sadsad x
asdasd

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir? Yeşil Çay Tüketim Rehberi

23 Ağustos 2022
Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir? Yeşil Çay Tüketim Rehberi

Sağlık listelerinde başta yer alan bitki çaylarından biri olan yeşil çay, bitki halinde veya poşet formunda kullanılabilir. Yeşil çay ne zaman içilmeli sorusu da kişiye göre değişse de genel olarak uykudan en geç 2 saat öncesine kadar içilmelidir. İçinde bulunan kafein sebebiyle geç saatlerde içildiğinde uyku kaçmasına neden olabilir. Gün içinde 2 - 3 fincan şeklinde tüketilmesi en yaygın kullanımıdır. Diyet listelerinde de ara öğün olarak tüketilen yeşil çay, zayıflamak isteyenlerin de favori içeceklerinden biridir.

yeşil çay yaprağı

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, Camellia Sinensis olarak da geçen çay bitkisinin yapraklarından elde edilir. Aynı yapraklarla siyah veya beyaz çay yapmak da mümkündür. Yeşil çay, siyaha oranla daha yumuşak içimlidir ve otsu bir lezzet barındırır. Sahip olduğu iç lezzet, çayın yetiştiği iklim, toprak ve hava kalitesine göre değişiklik gösterir. 

Aromalı yeşil çaylar da mevcuttur. Yaseminli, naneli gibi çeşitleri de bulunan yeşil çay, pek çok kişinin favori içecekleri arasındadır. Kurutulmuş direkt yaprak formunda olabildiği gibi toz formda yeşil çaylar da vardır. Ayrıca sallama poşet çay halinde de bulunur. Çayın yapısı ve varsa içindeki aromasına göre yeşil çay fiyat aralıkları da değişiklik gösterir. İhtiyaca ve damak tadına göre çeşitler arasından seçim yapılabilir. 

yeşil çay yetiştirme

Yeşil Çay Nerede Yetişir?

Yeşil çay da tıpkı siyah çay da olduğu gibi aynı şekilde hasat edilir. Siyahtan farklı olarak hasat sonrası özel işlemler görür ve yeşil rengini alır. Camellia Sinensis familyasındandır ve bu bitkinin ana vatanı da Uzak Doğu ülkeleridir. Türkiye dâhil birçok ülkede yetiştirilebilir. Öne çıkan ülkeler ise Çin ve Hindistan’dır. 

Yeşil çay ekstresi olarak da tüketilebilen bu bitki sağladığı faydalarla beğeni kazanır. Ancak doğru zamanda doğru şekilde tüketmek gerekir. Burada da yeşil çay ne zaman içilmeli sorusu devreye girer. Genellikle sabahları erken saatte içilmesi önerilmez. Sabah 10.00 - 11.00 arası başlanabilir.

Yeşil Çayın İçilme Sebebi Nedir?

Yeşil çayın içilme sebeplerinin başında detoks etkisi gelir. Bitki çayı tüketimi ile birlikte vücutta tutunan ve şişkinlik oluşturan ödem atılır. Vücudun su tutması olarak bilinen ödem, yeşil çay sayesinde vücuttan atılır ve rahatlama sağlanır. Şişkinliği azalttığı için tartıda da su kaybı, kilo kaybı olarak görülür. Dolayısıyla zayıflama amacı başta olmak üzere tüketimi sağlanır. Diğer yandan tamamen sağlıklı yaşam için de tercih edilebilir. 

Metabolizma düzenleyici etkisi sayesinde vücudu zinde tutar, yatıştırır, sakinleştirir. Kafeinli yapısı ile canlılık katar. Ağız ve diş üzerindeki olumlu etkisiyle bakterilerle savaşır ve daha sağlıklı bir diş yapısına sahip olmanızı sağlar. Hafızayı güçlendirmesi ile de gün içinde devamlı olarak tercih edilir. 

Yeşil çay ne zaman içilmeli diye merak edenlere ise en genel cevap öğleye doğru ve akşamüstü olur. Sabah aç karna yeşil çay içmek, vücudu canlandırır ve kilo kaybı konusunda da olumlu etkiye sahiptir. Özellikle karın bölgesi şişkinliklerinin giderilmesinde etkilidir. 

yeşil çay demleme

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir?

Yeşil çay aslında günün her anı içilebilir. Ancak dikkatli olmak gerekir. Günde 3 fincandan fazla tüketildiğinde içindeki kafein yapısına bağlı olarak çarpıntıya ve kişiye göre farklı reaksiyonlara sebep olabilir. Sabah çok erken saatlerde veya gece çok geç olduğunda tüketilmesi önerilmez. 

Ayrıca yemeklerin hemen ardından da içilmemesi gerekir. Bunun sebebi de yemeklerle birlikte alındığında yemeğin sahip olduğu besin değerlerini etkilemesidir. Demir emilimini engellememesi için yeşil çay ne zaman içilmeli önemli bir konudur Bunun için de yemeklerden birkaç saat sonra içilmesi, en ideal zamanlamadır. Ayrıca sabah 10.00 - 11.00 arası ile gece uyumadan iki saat öncesine kadar yeşil çay tüketimi uygun görülür. Öğün aralarında da ara öğün niyetine önerilir. Uyku saatine yakın içildiğinde kafein miktarından dolayı uykusuzluğa sebep olabilir. Bu sebeple saatlere dikkat ederek içilmesi en uygunudur. 

Günde Kaç Bardak Yeşil Çay İçilmelidir?

Bitki çayları, kalori yakımı için sıklıkla tercih edilir. Bu sebeple tüketilen çaylardan biri de yeşil çaydır. Her ne kadar faydalı olsa da günde 3 fincandan fazlası önerilmez. 2 - 3 bardak olarak içilmesi en uygunudur. İçinde yüksek miktarda kafein bulunur. Yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkatli kullanması önerilir. 

Tercihe göre sade tüketilen türleri olduğu gibi zayıflama ve metabolizma güçlendirici etkisi ile de farklı çeşitleri bulunur. Ananaslı yeşil çay bunlardan biridir. Açai ananaslı özel karışım ile vücut dengesi yeniden sağlanabilir. Probiyotikli yeşil çay, düzenli kullanıldığında bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler, sindirim sistemini düzenler ve bağırsakları aktif hale getirir. Normalde çoğunlukla vücuttan su atılımını sağlayan yeşil çay, probiyotikli etkisi sayesinde de bağırsak hareketlerini de aktifleştirir. Bu sayede de tam bir arınma ve vücut dinginliği sağlanır.

yeşil çay ve zayıflama

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay ne zaman içilmeli sorusu etkisi açısından oldukça önemlidir. Zayıflatıcı etkisiyle bilinen yeşil çayın, ne zaman içildiğine göre de etkisi değişecektir. Geç bir saatte tüketildiğinde gece boyu rahatsızlık hissi verebilir. Sık tuvalete çıkma veya uyku kaçması gibi durumlar görülebilir. 

Ancak gün içinde erken saatlerde alındığında hem vücudu zinde tutar hem de etkisini en iyi şekilde gösterir. Sade içimi bazı kişilere sert gelebilir. Bu sebeple çeşitli aromalarla çay lezzetlendirilebilir. Limonlu yeşil çay seçeneği, çayında limon tadı sevenler için ideal bir lezzet oluşturur. Sade haline göre de daha yumuşak ve aromalı bir içim elde edilir. Limonun zayıflama üzerine etkileri de düşünüldüğünde limonlu yeşil çay tüketimi ekstra kalori harcamanıza yardımcı olur.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları tüm vücut içinde kendini gösterir. Sahip olduğu faydalardan bazıları şu şekildedir:

 • Yüksek miktarda vitamin, mineral bulunur.

 • Enfeksiyon giderici özellikleri vardır.

 • Bakterilerle savaşır, onları öldürür. Ağız ve diş sağlığını olumlu etkiler.

 • Hafızayı güçlendirir, beyin fonksiyonlarını geliştirir. Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

 • Antioksidanları sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur.

 • Anksiyeteyi azaltır, mutluluk verici dopamini artırır. Pozitif bir ruh hali katar.

 • Fiziksel performansın artmasında etkilidir.

 • Kafein etkisi ile dinçlik ve enerji verir.

 • Kötü kolesterolün düşmesinde etkidir.

 • Cildi korur. Egzama gibi deri üzerinde görülen hastalıklara iyi gelir.

 • Tansiyonu dengeler, kalp ve damar sağlığına fayda sağlar.

 • Alerji reaksiyonlara iyi gelir.

 • Sindirimi kolaylaştırır, mide rahatsızlıklarını giderir.

 • Tip-II diyabete karşı koruma sağlar ve obezite oluşumuna engel olur.

 • Kilo kaybını artırır, vücudun arınmasını ve temizlenmesini sağlar.

 • Uyku problemlerinde etkilidir.

Tüm bu maddelerin yanı sıra cilde olan etkisine bir de yeşil çay maskesi dahil edilir. Demlenip soğumaya bırakılan yeşil, soğuduktan sonra pamuklar yardımıyla cilt üzerine tampon hareketlerle uygulanır. Uygulama sonrası 10 dakika beklenir ve soğuk su ile durulanır. Bu işlem sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir ve ciltte peeling etkisi yaratır. Aynı zamanda acı veren güneş yanıkları için de soğuk yeşil çay uygulaması yapılabilir. Böylece yanan bölgede yanma hissi de azalacaktır.

limonlu yeşil çay

Gece Yatmadan Önce Yeşil Çay İçmek Zayıflatır mı?

Zayıflatıcı özelliği ile dikkat çeken bitki çaylarından biri olan yeşil çay, içildiği ana göre de etkisini farklı gösterir. Yeşil çay ne zaman içilmeli iyice planlamalıdır. Dinçlik ve zihin açıklığı için sabah, öğle vakitlerinde içilmesi gerekir. Rahatlama, dinginlik ve rahat bir uykuya geçiş için ise akşam uyumadan önceki saatler tercih edilebilir. 

Ayrıca zayıflama amacıyla da günün farklı saatlerinde tüketilmesi önerilir. Uykudan 2 - 3 saat önce tüketilebileceği gibi akşamüzeri de içilebilir. Gece acıkmalarını kesen yapısı sayesinde herhangi bir acıkma yaşamadan uykuya geçilmesini sağlar. Dolayısıyla gece kaçamaklarından korur ve kilo vermeyi destekler. 

Sallama yeşil çay zayıflatır mı sorusu da diğer merak edilen bir konudur. İçerdiği yeşil çay miktarına göre sallama poşet çay halinde tüketilen ürünler de zayıflamaya yardımcı olur. Regl dönemlerinde tüketildiğinde ağrıları hafifletip rahatlamanızı sağlar. Bağırsakları çalıştırması ile bilinen yeşil çay, yemeklerden 20 dakika sonra içilmeye başlanabilir. 

Yüksek miktarda antioksidan içeren yapısı ile vücut ısısını yükseltir ve böylece vücut yağ yakımına başlar. Ayrıca idrara sık çıkmayı sağlayarak vücutta biriken fazla su ve şişkinliğin atılmasına yardımcı olur. Bağırsaklar üzerindeki etkisi bilindiğinden tuvalete çıkma problemleri yaşandığında da özel olarak tercih edilebilir. Yeşil çay, soda, limon üçlüsü karıştırılarak da tüketilebilir. Bu haliyle de vücut yağ yakımı daha da artar. Beslenmeye dikkat edip yeşil çay tüketerek kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.