Ofis, Kırtasiye Ürünlerine Sepette 1.000TL ye 50 TL İNDİRİM!
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Veri Depolama Ürünleri

Günümüz dünyasında hayat çok hızlı bir şekilde kendini yenileyip saniye saniye bir adım daha ileri gitmektedir. Dün bugünle bugün ise yarınla asla bir değildir. Hatta ve hatta biz bu yazıyı yazarken her saniye yaklaşık 4 bebek doğup yaklaşık 2 insan öldü. Böyle bir dünyada yaşarken her saniyenin birbirini tutmaması kadar normal bir durum yoktur. Bu denli hızla gelişen bir dünyada zamanında hızla akması su götürmez bir gerçektir. İnsan ömrü uzasa bile hayat telaşından dolayı sanki ömürlerimiz gitgide kısalmaktadır. Ne ara doğduk evlendik çocuklarımız oldu? Zamanda tıpkı dünyanın gelişmesi kadar hızlı bir şekilde akmaktadır. Gelişen şartlar insanların işlerini daha hızlı yapmasına sebebiyet verirken bu hız ise insanın içinde kaybolması muhtemel olan bir girdap yaratmaktadır. Artık insanoğlu bundan 50 sene önceki sıradan bir insanın hayal edemeyeceği evlerde yaşayıp; hayal edemeyeceği taşıtlara binip belki o insanlara sihir gibi gelecek tedavilerle hastalıklardan kurtulmaktadır. Dünyanın gelişimi bir suyun akışı gibi kesintisiz ve son hızla olmaktadır. Durum böyleyken yaşadığımız zamanın herhangi bir değeri kalmamakta zaman her saniye aleyhimize işleyerek su gibi akmaktadır.

Bu kadar hızlı ve sınırsız bir ilerlemeyi sağlayan en önemli etmen şüphesiz bilgidir. İlk başlarda insanlar kazandıkları deneyimlerle bilgiler oluşturmuşlardır. Ateşin sıcak olduğunu bilmek ancak elimizi yaklaştırmakla mümkün olacaktır. Bu bilgi insan zihninde işlenip (yani ateşin can yakabilecek bir şey olduğunu akılda çözümlemek) veri halini alır. Veri kelimesine daha sonra değineceğiz. İnsanoğlu ilk başlarda salt bilgi gibi görünen bu deneyimleri saklamak ve unutmamakta herhangi bir sıkıntı yaşamamıştır. Daha sonraları ise bilgilerin sayısı artmış ve daha önemlisi karmaşık haller almaya başlamıştır. Bu zamanlara gelindiğinde ne yazık ki edinilen bilgiler insan beyninin kapasitesinin çok üstüne çıkmıştır. Bu zorluğun karşısında ise insanlar yeni bir çözüm geliştirip iş bölümü yapmışlardır. Balık tutma konusunda uzmanlaşıp bu alandaki bilgileri ezberleyenle balıkçı, avlanma konusunda bilgisi olanlara avcı denmiştir. Fakat en başta dediğimiz gibi dünya durmadan dönmektedir. Yüzyıllar geçtikçe insanın işini kolaylaştıran bu iş bölümü de yetersiz kalmış, bu bölümlerdeki bilgilerde insan beyninin kapasitesinin çok üstüne çıkmıştır.

Hal böyle olunca insanlar yeni ürettiği bilgileri hem daha hızlı hem de sonsuz denecek bir yere kaydetmek istemişler ve bu uğraşlar sonucunda akıllarındaki bilgileri farklı bir şekilde ifade edebilmek için yazıyı keşfedip daha sonra kağıtlara yazmışlardır. Yazının keşfi bu yönden insanoğlu için mükemmel bir icat olmuştur. Tarih açısından bir dönüm noktasıdır yazının icadı. İnsanlar artık bildiklerini çok kolay bir şekilde kaydetmiş ayriyeten herhangi bir kapasite ile de sınırlı kalmışlardır.

Elbette her zaman söylediğimiz gibi dünya durmadan dönmektedir. Yazının ve kağıdın icadı insanlar için mükemmel bir keşif olsalar dahi zamanla bu imkanlarda yetersiz kalmaya başlamıştır. Özellikle sanayi devrimi sonrası hızla büyüyen piyasalar ve sattıkları ürünler sayesinde Karun kadar zengin olan burjuvalar dünyadaki dengeleri altüst etmişlerdir. İnsanoğlu her zaman doyumsuzdur. Kendisine yetecek kadar erzaka ve imkana sahip olsa dahi her zaman neden biraz daha olmasın diye düşünmekten kendisini alamaz. Bunun en güzel örneği coğrafi keşiflerdir. Coğrafi keşifler insanoğlunun doyumsuzluğunun en hat safhasıdır. Sanayi devrimi ile makineleşme başlamış önceden 100 insanın ürettiği malı bir makine 1 saatte üretmektedir. Durum böyle olunca insan hayatı daha da hızlanmıştır.

Günümüze gelmek gerekirse; günümüzün en güçlü silahı bilgidir. Top tüfek devri kapanmış artık insanlar da devletler de bilgiyle savaşmaya başlamışlardır. Bilgi teknoloji üstün kılmaktadır, teknoloji ise insan hayatının her köşesini bir işgalci gibi sarmaktadır. Kullandığımız telefonlar, oturduğumuz evler, bindiğimiz otomobiller, hastanede tedavi için kullanılan makineler hepsi teknolojinin insan hayatına faydalarından sadece birkaç tanesidir. Teknolojinin bu denli gelişmesinin en önemli sebebi şüphesiz bilgidir. Bu noktada veri kelimesine de değinmekte fayda vardır. Veri en basit haliyle bilginin insan beyni veya başka bir makine tarafından işlenmiş ve kullanılabilir hale gelmiş halidir. Yani ateşin sıcak olduğu bir bilgidir, insan beyni bu bilgiyi işleyerek ‘eğer ateş sıcaksa ısınabilirim fakat asla dokunmaya çalışmamalıyım’ şeklinde işleyerek bilgiyi veri haline getirmektedir. Gerçi günümüzde eskiden beynimizin yaptığı bu işi makineler ve bilgisayarlar yapmaktadır.

Çevremize bir bakalım gördüğümüz her şey şüpheye yer bırakmayacak şekilde bilginin hatta verinin ürünüdür. İnşa edilen bir köprünün inşasında kullanılan bilgi ve verilerin hepsini aklımızda canlandırmaya çalışalım. Ne kadar demir kullanılacak? Ne kadar beton kullanılacak? Bu demir ve betonun ağırlığı kaç tane halata dağıtılacak? Dağıtılan bu ağırlıkların yanında köprüden geçen araçların ağırlığı da eklenecek ve en sonunda basitçe üstünden arabamızla geçtiğimiz bir yol halini alacak. Şimdi sorduğum bu soruların hepsinin cevabını bilmememiz gayet normaldir. Hatta çok iyi bir mühendis dahi bu soruların cevabını kelime kelimesine bilmemektedir. Bu noktada can kurtaranımız olan veri depolama ürünleri devreye girmektedir. Az önce sorduğum soruların hepsinin cevabı aslında bir bilgisayarın bir iki saniyelik işlemine bakmaktadır. Peki bilgisayara bu hızı kazandıran özellik nedir? Şüphesiz sayısız bilginin işlenerek veri haline getirilip saklanmasına olanak sağlayan veri depolama ürünleridir. Bilginin en güçlü silah olduğunu sizlere söylemiştik bundan dolayıdır ki veri depolama da tıpkı bankalar gibi yüksek öncelikle bir sektördür. Hal böyle olunca veri depolama ürünleri zaman zaman büyük maliyetler harcanan bir sektör halini alırlar.

Veri Depolama Ürünleri Nelerdir?

Veri depolama ürünleri çok hızlı bir şekilde kendilerini yenileyerek gelişirler. Bundan dolayı çoğu ürün unutulmaya yüz tutmuş konumdadır. Popüler olan veri depolama ürünleri şunlardır:

1.      CD ve DVD’ler: Eskiler bu ürünleri daha iyi hatırlayacaktır. CD ve DVD ürünler zamanları için çok pratik ve kullanışlı ürünler olmuş ve uzunca bir süre hayatımızda yer kaplamışlardır. Şimdilerde ise CD ve DVD ürünlerini kullanan pek kalmamıştır. Bunun sebebi CD ve DVD’lerin fazla yer kaplamasına karşın çok fazla veriyi depolayamamasıdır.

2.       Hafıza Kartları: Boyutları oldukça küçük olan bu mucizevi ürünler daha çok telefon tablet gibi küçük cihazlar için uygundur. Hatta küçücük bir Mp3 Player’e bile takılabilen bu ürünler halen daha çok yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Boyutları ve kullanışlı olmasından sebeple bu ürünler uzunca bir süre daha bizimle kalacak gibi duruyor.

3.       Harici Hard diskler: Büyük ve ağır olmalarına karşın oldukça fazla veriyi depolayabilen bu ürünler ise özellikle bilgisayarlar için kullanışlı veri depolama ürünlerindendir. Günümüzde popüler olarak kullanılan harici hard diskler 1TB depolama kapasitesine sahiptir. 1TB kapasite çok fazla veri depolamayla işi olmayan bir insan için rahatlıkla yetecektir.

4.       SSD Hard diskler: HDD’lere göre daha az bileşenleri bulunan bu ürünler hem daha az yer kaplamakta hem de çok daha hızlı okuma ve yazma hızına sahiptirler. Zaten HDD’lere göre daha küçük olan bu ürünler günümüzde sıkça tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle laptoplar için önemli bir avantajı ise HDD’lere nazaran daha az ısı üretmeleri ve içinde bulundukları sistemi daha az ısıtmalarıdır.

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.