sadsad x
asdasd

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

31 Temmuz 2022
Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında gelen filtre kahvenin lezzet, kıvam ve içim stili olarak alternatif seçenekleri vardır. Kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen kahve tanımı aslında filtre kahve nedir sorusunun yanıtıdır.

Filtre kahve çeşitleri, birkaç farklı şekilde içime hazır hale getirilebilir. Filtre kahve makinelerinde, french press ile filtre kâğıdıyla, moka pot ile filtre kahve yapılabilir. Filtre kahve nasıl yapılır sorusuna verilen en popüler yanıt ise kahve makinesi ile filtre kahve yapmak olacaktır. Kahvelerin yapılışına bağlı olarak da filtre kahve nasıl içilir sorusu gündeme gelir. Aslında bu sorunun standart bir cevabı yoktur. Yapılışına bağlı olarak kişiye özel nir tercihtir.

Filtre kahve makineleri çok çeşitli özelliklerde olabilir. Temel prensip olarak filtre kahve makineleri kahveyi doğru sıcaklıkta damıtarak demler. Filtre kahve makinelerinde kağıt filtre ya da filtre sepeti kullanılabilir. Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır sorusunun net bir yanıtı yoktur. Çünkü kullanımı makineden makineye göre değişebilir. Genelde makineler oldukça basit ve pratik kullanım sunar. Su haznesine su, kahve filtre bölümüne kahve konularak kahve hazırlanır. Bir fincan kahve yapmak için bir tatlı kaşığı kahve yeterlidir. İçim sertliği kahve miktarı ve su miktarıyla ayarlanabilir.

Evde Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Evde filtre kahveleri demlemek için kahve makinesi, french press, filtre torbası gibi yöntemler tercih edilebilir. Filtre kahve makinesi en çok tercih edilen oldukça pratik ve hızlı bir yöntemdir. Eğer filtre kahve nasıl demlenir veya nasıl kolay yapılır diye merak ediyorsanız ve makineniz yoksa french press ekonomik aynı zamanda pratik bir yöntem sunar. Filtre torbasıyla da kahve demlemek de oldukça pratik ve ekonomiktir.

Moka pot ise buhar basıncıyla kahveyi filtrelen bir filtre kahve demleme aracıdır. Chemex de filtre kahve yapımı için kullanılan sürahidir. Bu sürahilere göre filtre kâğıtları da vardır. Aeropress ise basınçla filtre kahve demleme olanağı sunan bir yöntemdir. Kahve içilecek kupaya yerleştirilir. Evde filtre kahve makinesiyle, french pressle ya da diğer saydığımız yöntemlerle filtre kahve çeşitleri seçeneklerini demleyebilirsiniz. Filtre kahve yararları açısından demleme yöntemi çok önemli değildir.

Filtre Kahve Yapılırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Filtre kahve makinesinde filtre kahve yaparken tam istediğiniz lezzeti yakalamak için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Öncelikle filtre kahve çeşitleri ve özellikleri ile ilgili olarak bilgi sahibi olmalısınız. Kahve fiyatları kahve çekirdeği kalitesine ve kahvenin özelliklerine göre değişir. Kahvenin kalitesi ve hazırlanışı içim lezzetini belirler. Filtre kahve yaparken:

 • Kaliteli filtre kahve tercih edin.
 • Damak tadınıza göre aroma seçin.
 • Makinede kağıt filtre kullanın.
 • Makineyi her zaman temiz tutun.
 • Su ve kahve oranını kendinize göre ayarlayın.
 • Musluk suyu değil arıtılmış su kullanın.

Bu şekilde lezzetli ve içimi kolay kahveler hazırlayabilirsiniz

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makineniz yoksa kolay ve pratik yöntemlerden birini tercih ederek evde filtre kahve yapmak için ekonomik çözümler yaratabilirsiniz. French press alarak filtre kahvenizi çok kolay şekilde hazırlayabilirsiniz. Daha ekonomik ve kolay bir yöntem arıyorsanız da filtre torbalarını kullanabilirsiniz.

Kağıt filtreleri iple bağlayarak fincanda kolay filtre kahve yapma olanağınız vardır. Moka pot alarak lezzetli kahveler demleyebilirsiniz. Makinesiz filtre alternatifi olarak french press nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz. Makine ya da french press dahi yoksa filtre kağıtlarını kullanarak pratik kahve hazırlayabilirsiniz. Torba şekline getirebileceğiniz filtrelerle kahvenizi kolaylıkla içime hazır hale getirebilirsiniz.

Filtre Torbaları ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre torbalarıyla kahve yapmak için ip ve kahve filtresine ihtiyacınız vardır. Filtre torbaları, filtrelerin iple bağlanarak bohça şekline getirilmesiyle meydana gelir. Tek kullanımlık poşet, filtre kahve demleme stili oluşturmanızı sağlar. Makinesiz filtre kahve nasıl yapılır merak edenler için en kolay yöntemi sunuyoruz;

 • Filtre kahve filtresi ve ip hazırlayın.
 • Kahveyi filtreye yerleştirin.
 • Filtreyi bohça şeklinde iple bağlayın.
 • Torbayı kahve fincanına koyun.
 • Kaynar suyu fincana yavaşça boşaltın.

Tüm süreci tamamladıktan sonra 4-5 dakika demlenmesi için bekleyin. Ardından torbayı alıp kahveyi içebilirsiniz.

Filtre Tutucusu ile Filtre Kahve Demleme

Filtre tutucusu makine olmadan pratik şekilde filtre ile kahve yapmanızı sağlar. Filtre kahve yapılışını kolaylaştıran filtre tutucusunu çok basit şekilde kullanabilirsiniz. Filtre kahve tutucusu ile kahve demlemek için kahve filtresi, kaynar su ve fincan yeterlidir. Filtre tutucu ile şu şekilde kahve demleyebilirsiniz:

 • Kahve filtresi filtre tutucuya takılır.
 • Filtre tutucu fincanın üzerine yerleştirilir.
 • Öğütülmüş kahve filtreye konur.
 • Kaynatılan su yavaşça kahvenin üzerine dökülür.

Bu uygulamada işlem ne kadar yavaş yapılırsa kahvenin lezzeti de o kadar iyi olur.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

French press kahve demlemek için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisidir. French press nasıl kullanılır öğrenerek hem kahve hem de çeşitli çay çeşitlerini lezzetli şekilde içebilirsiniz.

French press filtre kahve yapımı oldukça kolaydır. French press ile kahve demlerken suyun ortalama sıcaklığı 90-95 derece olmalıdır. Bir fincan kahve için 7 gram yani bir tatlı kaşığı kahve kullanılır.

French presse kahve konur üzerine 90-95 derece sıcaklıktaki su eklenir. 4-5 dakika sonra french pressin pistonu aşağı indirilir ve kahve içime hazır hale gelir. Kahve sertliği damak tadına göre ayarlanabilir. Beş dakika beklemek kıvamın çok daha iyi olmasını sağlar.

Filtre Kahve Tarifinin Püf Noktası

Makinede, french presste ya da başka bir yöntemle filtre kahve yaparken her zaman kahve çekirdeklerinin kalitesi çok önemlidir. Lezzetli bir kahve %100 Arabica çekirdeklerinden öğütülmüş filtre kahvelerden elde edilir. Bunun yanı sıra kahvenin daha lezzetli olması için filtre kahve kağıdı nasıl kullanılır bilmek gerekir.

Kağıt filtreler tüm diğer filtrelerden daha iyi aroma ayarlar. Su ve kahve ölçüsü de lezzeti belirleyen faktörler arasında yer alır. Makinede filtre kahve yaparken kahve demliği ıslak olmamalıdır. Nemli demlik kahvenin tadını bozar. French presste kahve demlerken su kaynadıktan sonra birkaç dakika soğumaya bırakılmalıdır.

Filtre kahve tarifinin püf noktası doğru kahve seçimidir. İçimi ve lezzeti belirleyen iki şey vardır. Birincisi kahve kalitesi ikincisi ise kahvenin hazırlanışıdır. Filtre kahve nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişir. Herkesin kahve damak tadı farklı olacağından kahve içim tarzı da farklı olacaktır. En lezzetli kahve kendi damak tadınıza göre hazırladığınız kahvedir.

Filtre Kahve Nasıl Tatlandırılır?

Fitre kahvenizi alternatif lezzet tarzlarını deneyerek içebilirsiniz. Bazı kahvelerde fındık ya da krema aroması bulunur. Aromalı çekirdek kahvelerle daha tatlı kahveler demlenebilir. Sütlü filtre kahve nasıl yapılır keşfederek sütle kahvenizi tatlandırabilirsiniz. Filtre kahveye ekleyeceğiniz sütü mutlaka kaynatmalısınız. Kahvenize sıcak su ekleyerek seyreltebilirsiniz. Şeker yerine bal da kullanabilirsiniz. Kahvenize bitter çikolata da koyabilirsiniz.

Soğuk filtre kahve nasıl yapılır tariflerine bakarak da çok çeşitli lezzetler yakalayabilirsiniz. Kahvenizi demledikten sonra soğutabilir, kahvenize buz ve çeşitli aromalar ekleyebilirsiniz. Ağız tadınıza göre vanilya aroması gibi aromalar kullanabilirsiniz. Çikolata rendeleyerek kahvenize koyabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını da kahvenize koyarak aroma ve tat sağlama olanağınız vardır. Kahvenize koyarak değişik tatlar yakalayabileceğiniz ürünler:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Vanilya
 • Rendelenmiş çikolata
 • Tereyağı
 • Süt
 • Fıstık ezmesi
 • Kola
 • Çubuk tarçın

Blender gibi mutfak gereçleri ile kahveli smoothie tarifleri de hazırlayabilirsiniz. Fıstık ezmesi, filtre kahve, muz ve sütle çok lezzetli ve zayıflamaya yardımcı olan içecekler yapabilirsiniz.

Paylaş :
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.