x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Güneş Bakım

Artan yaz sıcaklarında cildimizi korumak için ilk kullanacağımız en önemli madde güneş bakım ürünleridir. Güneş bakım ürünlerinden en önde geleni tabi ki de güneş koruyuculardır. Güneşin kuvvetli ışınlarından bizi korur ve cildinimizin yanmasını önler. Bu yüzden cildimize uygun, koruma derecesi yüksek güneş kremleri güneşli havalarda her daim yanımızda bulunmalıdır.

Çevresel faktörler yaşlanmayı hızlandırmaktadır. Bunlardan en etkilisi de güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları yaşlanmanın %80’ine neden olmaktadır. Daha önceden kullandığımız güneş kremlerini de tekrar kullanırken dikkatli olmalıyız. Çünkü üzerinden zaman geçtikçe güneş kremlerinin koruyuculuğu da azalmakta bitmektedir.

Güneşten Korunma

Özellikle gençlik ve çocukluk döneminde oluşan güneş yanıkları ileride deri kanseri oluşması için bir neden oluşturmaktadır. Deri kanserinin nedenlerinin başında güneşten korunmamak gelir. Bu yüzden güneşten alabileceğimiz vitamini aldıktan sonra mutlaka ondan koruyucu bakım ürünleriyle cildimizi korumalıyız.

Güneşten Nasıl Korunulur?

Güneşten özellikle güneş ışınlarının en dik olduğu saatlerde korunmak gerekir. Bu saatler 10.00-14.00 arası saatlerdir. Şemsiye ya da kumdan yansıyan güneş ışınları cilde çok zarar vermektedir. Bu saatlerde mümkün olduğunda dışarıda bulunmamak bulunursakta gölge bir yerde muhafaza da olmak gerekmektedir. Giyisi seçimi de güneşten korunmak için oldukça önemli bir fonksiyondur. Pamuklu giyisiler giyilmeli, güneş gözlüğü ve şapka kullanılmalıdır. Güneş kremi seçerken sağlık bakanlığı onaylı kremleri seçmekte bize avantaj sağlar. Güneşten korunmada aslında ilk önlem güneşle teması kesmektir. Ama bazı durumlarda bu mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda mutlaka korunmak için önlemler almalıyız.

Cildi hassas ve açık tenli kişiler güneşten daha çok etkilenmektedirler. Bu yüzden açık tenli olan kişilerin koyu tenli olanlara göre güneşten daha çok korunmaları gerekmektedir. Ciltlerinin nemini mutlaka korunmalı denize girdikten sonrasında duş alarak güneşin yakıcı etkisini azaltmaları gerekmektedir.

Güneş lekelerinin oluşmaması ve ileride kanser riski yaratmaması için cilde kesinlikle parfüm sıkılmaması gerekir.

Pasif Güneşten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Giyisilerimiz, şapka ve güneş gözlükleri güneşten korunmada pasif yöntemlerdendir. Şapka seçimi yaparken ışık geçirmeyen şapka tercih edilmelidir. Solmuş ve yıpranmış giyişiler tercih edilmemelidir. UVA-UVB filtreli güneş gözlükleri kullanmak gerekir.

Güneşte fazla kalma ihtimalimiz varsa kesinlikle alkollü içecekler tüketmemek gerekir. Bu durum güneş çarpma riskini daha da çok artıracaktır. Vücudun çalışma sistemini bozacak ve direncin düşmesine neden olacaktır.

Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmanın Cilt Güzelliğine Faydaları

Cildimize önem veriyorsak, güneş koruyucu kremleri her mevsim yılın her günü çantamızdan eksik etmememiz gerekir. Çünkü her geçen yıl cildimiz daha çok yaşlandığından güneşten etkilenmemizde o kadar artacaktır.

Güneş ışınları bulutların arasından geçerek dahi kapalı ortamlara ulaşabiliyor. Her mevsim güneş kremi kullanmak zararlı ışınlardan koruyor. Bunun yanında cilt kanseri riskini azaltıyor, ince çizgi ve kırışıklıkları önlüyor, ciltte leke oluşumunu engelliyor, güneş yanıklarını önlüyor, cilde nem kazandırıyor, cilde aydınlık görünüm veriyor.

Güneş Kremiyle Birlikte Kullanılması Gereken Cilt Bakım Ürünleri

Cildimizi güneşin zararlı etkenlerinden korumak için güneş kremleriyle birlikte güvenle neler kullanabiliriz bir bakalım:

Alfa-Hidroksi-Asitler (AHA’lar): Cildin sıkılaşması ve peeling etkisi göstermesi için kullanılır. Gece kullanılması daha etkili olacaktır. Bunları kullanarak hem cildinize bakım yapabilir hem de cildinizi güneşin zararlı etkilerinden daha fazla koruyabilirsiniz.

Retinol: En iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerden biridir. Cildin yüzeyini ölü hücrelerden arındırıyor. Daha genç bir görünüm veriyor. Güneşten hasar görmüş, tıkalı gözenekler için birebir.

Salisilik Asit: Cilt kusurları ve leke görünümünü azaltır. Ama güneşle temas ettiğinde ciltte istenmeyen görünümlere yol açabilir. Bu yüzden güneşe çıktığımızda kullanmamamız gerekir.

Benzoil Peroksit: İçerisinde benzoik asit ve oksijen bulunan anti bakteriyel bir malzeme. Ciltteki gözeneklere nüfus ederek oradaki bakterileri öldürür. Sivilceli iltihapları azaltır. Akşamları kullanmak önerilir çünkü ciltte hassasiyet oluşturabilir. Eğer gündüzleri benzoil peroksit içeren jel kullanıyorsanız ilk önce nemlendirici kremle cildinizi nemlendirmeli sonrasında güneş kremiyle korumalısınız.

SPF Nedir? Neden Bu Kadar Önemlidir?

SPF kozmetik ürünlerin cildimizi güneşten koruma güçlerini gösteren rakamdır. Güneş kreminde bulunan SPF cildimizi güneşten koruyor. Ayrıca suya dayanıklı olması, içerisinde antioksidan bulundurması, koruyuculuk sürecini ve oranını olumlu yönde etkiliyor. Bu yüzden güneş kremi satın alırken mutlaka SPF oranlarına bakmalıyız. Peki nedir bu oranlar?

Hafif, orta ve yüksek olmak üzere SPF koruyuculuğu 3’e ayrılıyor

SPF 4-12 arası hafif

SPF 30’a kadar orta

SPF 30 ve üstü yüksek koruma sağlamaktadır.

SPF’ler arasındaki fark nedir?

Günlük kullanım için 15-30 SPF faktörü yeterli olmaktadır.15 faktörlü SPFler güneş ışınlarının %90’ını bloke eder. 30-50 SPF faktör arasındakiler ciltte hassasiyet yapabilir. Bu yüzden dikkatli kullanmak gerekir. Sonuç olarak her mevsim güneş kremi kullanmalıyız. Yaz aylarında daha yüksek SPF’li ürünler kullanırken kış aylarında ise daha düşük SPF’li ürünler kullanabiliriz.

Güneş Koruyucular Nasıl Kullanılır?

Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 30 dakika öncesinde cildimize sürülmelidir.2-4 saatte bir de yenilenmelidir. Denizde uzun süre kalınacağından suya dayanıklı formülde koruyucular tercih edilmelidir. Güneşten koruyucular aşırı aktivite sonrası ya da deniz sonrasında etkisini yitireceğinden tekrar sürülmelidir. Etkili olabilmeleri için de bol miktarda sürülmeleri gerekmektedir. Ovalanmadan nazikçe cilde yedirilmelidir. İdeal olarak 2 mg/cm2 sürülmelidir. Güneşten koruyucular güneşe maruziyet süresini uzatmak için kullanılmamalıdır.

Çocukları Güneşten Nasıl Korumalıyız?

Çocukluk çağında görülen güneş kaynaklı su kabarcıkları ileriki yaşlarda cilt kanseri görülmesini iki kat daha da artırmaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların güneşten korunması ileride oluşacak kanser riskini azaltacaktır.6 aydan küçük bebeklerin direkt olarak güneşten korunması,6 aydan büyük bebeklerin ise koruyucu bakım ürünleriyle güneşten korunması gerekmektedir. Çocuklarda kullanılan güneş koruyucular suya dayanıklı, kokusuz, parfümsüz olmalıdır. Eğer güneşe çıktıysak ta çocuklarımızı bir gölgenin ağaç ya da şemsiyenin altında oturtmamız gerekmektedir. Bunların yanında yetişkinlerde olduğu gibi bebeklere pamuklu giyisiler giydirilmeli, şapka ve gözlük takılmalıdır. Bebeğimizin yüz ve cildine uygun onu tahriş etmeyecek güneş kremleri kullanmakta çok önemlidir. Seçim yaparken oldukça titiz davranmalıyız.

Yüz İçin Güneş Koruyucu Önerileri

Güneşe çıkmadan önce kullanacağınız yüz için güneş koruyucuları sizin için bu yazımızda derledik. Clarins Dry Touch Facial Sun Care: Hem güneş koruyucu hem de aynı zamanda bir bakım ürünüdür. Cilde kalkan bir üründür. Cildi nemlendirip yaşlanma belirtilerinden cildi korur.

1.      Dr. Jart Every Sun Day UV Sunscreen: Cilt tarafından anında emilen bir güneş koruyucu. Solgun ciltleri ve koyu lekeleri aydınlatır.

2.      La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid: Geride beyaz iz bırakmaz, ağırlık yapmaz.

3.      Dr. Andrew Weil for Origins Mega Defense SPF45: Hızlı emilir. Kirli havayla cildinizde bir bariyer oluşturur.

4.      Missha All Around Safe Block Essence Sun SPF 45: Çift katlı sistemiyle ultra koruma sağlar.

5.      Beauty Omelette Recover Sunscreen: Cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Uzun süreli koruma sağlar.

6.      Chanel's Sublimage La Protection UV: Cildinizi hem güneşin zararlı etkilerinden hem de çevresel etkenlerden korur. Aynı zamanda kırışıklık ve koyu lekelere savaş açar.

7.      Sisley Super Soin Solaire: Cilde her yönüyle fayda sağlıyor. E vitamini içeren formülüyle cildi yeniden yapılandırıyor.

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.