x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd
Rampage DLK-5110 Siyah Usb Makrolu Gaming Q Multimedia Klavye
299,00 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mcdodo - Mcdodo CA-7790 USB C to HDMI Dönüştürücü
Mcdodo CA-7790 USB C to HDMI Dönüştürücü
290,00 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mcdodo - Mcdodo HU-7420 10in1 USB HUB Çoğaltıcı Gri Mcdodo - Mcdodo HU-7420 10in1 USB HUB Çoğaltıcı Gri (1)
Mcdodo HU-7420 10in1 USB HUB Çoğaltıcı Gri
829,90 TL

Aynı Gün Kargo

Kargo Bedava!

 

Addison - Addison Rampage Mp-12 340x260x2.5mm Gaming Mouse Pad Addison - Addison Rampage Mp-12 340x260x2.5mm Gaming Mouse Pad (1)
Addison Rampage Mp-12 340x260x2.5mm Gaming Mouse Pad
44,13 TL

Aynı Gün Kargo

 

Rampage - Rampage Smx R51 Flare Usb Siyah 10000 Dpi Rgb Profesyonel Makrolu Gaming Mouse Rampage - Rampage Smx R51 Flare Usb Siyah 10000 Dpi Rgb Profesyonel Makrolu Gaming Mouse (1)
Rampage Smx R51 Flare Usb Siyah 10000 Dpi Rgb Profesyonel Makrolu Gaming Mouse
235,00 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mikado - Mikado MD-Bt28 5W+3W x 2 Bt, Tf Card, Usb, Fm, Radyo Siyah Led Işıklı Speaker Mikado - Mikado MD-Bt28 5W+3W x 2 Bt, Tf Card, Usb, Fm, Radyo Siyah Led Işıklı Speaker (1)
Mikado MD-Bt28 5W+3W x 2 Bt, Tf Card, Usb, Fm, Radyo Siyah Led Işıklı Speaker
440,72 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mikado - Mikado Md-BT56 Kamuflaj Desenli Bluetooth Usb Aux Tf Card 3.7 V 1200maH Taşınabilir Speaker Mikado - Mikado Md-BT56 Kamuflaj Desenli Bluetooth Usb Aux Tf Card 3.7 V 1200maH Taşınabilir Speaker (1)
Mikado Md-BT56 Kamuflaj Desenli Bluetooth Usb Aux Tf Card 3.7 V 1200maH Taşınabilir Speaker
149,90 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mikado - Mikado MD-X8BT Gümüş Usb+Sd Destekli Bluetooth Müzik Kutusu Mikado - Mikado MD-X8BT Gümüş Usb+Sd Destekli Bluetooth Müzik Kutusu (1)
Mikado MD-X8BT Gümüş Usb+Sd Destekli Bluetooth Müzik Kutusu
99,90 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mcdodo - Mcdodo HU-7720 3in1 Type C HUB HDMI+VGA+PD
Mcdodo HU-7720 3in1 Type C HUB HDMI+VGA+PD
369,90 TL

Aynı Gün Kargo

 

Mcdodo - Mcdodo HU-7740 6in1 USB HUB Çoğaltıcı Gri Mcdodo - Mcdodo HU-7740 6in1 USB HUB Çoğaltıcı Gri (1)
Mcdodo HU-7740 6in1 USB HUB Çoğaltıcı Gri
649,90 TL

Aynı Gün Kargo

Kargo Bedava!

 

Mcdodo - Mcdodo OT-6970 Type-C 5A To USB A 2.0 Dönüştürücü
Mcdodo OT-6970 Type-C 5A To USB A 2.0 Dönüştürücü
71,81 TL

 

Mcdodo - Mcdodo HU-7750 5 in 1 USB HUB Çoğaltıcı Gri
Mcdodo HU-7750 5 in 1 USB HUB Çoğaltıcı Gri
731,08 TL

Aynı Gün Kargo

Kargo Bedava!
Toplam 13 ürün görüntüleniyor.

Çevre Birimleri

Bilgisayara bağlı olarak sistemin içinde bulunan lakin kasanın içinde yer almayan ürünlere denir. Bu ürünler; klavye, fare, yazıcı, kamera, oyun cihazları kısaca dışarıdan bilgisayara katkı sağlayabilecek ürünlerdir. Bu ürünlerin çoğunluğu olmadan bilgisayarı kullanmak zor olabilmektedir. Çevre birimleri genellikle dört grupta sınıflandırılır: Giriş birimleri, Çıkış birimleri, İletişim birimleri ve Müzik birimleridir. Bu sınıflandırmanın dışında kalabilecek ürünler de bulunmaktadır. Çevre birimlerinin sınıflandırması ürünlerin yarar sağladıkları alanlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çevre Birimleri Sınıflandırması

1)      Giriş birimleri: Klavye, Işıklı kalem, Grafik masası: Dokunma ekranları, mouse, Tarayıcı, optik okuyucu, barkod okuyucu, CD-ROM sürücü, video, kamera, mikrofon, televizyon ve radyo da giriş birimi olarak kullanılmaktadır. Giriş birimleri daha çok bilgisayarın ana malzemeleri konumunda yer almaktadır. Bilgisayar için önemli bir noktadadır çünkü bu ürünler olmadan kullanımı sıkıntılı hale gelebilmektedir. Saydığımız ürünler bilgisayarı konforlu hale getirebilecek ürünler arasında yer almaktadır.

2)      Çıkış birimleri: Disket sürücü, Ekran, Sabit, Disk Sürücü, Yazıcı,  Kulaklık ve Hoparlör, Ses Kartı. Çıkış birimlerimde bulunan ürünler daha çok bilgisayardan verim alabilmeyi sağlamaktadır. Ekran olmadan görüntü sağlanabileceği gibi doğru bilgisayar kullanımı da olmayacaktır.

3)      İletişim birimleri: İletişim Birimleri diğer bilgisayarlara ve elektronik aletlere bilgi göndermeye ve bilgi almaya yarayan aletlerdir. Modem, Fax bu iki ürün geçmişten günümüze kadar kullanılmaya devam eden ürünlerdir. Fax geçmiş de bilgisayar aracılığıyla doğru ve hızlı bir şekilde bilgi aktarmasını sağlamaktadır. Modem sayesinde internet hizmetleri verildi ve bilgi ve kullanımının kolaylığı da artmış bulunuldu. Modem sayesinde sınırsız yerlerden bilgi alınmasını ve bilgi verilmesi kolaylığı sunarak bilgisayarın fonksiyonlarını arttırmayı sağlamaktadır.

4)       Müzik birimleri: MIDI (arabirim) Bilgisayar aracılığıyla yüksek kalitede elektronik müzik yapmada kullanılır. Müzik yapmak için özel donanım ve yazılım gerekmektedir. Müzik eğitiminde ve beste yapmada kullanılmaktadır. Müzik yapmak için kullanılan aletler de bilgisayara sonradan eklenerek kullanışlı hale getirebilmektedir.

Çevre birimleri tek bir alanda sınırlı kalmayıp birçok alana yayılarak sınırsız yardım edilmesini de sağlamış bulunmaktadır. Çevre birimleri bilgisayarın ana işlemcisine zarar vermeden fonksiyonlarını arttırarak işletilmesine yardımcı olabilmektedir. Çevre birimleri sadece sınıflandırılan maddeler arasında da kalmamaktadır. Sınıflandırma için eğirmeyen kendi başına çevre birimi olan ürünlerde yer almaktadır. Yazıcı, tarayıcılar, barkot okuyucu, fotoğraf makinası bunlar ve benzeri ürünler sınıflandırmaya girmeyen çevre birimi ürünleri olmaktadır.

Sınıflandırma Dışında Yer Alan Çevre Birimlerinin Özellikleri

Yazıcı

Bilgisayarda hazırladığınız yazı, hesap tablosu, resim ve benzeri içerikleri kâğıda dökmek amacıyla kullanılır. İçerikleri kâğıda dökerken mürekkep ve kartuş gibi ürünlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Yazıcıları bilgisayarınıza USB veya LPT bağlantısı kullanarak bağlayabilirsiniz. Yazıcı sayesinde bilgisayar ekranında gördüğünüz içerikleri kolaylıkla ulaşma imkânı elde edilebilmektedir.  

Tarayıcı

Bilgi işlemde tarayıcı, bir resmi, yazılı dokümanı, el yazısını veya bir objeyi analiz ederek sayısal ortama aktaran araçtır. Tarayıcı genellikle imza aktarmada ve el yazısı aktarmak için kullanılmaktadır. Günümüzde tarayıcılar genellikle CCD veya CIS algılayıcı kullanmaktadır.

Barkot okuyucu

Barkod bir ışık kaynağının barkotlu yüzeye çarparak siyah çizgilerden daha az aralardaki beyaz boşluklardan daha fazla yansıyan ışığı çözümleyip elektriksel sinyallere çevirerek çalışan cihazdır. Barkot okuyucu bilgisayar uzaktan bağlantı kurularak veya ana merkezi kablolar aracılığıyla bağlandığı zaman işleme başlamış bulunuyor.

Fotoğraf makinesi

Yeryüzünde gördüğünüz canlı veya cansız nesneleri saklamak için çekimini yapan araçtır. USB kablosu ile bilgisayara bağlanır ve içerisinde ki veriler aktarılır.

Çevre birimi bilgisayara bağlı ama kasada bulunmayan bilgisayara yararı olan ürünlerdir.

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.