve özgünlüktür. Farklı firmalarla aynı tasarımı kullanmak firmanın imajını olumsuz etkiler. Bu nedenle özgün tasarım tercih etmek daha avantajlıdır. Online antetli kağıt tasarlarken seçilen şablona firmaya özgü minimal detaylar eklenebilir.

Gösterişli şablonlardan uzak durmak önemlidir. Çünkü antetli kağıtların tasarımında sadelik temel gerekliliktir. Online antetli bir kağıt tasarımında dijital araçlardan yararlanmak mümkündür. Komutlara dikkat ederek dijital tasarım araçlarıyla tasarım yapılabilir. Kolay ve ücretsiz anketli kağıt tasarımı yapmak için kullanabileceğiniz programlar vardır:

 • Canva
 • Logaster
 • Baskıadam
 • Createvista
 • Easyprint
 • Baskıyap
 • Onlinetasarım
 • Adobe

Word kullanarak antetli bir kağıt hazırlama olanağınız da bulunur. Word belgesi olarak antet tasarlayabilirsiniz. Antetli kağıt kullanımı için en basit yöntemlerden biri Word’de tasarlamaktır. Word’de antet hazırlama adımları;

 • Dokümanlardan Word 3 doküman tercihi yapılır.
 • Antet kategorisi seçilir.
 • Microsoft Word’den antet şablonları indirilir.
 • Şablon seçilip özelleştirilir.
 • Tasarım bitince kaydedilir.

Ayrıca Microsoft Office Templates iş için ücretsiz antet hazırlama imkanı sunar. Canva’da antetli bir kağıt hazırlamak için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

 • Canva programı açılır.
 • Arama sekmesinde antetli kağıt aranır.
 • Şablonlardan bir seçim yapılır.
 • Logo ve metin görseli eklenir.
 • İsteğe bağlı özelleştirmeler yapılır.
 • Hazırlanan tasarımDF, JPG veya PNG dosyası olarak kaydedilebilir.

Dijital araçlar kullanarak antetli kağıt tasarlanabilir. Ancak firmalar iş dünyasında bu kağıtlarla iletişim kurar. Bu nedenle de daha profesyonel tasarımlar tercih edilir. Antetli kağıt bir anlamda resmi marka belgesidir. Firmayı tanımlayan çok önemli detaylardan birisidir. Kurallara uygun, kaliteli özgün antetli kağıt kullanan firmalar markasına önem veren başarılı firmalardır.

Antetli Kağıt Ölçüleri Nelerdir?

Antetli kağıtlar A4 kağıt boyutlarında olmalıdır. En uygun ölçüler 21,5 cm genişlik ve 29,5 cm yüksekliktir. Ülkelere göre antetli kağıt ölçü standartları değişebilir. Türkiye’de kullanılan ölçüler bunlardır. Amerika’da kullanılan ölçüler farklıdır. Ölçülere göre logo ve yazı fontlarını konumlandırmak da önemlidir. Anketli kağıt boyutu resmi standartlarda olmalıdır. Tüm firmalar ve kurumlar resmi standartlara göre anket kağıtlarında bu ölçülerde tasarlar. Logo ve yazı fontları, renkler, tasarım detayları değişebilir.

Antetli kağıtlar çoğaltılırken yazıcıda doğru ayarlamalar yapılmalıdır. Kullanılan fotokopi kağıdı ölçülere uygun ve kaliteli olmalıdır. Aksi halde orijinal tasarım bozulur. Baskı kalitesinin yüksek olması önemlidir. Antetli kağıt baskısı alırken kaliteli fotokopi kağıdı tercih etmelisiniz. Bu açıdan Copier Bond A4 kağıdı seçeneği uygun olacaktır. Firmanın tüm yazışmalarında ve sunumlarında kullanılacak olan antetli kağıtlar sıklıkla çoğaltılır. Bu nedenle de ofis malzemesi olarak kaliteli baskı malzemeleri kullanmak gerekir.

Antetli kağıt basılırken kaliteli, A4 fotokopi kullanılmalıdır. Kağıt ölçülerine göre logo ve adres bilgilerinin konumları doğru ayarlanmalıdır. Kolay okuma ve gözü yormama antet kağıdının temel özellikleridir. Bu ölçülere göre logo kağıda büyük ya da küçük gelmemelidir. Yazılar kolay okunmalıdır. Firmanın ilk imajını ve kurumsal kimliğini ortaya koyan antetli kağıtların resmi standartlara uygun olması gerekir. Hem kuralarla uygun hem de tasarım olarak özgün antetli kağıt kullanmak firma imajını güçlendirir. Antetli kağıt nedir ve nasıl yapılır gibi soruları yanıtlarken doğru tercihler firmanıza olumlu etkilerken yanlış tercihlerinde olumsuz etkiler yapacağını belirtelim. Firmanız için antetli kağıt tasarlarken firmanızın imajını düşünmelisiniz. Kalite ve vizyon standartlarınızı yansıtan antet kağıdı tercih etmelisiniz.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.