Ofis, Kırtasiye Ürünlerine Sepette 1.000TL ye 50 TL İNDİRİM!
Menü
Dibek Kahvesi Nedir, Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?
29.11.2022

Dibek Kahvesi Nedir, Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dibek Ne Demek?

Tahıl benzeri şeyleri ezmek için kullanılan dibek bir tür havandır. Bu kelime aynı zamanda dibekte dövülmüş anlamına da gelir. Dibek dövme işleminin şekli olarak da ifade edilir. Ağaçtan veya taştan yapılan dibek büyük bir havan olarak birçok çeşitli işte kullanılır. Dibek fillinin dep kökenli dövmek ifadesinden türetildiği düşünülür.

Büyük havanda dövülen her şey daha lezzetli olur. Taş ya da ağaç dibeklerde dövülen ürünler de farklılık gösterebilir. Yapı olarak ağaç ve taş dibekler farklı lezzetlere neden olur. Dibek kahvesi de adını bu büyük havanda dövülmüş olmaktan alır. Anadolu’da çok sevilen dibek kahvesi nedir, nasıl yapılır gibi soruları bu yazımızda yanıtlayacağınız. Kahve lezzetini üst seviyelere çıkaran dibek kahvesini keşfetmeye hazır olun.

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kahve tutkunları dibek kahvesini mutlaka duymuş, tatmışlardır. Dünyaca ünlü bir kahve olduğundan adını duymak şaşırtıcı değil. Dibek kahvesi özelliği bir karışım olması ve dövülme şeklinden gelir. Tadı yumuşak içimi lezzetli ve kaliteli bir kahvedir. Dibek kahvesi nasıl yapılır öğrenerek bu lezzeti ünlük hayatınıza davet edebilirsiniz. İnce dereceli orta kavruk bir karışım sunan dibek kahvesi yapımı ve tüm özellikleriyle bu yazımızda sizinle buluşacak. Nasıl yapıldığını öğrendiğinizde günlük kahve keyfinizi de taçlandırabilirsiniz.

Dibekte dövülmüş bir karışım kahve olan bu lezzetli kahvede kakule, Arabica kahve ve krema bir arada bulunur. Kahveye özün lezzetini veren bu karışım ve dövülme şeklidir. Taş büyük havan yani dibekte dövülerek elde edilen kahve eşsiz lezzetine kavuşur. Kendine özgü yumuşak içimi ve karışımdaki faydalı bileşenleri ile kahve keyfine lezzet ve kalite katar. Yapılışında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu kadar özel bir kahveyi orijinal lezzetinde içmek için kaliteli kahveler arasından seçim yapmak gerekir. Geniş ürün seçenekleri ile sunduğumuz kaliteli kahve çeşitlerimiz arasından ağız tadınıza uygun seçenekleri kolaylıkla bulabilir ve güvenle satın alarak kahve keyfinin tadına varabilirsiniz.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Öğütülme şekliyle Türk kahvesinden ayrılan dibek kahvesi nasıl yapılır en iyi nasıl lezzet bulur bu yazımızda öğrenebilirsiniz. En lezzetli dibek kahvesi tarifi ile kahve keyfinize kalite ve güzellik katabilirsiniz. Eşsiz bir lezzet yaşamak istiyorsanız dibek kahvesi nasıl pişirilir adımlarını izleyebilirsiniz;

 • Cezvenin içine 2 tatlı kaşığı dibek kahvesi koyun.
 • Üzerine 2 fincan su ekleyin.
 • Şeker ilave etmek isterseniz ekleyin.
 • Cezveyi ocakta kısık ateşe koyun.
 • Kahveyi biraz karıştırdıktan sonra kısık ateşte karıştırmadan pişirin.
 • Kahve köpürünce cezveyi ateşten alın.
 • Köpükleri fincanlara dökün.
 • Ardından tekrar kahveyi ocağa koyun.
 • Bir taşım daha pişirin.
 • Kahveyi fincanlara ekleyerek tamamlayın.

Dibek kahvesini pişirirken karıştırmamak en önemli detaydır. Orijinal lezzet yakalamak için dibek kahvesinin pişirilmesi adımlarına dikkat etmelisiniz. Kahveniz yumuşak içimli ve orijinal lezzette olsun istiyorsanız filtre kahve seçiminde olduğu gibi kahve seçiminde de kaliteye önem vermelisiniz. Özenli kahve seçimi yapmak için doğru adrestesiniz. Kahve çeşitlerimize göz atarak kahve keyfini yüksek kalitede yaşama şansını yaşayabilirsiniz.

Bol Köpüklü Dibek Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Cezvede pişen tüm kahvelerde bol köpük yapmak önemlidir. Bu lezzetli kahvenin yapımında köpük durumunu belirleyen iki şey vardır. Biri kahvenin kalitesi diğeri de dibek kahvesi nasıl yapılır detaylarıdır. Kahveyi kısık ateşte pişirmek önemlidir. Bu arada cezve tercihi de köpük seviyesini etkiler.

Köpük yapmak için kısık ateşte acele etmeden pişirmek gerekir. İlk önce kahveyi soğuk halinde birkaç kez karıştırmalısınız. Ardından hiç karıştırmadan kahveyi pişirmeye devam etmeli ve kahveyi taşmaya yakın ocaktan almalısınız. Köpükleri aldıktan sonra ocağa tekrar koyup bir taşım daha pişirmelisiniz. Dibek kahvesi nasıl pişirilir artık biliyorsunuz günlük kahve olarak dibek tercih etmek birçok açıdan faydalı olabilir. Daha kaliteli kahveler içmek için french press kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Çünkü kahve çeşitlerinin lezzetlerini pişirilme yöntemleri doğrudan etkiler. Yani kahvenin kalitesi kadar kahvenin pişirilme şekli de kahve lezzetini belirler. En lezzetli kahveler kaliteli kahve çekirdeklerinden elde edilir. Kahve kalitesi pişirme yöntemiyle tamamlanırsa lezzet ortaya çıkar. Sevdiğiniz kahve lezzetlerini yakalamak için french press kullanabilirsiniz.

En iyi kahve çeşitlerini sitemizde bulabilirsiniz. French press hediyeli kahvelere göz atarak avantajlı seçimler yapabilir, French press ile hazırlanan kahvelerin lezzetine varabilirsiniz. Sunduğumuz indirim, hediye ve kampanya olanaklarını değerlendirerek kahvede üstün lezzeti bizimle her zaman yakalarsınız.

Sütlü Dibek Kahvesi Yapımı

Kahve çeşitlerinde sütlü lezzetleri tercih edenler için dibek kahvesi sütlü yapımı da seçilebilir. Sütlü dibek kahvesi kafein oranı olarak da sütlü daha yumuşak içim sunar. Sütlü yapılışta su yerine süt tercih edilir. Cezveye süt ve dibek kahvesi konarak karıştırılır. İstenirse şeker eklenebilir. Sütlü hali de pek lezzetli olan dibek kahvesi nerede meşhur merak edenler için İzmir, Diyarbakır, Mardin ve Adıyaman’da çok meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı yerlerde Mardin dibek kahvesi olarak da anılır.

Her yörede kahve yapılışı ve içilişi de farklıdır. Sütlü olarak daha çok İzmir civarında tercih edilir. Sütlü içim çok daha yumuşaktır. Sütlü yapmak için 4 çay kaşığı dibek kahvesini bir fincan süte ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde bir kez karıştırıp kısık ateşte pişirebilirsiniz. Köpükleri aldıktan sonra bir taşım daha pişirip, afiyetle içebilirsiniz. Sütlü hazırlanışında da lzeet elde etmek için dikkat edilmesi gereken nokta süt ve kahve ayarıdır. Bir fincana dört çay kaşığı oranı tutturacak ölçüdür.

Dibek kahvesi nedir, nasıl yapılır gibi soruları yanıtlarken bu kahvenin özel bir kahve olduğunu da belirtelim. Sağlığa da birçok yararı bulunur. İçeriğindeki özel bileşenler sayesinde birçok faydasından yararlanmak mümkündür. Bu kahvenin yapımında hem süt hem de su kullanılır. Bu açıdan da farklı ağız tatlarına hitap eden bir kahve türü olur. Dibek kahvesi uyku kaçırır mı merak edenler süt ile pişirerek bu kaygıdan kurtulabilir. Fal bakmayı baktırmayı sevenler dibek kahvesi fal bakılır mı merak edecektir. Dibek kahvesiyle de Türk kahvesinde olduğu gibi fal bakmak mümkündür.

Dibek Kahvesi İçeriği

Birçok farklı aromayla karışım olarak elde edilen dibek kahvesi içeriğinde kakule, harnup, salep, Arabica kahve, menengiç, kakao, krema bulunur. Bu kahvenin yapımında büyük havanda dövme şekli öne çıkar. Tüm bu mistik aromaya lezzet katan taş dibekte dövülen malzemelerdir. Dibek kahvesi kalori olarak düşük fayda olarak zengin bir kahve çeşididir. İçeriğindeki harnup, kakule, menengiç gibi malzemeler kahveye sadece lezzet değil aynı zamanda sağlık da katar.

Dibek kahvesinin lezzet sırrı malzeme ve yapım şeklinde saklıdır. Bu lezzetli kahvenin sırrı aromasında gizlidir. Mistik ve çok hoş bir aroması vardır. Damakta çok hoş bir tat bırakır. İçeriğindeki her bir malzemenin ayrı faydası bulunur. Bu kahve çok sağlıklı bir kahve çeşidi olarak günlük hayata şifa katar.

Dibek Kahvesi Faydaları

Dibek kahvesi nedir öğrendikten sonra faydalarına göz atabilirsiniz. Dibek kahvesi fayda açısından zengin lezzet açısından doygun bir kahvedir. Bu mistik lezzettin içeriğinde bulunan malzemeler hem kahveye aroma hem de sağlık katar. Eski zamanlardan beri bu kahve şifalı olarak bilinir. Bu lezzetli kahvenin yapımında kullanılan malzemeler sayesinde şifalı bir etkiye sahiptir. Sağlıklı kahve tercihi olarak önerilen bir kahvedir. Hem lezzetli hem de şifalıdır. Zayıflamaya yardımcı olduğunu da düşünülür. Çünkü tokluk hissi verme özelliği vardır.

 • Ağız kokusunu önler.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Cilde faydalıdır.
 • Hafızayı güçlendirebilir.
 • Kolesterolü dengeleyebilir.
 • Tokluk Hissi Verir
 • Ağrı kesici özelliği vardır

Dibek Kahvesinin Türk Kahvesinden Farkı

Türk kahvesine benzeyen bir kahve olarak dibek kahvesi yapılış farkıyla Türk kahvesinden ayrılır. Öğütülme ve karışım şekli olarak Türk kahvesinden farklıdır. Bu kahvede 7 farklı aroma bulunur. Türk kahvesi öğütülmüş çekirdek kahvedir. Dibek ise karışım olarak farklı bir lezzet sunar. Dibek kahvesi nasıl pişirilir noktasında Türk kahvesine benzerlik gösterebilir. Ancak kahve içeriği ve lezzet, içimi olarak oldukça farklı bir kahvedir. Ayrım olarak bu kahvenin yapılışına baktığımızda dibek havanında dövülmesi öne çıkar. Dibek kahvesinin Türk kahvesinden en önemli farklı elde edilme şekli ve karışım olmasıdır.

Dibek Kahvesi Tarihi

Tarihten elen lezzet dibek kahvesi çok eski zamanlardan beri şifalı etkileriyle bilinir. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bu lezzetli kahve, Osmanlı döneminde havanlarda dövülerek hazırlanıyordu. Özel bir rutin olan kahve yapımı Osmanlı’da meşhurdu. Kaliteli dibek kahvesi nasıl yapılır merak ediyorsanız Osmanlı’ya bakmalısınız. Kahvenin tarihi onun Osmanlı’da oldukça popüler olduğunu gösterir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde farklı yöresel özelliklerle dibek kahvesinin yapımı görülür.1800’lerde daha pratik havan kullanma teknikleri gelişmiştir. Ancak taş havanda dövülen kahvenin tadı başkadır. Osmanlı’da ve Bosna’da dibek havanları meşhurdu. Bosna ve Osmanlı tarihinde dibek kahvesi çeşitlerine rastlanır.

Dibek Kahvesi Kalori Bilgisi

Bir fincanlık dibek kahvesinde yaklaşık olarak 76 kalori bulunur. Kalori olarak düşük kalori sunan bu kahve zayıflamak isteyenlerin de yardımcısı olabilir. İçeriğinde bulunan faydalı bitkiler düşük kalorili sağlıklı kahve olmasını sağlar. Günlük tüketim için bir-iki fincan içilebilir. Kalorisi düşük ama faydaları çok olan dibek kahvesinin yapımında çok şifalı bitkiler bir araya gelir. İçeriği zengin, aroması çok hoş olan bu kahveyi günlük sağlıklı kahve olarak tercih edebilirsiniz.

Dibek Kahvesi Zayıflatır mı?

İçerdiği E vitaminiyle tok tutma özelliği olan dibek kahvesi zayıflatır mı sorusunun yanıtına bakalım. Bu kahve çok çeşitli bitkilerin karışımından oluşur. Harnup gibi içerikleriyle tok tutma ve zayıflamaya yardımcı olma özelliği vardır. Zayıflamaya yardımcı olduğu düşünülür. Çünkü tok tutma hissi verir. Metabolizmayı da hızlandıran bir içeriği vardır. Ara öğün olarak taze yemişlerle tercih edilebilir. Diyette ara öğünlerde badem, fındık ile tüketilebilir. Zayıflama özeliğinden yararlanmak için kahveyi şekersiz pişirmek gerekir. Dibek kahvesi zararları yoktur. Ancak çok tüketim her şeyde zarar yaratabilir. Günde 2 fincan ideal tüketim olarak tercih edilebilir. Kahve kalitesi de etkileri açısından önemlidir. Kaliteli kahve seçerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Sitemizde en kaliteli kahve çeşitlerini en uygun fiyatla bulabilir, hemen sipariş edebilirsiniz. İndirim ve kampanyalardan yararlanarak dilediğiniz kahve keyfini kolaylıkla yaşayabilirsiniz.

Dibek Kahvesi Kafein Oranı

Ortalama 60 mg kafein içeren dibek kahvesini sabahları zinde olmak için tüketebilirsiniz. Çok kafeinli kahve istiyorsanız espresso tercih etmelisiniz. Bu kahve daha az kafein içerir ama içeriğindeki bileşenler oldukça faydalıdır. Farklı kahve çeşitleriyle gününüze kalite ve keyif katabilirsiniz. Kahve kalitesi ve pişirme yöntemleri lezzeti doğrudan etkiler. Kafeini yüksek kahve olarak filtre kahve de tüketebilirsiniz. Filtre kahve alırken french press hediyeli seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz. Her şeyin en iyisini en uygun fiyatla bulabileceğiniz sitemizde kahve kalitesiyle ve hediyeliyle öne çıkan ürün seçenekleri bulunur.

Blog Son Eklenenler
Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Taşıma İhtiyaçlarınıza Göre En Uygun Paket Taşıma Arabası Nasıl Seçilir?

Paket taşıma arabaları teknik özellikleri, donanım özellikleri, tasarım özellikleri açısından farklı modellerle sunulur. Paket taşıma arabası tercihi yaparken taşınacak malzemelerin ağırlık ve hacmine göre seçim yapmak önemlidir. Farklı yük kapasitesi olanakları sunan modeller vardır. Hacim olarak da büyük hacimli malzemeler için derin ve geniş yükleme kapasitesi sunan modeller tercih edilmelidir. 

Devamını Oku
19.05.2024
Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük İşletmeler için Büyük Kolaylık: Katlanır Paket Taşıma Arabalarının Avantajları

Küçük işletmeler taşıma sistemlerini planlarken çeşitli teknolojiler ve araçlardan yararlanabilir. Küçük işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için maliyeti azaltan ve iş verimliliğini arttıran seçimler yapması gerekir. Paket taşıma arabaları işletme maliyetlerini düşürebilecek, zamandan ve emekten tasarruf etmeyi sağlayacak işlevsel araçlardır. Güvenli ve pratik şekilde taşıma olanakları sağlayan paket taşıma arabaları ile işletme verimli bir taşıma sistemi oluşturabilir.

Devamını Oku
19.05.2024
Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç Tipine Uygun Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Araç buzdolabı çeşitleri teknik donanım ve tasarım özellikleriyle farklı seçenekler sunar. Araç buzdolabı seçimi yapılırken araç tipine göre özellikler belirlenebilir. Aracın iç mekân tasarımı araç buzdolabı ebadını ve şeklini belirlemede etkilidir. 

Devamını Oku
20.04.2024
Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hijyenik ve temiz yaşam alanları oluşturmak için temizliğin en iyi şekilde yapılması gerekir. Temizlik yaparken en sık kullanılan ev aletlerinden biri elektrikli süpürgesidir.

Devamını Oku
20.04.2024
Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Oto Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları; kompresörlü, termoelektrik ve gazlı olmak üzere üç çeşide ayrılır. Oto buzdolaplarının modeli teknik donanım özellikleri ve tasarım özelliklerine göre değişir.

Devamını Oku
26.12.2023
Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto Buzdolabının Kullanım Amacı ve Avantajları

Oto buzdolapları ticari araçlarda, karavanlarda, teknelerde, kamp alanlarında yiyecek ve içeceklerin taze tüketilmesini sağlar. Araç içi konforu arttıran oto buzdolapları sayesinde yolculuk sırasında soğutma sistemine sahip olmak mümkün olur.

Devamını Oku
26.12.2023
Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Elektrikli Süpürgeler ve Evdeki Toz Problemi: Etkin Çözümler

Evlerde en sık karşılaşılan problemler arasında toz problemi yer alır. Toz, evin kirli görünmesine yol açmasının yanı sıra; sağlık açısından da oldukça zararlı bir etkendir. Tozlanmanın önüne geçmek için evin düzenli olarak silinip süpürülmesi oldukça önemlidir. Bu noktada ise süpürgenin performansı önem kazanır. Bu yazımızda evdeki tozlanmanın nedenleri ve elektrikli süpürgenin temizlik konusundaki rolü hakkında bilgi vereceğiz. 

Devamını Oku
15.10.2023
Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Filtre Kahvenin Tarihçesi: Jacobs'un Müthiş Lezzet Yolculuğu

Dünya genelinde en çok sevilen ve tüketilen lezzetler arasında filtre kahve yer alır. Jacobs, kaliteli içimi ve eşsiz lezzetiyle filtre kahve severlerin vazgeçilmez tercihlerindendir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan kahvenin lezzetinin altında birçok sır bulunur. Bu yazıda, filtre kahvenin geçmişi ve Jacobs’ın mükemmel lezzet yolculuğu hakkında bilgi vereceğiz.

Devamını Oku
15.10.2023
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.