x Süper İndirimler Süper İndirimler Sayfasında Yer Alan Fırsatları Kaçırma Fırsatları Gör
sadsad x
asdasd
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Makarna

Makarnalar temel besin maddelerinden bir tanesidir. Besleyici, doyurucu özellikleri bakımından zengindir. Aşırı tüketildiğinde kilo yapar. Dengeli tüketildiğinde içerdiği protein ve vitaminler kişiye fayda sağlar. Besin değeri yüksek olduğu gibi lezzeti de oldukça güzeldir. Makarna fiyatları da oldukça ekonomiktir. Zengin menü çeşitleriyle her damak tadına uygun makarna yemeği yapılabilir. Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak tüketilen besin maddelerinin başında gelmektedir. Her bütçeye uygun gramajlarda paketlenmiş makarna çeşitleri vardır.

Pratik Makarna Pişirme Yöntemleri

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein, yağ ve karbonhidratı dengeli biçimde almak için doğru makarna tarifleri oldukça işlevsel sonuçlar veriyor. Karbonhidrat ağırlıklı olan makarna çeşitleri, özel tariflerle protein ve yağ içeren yiyeceklerle birlikte hazırlanıyor. Et, kıyma, deniz ürünleri, özel peynir türleri, değişik sebzeler ve salça gibi yiyecekler ile birlikte pişirilen makarna türleri, bir insanın ihtiyaç duyduğu gıdaları rahatlıkla içerebiliyor. Makarna kesim türleri ile tarifleri arasında doğrudan bir bağ bulunuyor. Değişik makarna türleri formlarına ve özelliklerine uygun yiyeceklerle pişirildiğinde çok da lezzetli yemekler ortaya çıkıyor.

İnce kıyılmış etler ile hazırlanacak bir makarna için daha çok kelebek makarna tercih edilirken, boncuk, penne gibi çeşitler peynir türleri ile uyumlu biçimde kullanılıyor. Ülkemizde yaygın olan fiyonk makarna daha çok sebzeler ve salça ile birlikte pişiriliyor. Özel makarna sosları da lezzet açısından sıklıkla tercih ediliyor. Sade olarak pişirilen yemeğin üzerine farklı sos seçenekleri konulabiliyor. Makarna sos çeşitleri arasında da en çok salça, domates, peynir ve deniz ürünleri gibi alternatifler öne çıkıyor. Kıvamlı sıvı formundaki soslar renklendirici ve lezzet katıcı bir etki yaparken, içinde iri gıda parçalarının bulunduğu soslar hem görsel hem lezzet açısından mükemmel sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Güzel Bir Makarna İçin Neler Yapılmalı?

İster fırın makarna ister haşlama makarna olsun tüm pişirme yöntemlerinin bazı püf noktaları bulunuyor. Besin değerinin korunabilmesi ve istenen lezzetlerin elde edilebilmesi için bu püf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Makarna hailama olarak da pişirimi yapılabilir. Eğer makarnayı haşlayacaksanız makarnaya göre büyük bir tencerenin içinde bol miktarda su ile haşlamanın yapılması önerilir. Oran olarak 100 gram makarnaya 1 litre su gelecek şekilde pişirilmesi daha çok lezzet ve diriliğin elde edilmesini kolaylaştırıyor. Tencerenin büyük olması da makarnaların doğru ve eşit biçimde pişmesi için büyük önem taşıyor. Su tam olarak kaynadıktan sonra makarnaların eklenmesi büyük önem taşıyor. Haşlama işlemi esnasında suyun altının kısılmaması ve yüksek ateşte pişirilmesi gerekiyor. Genellikle ürünlerin paketlerine ne kadar pişirilmesi gerektiği yazıyor, ancak kişisel tercihler ve farklı etkenler söz konusu olduğundan ocaktan almadan önce kontrol edilmesi öneriliyor.

Makarna Çeşitleri ve Çeşitlerine Göre Üretimleri

Makarna markaları değişik türdeki ürünleri hazırlarken çoğunlukla durum buğdayı kullanıyor. Makarna buğdayı ve sert buğday olarak da bilinen bu özel buğday, önce temizlenip ayıklanıyor, ardından öğütülerek un haline getiriliyor. Uzunca bir süre sıcak suda bekletilen ve tavlanan buğday taneleri, içindeki nem eşit düzeye gelince sıradaki işleme geçiliyor. Öğütülüp irmik yapılan buğdaylar kullanılarak özel makarna hamuru hazırlanıyor. Bu aşamada ihtiyaç duyulan aroma, vitamin, baharat, çeşni, mineral gibi katkılar da eklenebiliyor. Hamur halindeki bu ürün tercihe göre sebzeli, tahıllı, esmer makarna gibi türlerde üretilebiliyor. Çeşitlerine göre kesilmesi ve şekil verilmesi ile makarna son halini alıyor. Kesilerek biçim verilen makarnalar son kurutma işlemi sonrası paketlemeye hazır hale geliyor. Ve özenle paketlenen bu makarnaları sitemizden sipariş vermek de size düşüyor. Sitemizden hızlı bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.